Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

W ZSTI odbyła się wyjątkowa lekcja wychowawcza, którą poprowadziła sędzia Joanna Rawska-Pietrzkiewicz. Jej celem była profilaktyka zachowań wynikających z nieprzystosowania społecznego nieletnich.

Sędzia Rawsk-Pietrzkiewicz na co dzień pracuje jako przewodnicząca Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Limanowej i nieobce są jej problemy nieletnich. Po raz pierwszy natomiast miała okazję podjąć działania prewencyjne poza budynkiem sądu i odbyć niecodzienną lekcję wychowawczą z uczniami klas pierwszych i drugich ZSTI. Celem jej spotkania z młodzieżą było nie tylko zaprezentowanie konsekwencji karnych, z jakimi mogą liczyć się nieletni, którzy mają problem z tak zwanym nieprzystosowaniem społecznym, ale także wyjaśnienie, na czym polega łamanie prawa wynikające właśnie nieprzystosowania społecznego. Uświadamiała uczniom, że nawet spożywanie alkoholu, palenie papierosów, czy uchylanie się  od obowiązku szkolnego jest łamaniem norm prawnych i może powodować stosowanie określonych konsekwencji prawych.

Pani sędzia chciała również przybliżyć uczniom pracę samego sądu, dlatego szkolna aula została zaaranżowana jak prawdziwa sala rozpraw. Sędzia Rawska-Pietrzkiewicz starała się bardzo obrazowo przedstawić zadania wszystkich stron postępowania sądowego. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć nawet, jak wygląda prawdziwa toga sędziowska.

- Myślę, że ta nietypowa lekcja wychowawcza była dla uczniów bardzo ciekawa i pouczająca. Jesteśmy bardzo zobowiązani pani sędzi, że zgodziła się spotkać z naszą młodzieżą  i mamy nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana - mówi Monika Bierowiec-Łysek, pedagog szkolny. – Do tej pory o prewencji uczniowie rozmawiali głównie z funkcjonariuszami policji. Spotkanie z sędzią, która na co dzień spotyka się z problemami nieletnich, pozwala przekonać się im o tym, że trzeba ponosić konsekwencje swoich zachowań, a odpowiedzialność prawna jest nieuchronna i dotyczy wszystkich bez wyjątku.