Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Różowe baloniki, bandany, transparenty z napisem „Nie bój się żyć” i wreszcie roztańczona do hymnu Kasi Lisowskiej o tym samym tytule społeczność szkolna – tak w ZSTI już dzień wcześniej niż w całym kraju, bo 25 października świętowano Bandana Day jako dzień solidarności z młodymi chorymi na nowotwory i tymi, którzy tę chorobę pokonali.

Przypomnijmy, bandana to chustka często noszona przez młodych, którzy stracili włosy w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Od wielu lat na całym świecie obchodzony jest Bandana Day – dzień solidarności z młodymi ludźmi chorymi na nowotwory i tymi, którzy chorobę pokonali. Symbolem tego dnia jest właśnie bandana.

Idea zorganizowania takiego święta w ZSTI nie wzięła się przypadkowo. Już od roku dwie nauczycielki – Elżbieta Sowa i Iwona Rusnak swoją pasją pomagania chorym dzieciom zarażają sowich uczniów i uczennice. Grupa wolontariuszy wielokrotnie gościła na oddziale onkologicznym krakowskiego szpitala dziecięcego w Prokocimiu, a prezes Stowarzyszenia na rzecz dzieci z chorobą nowotworową KOLIBER Danuta Gilarska – w szkole. Uczniowie chętnie poświęcają swój wolny czas w soboty, by choć na chwilę pomóc zapomnieć małym pacjentom o bólu i cierpieniu oraz wnieść na oddział trochę słońca i radości.

- 25 października w mediach społecznościowych wiele osób będzie publikować swoje zdjęcia w bandanach, w geście solidarności oznaczając je hashtagiem #bandanaday. Przyłączmy się i my! Koleżanki i koledzy, nie bójmy się zrobić zdjęcia w bandanie, pokażmy, że mamy wielkie serce, że nie jest nam obojętny los naszych rówieśników walczących z chorobą. Śpiewajmy i tańczmy wspólnie, bo wspólna radość daje siłę do najcięższej nawet walki – zachęcała Elżbieta Sowa, a na jej apel odpowiedzieli nie tylko uczniowie ZSTI. Czwartkowe Bandana Day było bowiem wydarzeniem które, miało wydźwięk nie tylko szkolny – w imprezie udział wzięły też przedszkolaki z zaprzyjaźnionego ze szkołą Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Wszystkie dzieci wraz z paniami opiekunkami przyszły do szkoły w bandanach na głowie na znak solidarności z chorymi.  Dzieci przyniosły też wykonane przez siebie prace i inne drobne upominki, które przy następnej wizycie zostaną przekazane małym pacjentom z Prokocimia. Natomiast autorką choreografii, którą od miesiąca ćwiczono w ZSTI, była instruktorka fitness ze Szkoły Podstawowej nr 1, Katarzyna Mielnikiewicz.

Jak bardzo społeczność ZSTI solidaryzuje się z tymi, którzy walczą o życie i nie poddają się w tej czasem nierównej walce, świadczy nie tylko liczba uczniów, którzy założyli tego dnia bandany, łącznie z dyrektorem szkoły Andrzejem Dębskim, ale też i pasja, z jaką dwukrotnie odtańczono układ. Wszyscy mają nadzieję, że ten optymizm hymnu „Nie bój się żyć”, który  w czwartkowe południe przepędził deszczowe chmury nad miastem (w końcu wyjrzało słońce), udzieli się też małym pacjentom z Prokocimia. Oni całe wydarzenie będą mogli obejrzeć na nagranym filmie.

Ale Bandana Day w ZSTI to nie ostatnie słowo pań – Eli i Iwony. Już w piątek grupa weźmie udział w ogólnopolskim Bandana Day w Krakowie.