34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4
Pon - Pt: 8:00 - 15:00
  • zsti1
  • zsti2
  • zsti3
  • zsti4

Uczniowie w muzeum i wieczór w operze - kolejne spotkanie z kulturą

Uczniowie ZSTI kolejny raz uczestniczyli w wydarzeniach kulturalnych. 12 kwietnia wzięli udział w lekcji muzealnej "Co z tą Damą? Gdzie ten Rembrandt?". Poznali historię powstania zbiorów Czartoryskich oraz w ciekawy sposób przedstawiono im warsztat malarski na przykładzie najsłynniejszych dzieł „Dama z gronostajem", Leonardo da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", Rembrandta van Rijn.

Przypomnijmy, że to kolejne w tym roku szkolnym spotkanie z kulturą wysoką – uczniowie zwiedzili już Muzeum Śląskie, oddział Muzeum Narodowego w Sukiennicach, uczestniczyli w koncercie symfonicznym w pięknej sali NOSPRu oraz oglądali przedstawienie w Teatrze im. J. Słowackiego. W opinii uczniów krakowskie Muzeum Czartoryskich jest jednym z ładniejszych, jakie widzieli do tej pory w Polsce. Niektórzy deklarowali, że jeszcze tam wrócą. Po sporej dawce wiedzy z zakresu historii sztuki,  miłośnicy kultury wysokiej z ZSTI dostali czas wolny na  Rynku Głównym, by przygotować się do kolejnego punktu dnia, którym była wieczorna wizyta w Operze Krakowskiej, gdzie obejrzeli widowiskowy balet "Pan Twardowski". Jest Jedno z najpopularniejszych dzieł Ludomira Różyckiego, uznawane za polski balet narodowy. Prapremiera baletu odbyła się 100 lat temu, w maju 1921 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie pod kierownictwem Emila Młynarskiego i od razu odniosła wielki sukces .Obecna wersja opowieści o Panu Twardowskim, postaci na wpół legendarnej, na wpół rzeczywistej, odbiega od pierwowzoru sprzed 100 lat.

Akcja rozgrywa się w realiach współczesności. Był Rynek Krakowski i lajkonik, i krakowiak, polonez, oberek i tańce góralskie, była też podróż przez Europę, kuszenie bogactwem, sławą i namiętnością, a moc Diabła mieszała świat realny ze światem magii i fantazji. Dopóki się nie obudzimy.

Dla naszych uczniów była to pierwsza wizyta w operze, może nie ostatnia, bo wszyscy byliś pod wielkim wrażeniem gry aktorskiej wyrażonej w ekspresyjny sposób tańcem w duecie ze świetnie dopasowaną muzyką.

Poniżej trailer: https://www.youtube.com/watch?v=FzzBrUf1hfo