Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

W środowe przedpołudnie uczniowie ZSTI mieli okazję obejrzeć poruszający montaż słowno-muzyczny dotyczący AIDS. Okazją do przygotowania niezwykłej prezentacji, połączonej ze świadectwem osób zakażonych i chorych, był obchodzony na początku grudnia Światowy Dzień AIDS.

„Dziwny jest ten świat” – ta nastrojowa piosenką Czesława Niemena, stanowiąca motyw przewodni prezentacji poświęconej AIDS, nie tylko doskonale oddawała klimat tematyki, ale stanowiła też jej idealne podsumowanie.

Uczniowie wraz z nauczycielami – Ewą Diduszko i Moniką Bierowiec-Łysek sięgnęli także po inne bardzo obrazowe środki wyrazu. Statystyczne dane dotyczące liczby chorych, sposobów zarażenia się, poprzedzała prezentacja szokujących zdjęć dzieci i dorosłych w różnych wieku, pochodzących z różnych części świata z pełnymi objawami AIDS. Zdjęcia o wiele bardziej przemawiały do wyobraźni niż suche fakty. Aktorzy – uczniowie przekazali świadectwo kilkorga chorych. Ubrani w szare bluzy z kapturem idealnie odegrali swoje role - nosiciele i chorzy na HIV są wyobcowani w społeczeństwie, niewidoczni, w potocznej opinii stanowią zagrożenie dla zdrowych.

Prezentacja miała uświadomić uczniom, jakie są przyczyny zarażenia wirusem oraz podkreślić, że w przypadku zachowania środków ostrożności kontakt z nosicielem lub osobą chorą nie prowadzi do zakażenia. Pojawiły się też nazwiska znanych osób będących ofiarami „dżumy XX wieku”, jak mawia się o AIDS. Dla wszystkich– tych anonimowych i sławnych zapalono symboliczne świeczki, by uczcić ich pamięć.