Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

W ostatnich dniach listopada uczniowie klasy trzeciej  Technikum Budowlanego wraz z opiekunami  panią Pauliną Gocał i panem Grzegorzem Lekkim w ramach projektu współfinansowanego ze środków unii europejskiej  wzięli udział w  wizycie zawodoznawczej. W trakcie niej uczniowie mieli okazje poznać technologię produkcji  i zasady funkcjonowania jednego z największych światowych producentów  okien dachowych jakim jest  firma  Fakro Sp.Z.O.O z Nowego Sącza.  Całodniowy staż obejmował prezentacje produktów, pokaz linii produkcyjnych, działów kontroli jakości oraz działu badań i innowacji jak również panel dyskusyjny o sytuacji ekonomicznej polskich przedsiębiorstw i ludzi w nich zatrudnianych.

        Kolejnym etapem wizyty zawodoznawczej było  zwiedzanie zapory wodnej w Niedzicy oraz zapoznanie się z działaniem elektrowni wodnej umieszczonej tuż za mającą 56 metrów wysokości zaporą . Budynek elektrowni położony jest poniżej zapory Niedzica. Elektrownia wykorzystuje wody Zbiornika Czorsztyńskiego, które doprowadzane są dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m. Moc elektrowni przy pracy turbinowej to 2 × 46,375 MW. Ogrom budowli hydrotechnicznej, która powstała w latach 1975 – 1997 oraz  jej  wkomponowanie w naturalny krajobraz wywarło duże wrażenie na wszystkich uczestnikach wizyty zawodoznawczej.