Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Posadzeniem Dębu Niepodległości i zakopaniem kapsuły czasu na dziedzińcu szkoły uczczono w ZSTI setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystym apelu uczestniczyła nie tylko cała społeczność szkolna, ale także przedstawiciele starostwa powiatowego w Limanowej i firmy Blachotrapez – partnera szkoły.

Apel, który odbył się 9 listopada, w przededniu rocznicy, był okazją, by podsumować organizowany od początku roku szkolnego cykl wydarzeń mających upamiętnić te wyjątkowe obchody. Już 3 września na budynku szkoły wywieszono biało-czerwoną flagę, która miała symbolizować oficjalne rozpoczęcie przygotowań do tego niezwykłego jubileuszu, w który wpisuje się również jubileusz 50-lecia istnienia szkoły.

Przez ponad dwa miesiące społeczność szkolna mogła uczestniczyć w różnych wydarzeniach sportowo-kulturalnych, by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ZSTI odbył się m.in. niezwykły Pieszy Rajd Niepodległości „100 km dla Niepodległej” i   „100 km na  rowerach na 100 lat Niepodległej” z przystankami na chwilę refleksji w miejscach związanych z historią Legionów Piłsudskiego. Uczniowie na dziedzińcu szkoły ułożyli żywy napis: 100 lat Niepodległej (a potem 50 lat ZSTI), przez ponad miesiąc wspólnie czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, by wziąć udział w konkursie „Niepodległa w literaturze”, utrwalali na zdjęciach swoją „Małą Ojczyznę”, wspólnie z tysiącami uczniów z całej Polski uczestniczyli też w widowisku „Duma i Radość” w Krakowie, by wreszcie w kulminacyjnym momencie przystroić się dla Niepodległej w wykonane przez siebie biało-czerwone kotyliony oraz delektować się biało-czerwonymi słodkościami przygotowanymi na konkurs „Słodka Niepodległa”.

Nie zapomniano też o wystroju szkoły, którą systematycznie dekorowano biało-czerwonymi kwiatami, a w holu pojawiały się prace plastyczne związane z Niepodległą. Gorączkowo przygotowywano też pamiątki do kapsuły czasu, w której znalazły się również dwa listy do potomnych, opisujące szkolną rzeczywistość w 2018 roku – od uczniów i dyrektora Andrzeja Dębskiego. Kapsuła została zalakowana i opatrzona informacją, by ją otworzyć dopiero za 50 lat – w setną rocznicę istnienia szkoły. W ten sposób również oficjalnie rozpoczęto przygotowania do wielkiego jubileuszu szkoły, którego finał odbędzie się 13 czerwca.