Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

 „Mój przyjaciel w masce #Muko Przyjaciel#” -  tak brzmiało zaproszenie Fundacji Oddech Życia do udziału w ogólnopolskiej kampanii społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób dotkniętych  mukowiscydozą, na które odpowiedziała społeczność ZSTI. Uczniowie po raz kolejny zaangażowali się w pomoc potrzebującym, a tym razem do współpracy zaprosili również młodzież z mszańskiego Ośrodka Wychowawczego.

 

Celem kampanii jest  m.in. rozpowszechnienie i  akceptacja wizerunku dzieci i młodzieży noszących jednorazowe maseczki oraz zrozumienie celowości i konieczności ich używania przez osoby chorujące na przewlekłe choroby, takie jak  mukowiscydoza, zwana inaczej zwłóknieniem torbielowatym, na którą cierpiał m. in Fryderyk Chopin. Jej przyczyną jest mutacja genu kodującego białko CFTR, a głównym objawem – zaleganie, we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, gęstego i lepkiego śluzu. Atakuje wiele narządów wewnętrznych, w tym płuca, układ pokarmowy i rozrodczy. Mutacja zaburza transport elektrolitów (chlorku sodu), co sprawia, że gromadzą się one na zewnątrz komórek lub odwrotnie — zatrzymywane są w ich wnętrzu. Przyczynia się to do powstania szeregu objawów charakterystycznych dla mukowiscydozy, np. słonego potu, zagęszczenia śluzu. Nadmiar lepkiego śluzu, przyczynia się do zatkania kanalików oskrzelowych, a to sprzyja rozwojowi bakterii, przewlekłym stanom zapalnych (płuc, oskrzeli) oraz  uporczywym napadom kaszlu. Objawami są trudności z oddychaniem, zaburzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych w wyniku zaczopowaniu gęstą wydzieliną przewodów trzustkowych, niedożywienie organizmu, czy marskość wątroby spowodowana przez zastój żółci, będący wynikiem niedrożności przewodów żółciowych. Na szczęście rozwój medycyny sprawia, że długość życia pacjentów uległa wydłużeniu.

- Wystarczyło tylko hasło, a odzew w naszej szkole był jak zawsze duży. W kampanii wzięły udział klasy 1, 2 ,4TB oraz 3TE. Młodzież przygotowała kolorowe, radosne maseczki na twarz, a własnoręcznie robione kartki  stanowiły dowód solidarności z chorymi – tłumaczy Elżbieta Sowa, koordynatorka akcji w ZSTI.
W kampanię włączyli się również podopieczni  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej, którzy wraz z panią Anną Łanochą wykonali piękne, kolorowe  kartki świąteczne, natomiast w ZSTI pod okiem  pań:  Anny Łanochy, Iwony Rusnak  oraz Elżbiety Sowy została też zorganizowana zbiórka słodyczy i soków, które zostały, wraz z życzeniami świątecznymi, przekazane przez młodzież chorym dzieciom z Rabki, gdzie znajduje się  najstarszy w Polsce ośrodek leczenia mukowiscydozy.