Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

W Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej odbył się finał regionalny VI edycji konkursu dla gimnazjalistów promującego zawody techniczno-informatyczne „Zawód nie zawodzi”. Niewątpliwym liderem wśród 14 szkół regionu została już po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej.

Konkurs ten na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń promujących działania edukacyjne wśród uczniów małopolskich gimnazjów, a jego celem jest rozbudzenie zainteresowań zawodowych wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowań techniczno – informatycznych, wyłanianie i wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań zawodowych, motywowanie szkół gimnazjalnych do rozpoznawania i rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień zawodowych uczniów, podejmowanie przez szkoły różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności, propagowanie idei społeczeństwa wykorzystującego nowoczesne technologie oraz popularyzację e-learningowych form nauczania, gdyż to właśnie na platformie publikowano materiały szkoleniowe, testy próbne oraz testy na etap szkolny. W obecnej edycji do udziału w konkursie zaproszono uczniów z gimnazjów powiatu limanowskiego oraz powiatów przyległych. Tradycyjnie już rolę Liderów Regionalnych pełnią: ZSTI w Mszanie Dolnej oraz ZSTiO w Limanowej. W ramach tych szkół powstały zespoły przygotowujące zagadnienia konkursowe w poszczególnych obszarach oraz koordynujące całość przedsięwzięcia.

Sukces ubiegłorocznych edycji sprawił, że w tym roku zainteresowanie konkursem było jeszcze większe. Pawie tysiąc uczniów rywalizowało w pięciu obszarach: informatycznym, elektrycznym, budowlanym, organizacji reklamy i  spawalniczo-mechaniczny (był to nowy obszar związany z eksperymentem pedagogicznym, którego efektem ma być otworzenie w ZSTI pierwszego w Polsce kierunku technik spawalnictwa).

Gimnazjaliści zmagali się z zadaniami konkursowymi już od kilku miesięcy. W piątek w ZSTI zwycięzcy etapu szkolnego – 118 osób reprezentujący 14 szkół regionu wzięli udział w finale. Rywalizacja była zacięta, o miejscu na podium decydowała nie tylko wiedzy, ale też i czas udzielenia odpowiedzi.

W obszarze spawalniczo-mechanicznym I miejsce zajął Jan Setlak z Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej, II Konrad Sadłowski ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej, a III Tomasz Biernat  reprezentujący Zespół Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej, w obszarze elektrycznym zwyciężył Mateusz Habieda ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej, II miejsce zajęła Anna Zając ze Szkoły Podstawowej im. Św. Rodziny w Rabce-Zdroju, a III – Filip Panek również ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej, w obszarze informatycznym bezkonkurencyjny okazał się Grzegorz Czyszczoń ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej, II miejsce przypadło Justynie Szczypce ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej, a III Markowi Rapcie ze Szkoły Podstawowej w Kasinie Wielkiej, natomiast arkana organizacji reklamy najlepiej zna Jan Kaletka  Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej, tuż za nim uplasowała się Karolina Krausz Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie Wielkiej, a ostatnie miejsce na podium w tej kategorii zajął Kamil Ścisłowicz ze Szkoły Podstawowej im. Św. Rodziny w Rabce-Zdroju. W obszarze budowlanym najlepszy okazał się Oskar Jungze Szkoły Podstawowej w Ponicach, II miejsce zajął Mikołaj Słonkaze Szkoły Podstawowej w Lubniu, a III – Konrad Wójcikreprezentujący tę samą szkołę.