Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Po raz drugi społeczność ZSTI miała okazję spotkać się z Rafałem Szumcem – paraolimpijczykiem, który wielokrotnie udowodnił, że niemożliwe staje się możliwe, a o swoje marzenia zawsze należy walczyć do końca.

16 lat temu Rafał przeżył wypadek na trasie maratonu MTB (kolarstwo górskie) w Tarnowie. Rehabilitacja nie pomogła mu przywrócić pełnej sprawności nóg i od czasu wypadku sportowiec porusza się na wózku. Mimo tego, trenuje wiele sportów, cyklicznie od 2010 roku uczestniczy w Paraolimpiadach reprezentując Polskę w narciarstwie zjazdowym, obecnie trenuje kolarstwo, narciarstwo i jazdę na handbike-u. Jest Mistrzem Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych oraz Mistrzem Polski w Narciarstwie Alpejskim Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczył w górskiej wyprawy na handbike'ach w Karkonosze. Razem z Katarzyną Rogowiec i Grzegorzem Kubisem założył krakowski klub sportowy „Druga Strona Sportu”, gdzie osoby niepełnosprawne mogą trenować pływanie, jazdę na handbike'u i mono-ski.

Podczas spotkania z młodzieżą w ZSTI Rafał nie unikał trudnych tematów związanych z walką o powrót do życia sprzed wypadku. Wielokrotnie podkreślał, że sukcesy są efektem ciężkiej pracy, czego nauczył go sport, który uprawiał jeszcze przed wypadkiem. Mimo iż jak początkowo planował, nie udało się mu ani odzyskać pełnosprawności, ani powrócić do kolarstwa górskiego, nie zrezygnował z aktywności, a sport stał się dla niego nie tylko pasją, ale również sposobem na życie. Prywanie Rafał  jest otwartą i pogodną osobą, zadowoloną z tego co ma i dającą nadzieję nawet zdrowym na to, że każde marzenie można spełnić. Po wypadku sportowiec nauczył się cieszyć każdą chwilą i walczyć o swoje marzenia zawodowe i prywatne.