Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Uczniowie kl. 1 i 2 TR uczestniczyli w czwartek nietypowej lekcji wychowawczej – wraz z pedagogiem szkolnym – Moniką Bierowiec-Łysek wzięli udział w rozprawie, która odbyła się Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Krakowie.

W ramach programu wychowawczego szkoły, który szczególny nacisk kładzie na prewencję, poszczególne klasy uczestniczą nie tylko w cyklicznych spotkaniach z funkcjonariuszami policji, ale też odwiedzają zakłady karne i biorą udział w rozprawach sądowych.

Czwartkowa rozprawa, w której okazję mieli uczestniczyć przyszli specjaliści od reklamy, odbywała się przeciwko handlarzom narkotyków. Uczniowie wzięli udział w części dotyczącej przesłuchiwania świadków. Wizyta w sądzie była też okazją do spotkania z sędzią, który przedstawił szczegółowo nie tylko prawa i obowiązki przysługujące osobom powoływanym na świadków w procesach karnych, ale i poruszył kwestię odpowiedzialności za niestawienie się na wezwanie, czy składanie fałszywych zeznań.

Jak zapewnia autorka szkolnego programu wychowawczego i inicjatorka zajęć profilaktycznych prowadzonych w praktyce, Monika Bierowiec-Łysek, taka forma jest bardziej skuteczna, a uczniowie naocznie przekonują się o nieuchronności kary. Są to swoiste lekcje praworządności i wychowania obywatelskiego.