Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Co to jest import?, Na czym polega efekt skali? Co stanowi największą wartość dla Polski w kontekście budżetowym? – na takie i podobne pytania z zakresu ekonomii i gospodarki odpowiadali gimnazjaliści – finaliści Super Finału czwartej edycji konkursu promującego zawody informatyczne, techniczne i ekonomiczne „Zawód nie zawodzi”, którego gospodarzem był Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Niekwestionowaną znawczynią realiów gospodarczych okazała się Kinga Bukowiec z gimnazjum w Ujanowicach, która pokonała Iwonę Starzyk reprezentującą także Ujanowice i Magdalenę Marszalik z gimnazjum w Lubniu.

W środowe przedpołudnie w ZSTI spotkało się 14 finalistów - laureatów pierwszych miejsc z wszystkich obszarów konkursu wyłonionych w trzech finałach regionalnych: w Mszanie Dolnej, Limanowej i Muszynie. Super Finał rozegrano w konwencji popularnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, a pytania zadawał poseł Józef Leśniak, który objął honorowy patronat nad tegoroczną edycją konkursu. Tym razem młodzi ludzie, utalentowani w dziedzinie informatycznej, motoryzacyjnej, technicznej, ekonomicznej i organizacji reklamy, musieli zmierzyć się z wiedzą dotyczącą podstaw przedsiębiorczości i ekonomii. O wyborze dyscypliny finałowej zdecydował patron merytoryczny konkursu - sądecka fundacja Pomyśl o Przyszłości, której celem jest podejmowanie oraz wspieranie wszelkich inicjatyw służących rozwojowi gospodarczemu naszego kraju.

Nieprzypadkowo gospodarzem imprezy i jednym z liderem regionalnym jest ZSTI. To tutaj kilkanaście lat temu zrodziła się idea konkursu informatycznego dla gimnazjalistów, który obecnie ma rangę konkursu kuratoryjnego odbywającego się przy dalszej współpracy nauczycieli przedmiotów informatycznych z ZSTI. Aby jednak stworzyć alternatywę dla uczniów gimnazjów regionu, szkoła wspólnie ze stowarzyszeniem Humaneo, zajmującym się organizowaniem szkoleń i egzaminów zawodowych w standardach europejskich VCC, włączyła się w organizację konkursu promującego szkolnictwo zawodowe „Zawód nie zawodzi”. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko tysiąc młodych ludzi z rejonu Muszyny, Limanowej i Mszany Dolnej, dlatego organizatorzy nagrodzili także najbardziej aktywne szkoły. W regionie limanowskim było to gimnazjum w Ujanowicach, w rejonie Muszyna - gimnazjum w Złockiem, a w regionie mszańskim gimnazjum w Porębie Wielkiej. Do szkół trafią pakiety multimedialne pomocne w dydaktyce.

Partnerami tegorocznej edycji były firmy: Inventum – Global, Hotel dr Irean Eris, Hotel Klimek oraz Akademia Wizerunku i Dyplomacji, a sponsorem firma Toyota Kobos Nowy Sącz. Patronat medialny nad konkursem sprawowało czasopismo "Komputer Świat" i Radio RDN Nowy Sącz.