Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

W piątek uczniowie klasy 2 TB wraz z wychowawczynią Iwoną Rusnak i panią Elżbietą Sową wzięli udział w „Bandana Day” w Krakowie. Wszyscy dołączyli do wspólnego szycia wielkiej Bandany pod kierunkiem studentów Pracowni Projektowania Tkanin i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych.

Banery wykonane z płótna przez uczniów zostały doszyte do wielkiej bandany.  Był to gest solidarności z dziećmi i młodzieżą z chorobą nowotworową.  Natomiast w tym roku głównym wydarzeniem była wystawa „#Nieobecność”, której autorami byli studenci Akademii Sztuk Pięknych, którzy, tak jak wolontariusze z ZSTI, współpracują ze Stowarzyszeniem na rzecz dzieci z chorobą nowotworową KOLIBER.

Oddział Onkologii i Hematologii jest pasmem nieobecności: nieobecnością dziecka w szkole, nieobecnością przyjaciół w życiu, nieobecnością samego siebie, kiedy już ktoś całkowicie  zatraca się w ,,onkoświecie”. Tę wielką nieobecność miało symbolizować na przykład puste krzesło lub góra pluszowych maskotek, którymi nie ma się już kto bawić..  Z drugiej strony, nie wolno zapominać, że młodym do walki  z nowotworem przede wszystkim potrzeba wsparcia psychologicznego. Oni nadal lubią żartować i śmiać się. Choroba nie zabrała im poczucia humoru. To są takie same dzieci i nastolatki, nawet jeżeli leżą w szpitalu i nie chodzą do przedszkola czy do szkoły. 

Wizyta w krakowskiej ASP była też okazją do zwiedzenia pracowni malarstwa i rzeźbiarstwa artystycznego oraz projektowania mebli i wnętrz. Szczególnie ta druga była niezwykle interesująca dla przyszłych adeptów budownictwa.