ZSTI z ogromnym czekiem, w gronie liderów kształcenia branżowego
Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej jest jedynym w powiecie limanowskim, a zarazem jednym z dziewięciu w Małopolsce i stu dwudziestu w całej Polsce innowacyjnych ośrodków, w których będzie odbywać się kształcenie specjalistów na potrzeby nowoczesnej gospodarki w ramach Branżowego Centrum Umiejętności. Dyrektor Andrzej Dębski odebrał z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity symboliczny czek na 14 970 045,95 zł.
Dyrektor Andrzej Dębski odebrał z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity symboliczny czek na 14 970 045,95 zł. W spotkaniu towarzyszył mu starosta limanowski Mieczysław Uryga oraz Krzysztof Juryk, przedstawiciel sądeckiego Stowarzyszenia Humaneo, partnera szkoły.
Przypomnijmy, Branżowe Centra Umiejętności to kolejny etap reformy kształcenia zawodowego, w który uczestniczy 100 branż: organizacji branżowych, izb gospodarczych, stowarzyszeń, zawodowych spółek skarbu państwa oraz przedsiębiorstw państwowych. BCU mają być całkowitą nowością w systemie oświaty, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Centra będą miały charakter przekrojowy i uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i wyższego. Połączą działania szkół, uczelni i pracodawców. Nowoczesne placówki, jakimi mają się stać BCU, będą kształciły wysoko wykwalifikowane kadry w następujących dziedzinach: spedycja, opieka medyczna, renowacja elementów architektury, fryzjerstwo, technika masażu, gastronomia i kelnerstwo oraz informatyka i programowanie. I to właśnie w branży informatyki i programowania będzie się specjalizować Branżowe Centrum Umiejętności, które powstanie w ZSTI.
- Nieustanny rozwój technologiczny, a także transformacje, których jesteśmy świadkami, wprowadzają zmiany obejmujące także rynek pracy. Dostosowanie kadr do potrzeb nowoczesnej gospodarki musi odbywać się płynnie. Nadal niezwykle ważnym aspektem pozostaje rozwijanie wymiany doświadczeń i oczekiwań szeroko rozumianego sektora edukacji i nauki z pracodawcami i otoczeniem gospodarczym. To wszystko ma się realizować także właśnie poprzez Branżowe Centra Umiejętności – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wręczając czeki beneficjentom.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki