Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Członkowie Klubu Młodzieżowego wraz z opiekunami: panem Marcinem Stożkiem i panią Agnieszką Biel-Habieda postanowili powitać wiosnę w Republice Czeskiej i w pierwszym tygodniu  kwietnia wybrali się na wycieczkę turystyczną w region Kokorinsko, którego charakterystycznym znakiem jest  romantyczna sylwetka zamku  Kokořín usytuowana na występie skalnym nad malowniczą doliną Kokořínską.

Spacerując w cieniu wieży swego czasu tego jednego  z „przeklętych zamków”  trudno uwierzyć, że kiedyś w tym miejscu znajdowało się dno morza ery mezozoicznej, ale można tu rozbudzić swoje zdolności detektywistyczne i odnaleźć jego pozostałości do dziś zachowanew tej okolicy. Okolice zamku Kokořín to nie tylko region pełen zabytków architektonicznych, ale jest to przede wszystkim obszar o wspaniałej naturalnej scenerii, niczym stworzonej do dokonywania odkryć. Wiele kilometrów oznakowanych tras stwarza wspaniałe możliwości. Można pójść na przykład wąskimi ścieżkami pomiędzy ścianami skalnymi i uruchomić fantazję, bawiąc się w skojarzenia przy odkrywaniu dziwacznych kształtów formacji skalnych. Do najpiękniejszych miejsc zalicza się  wąwozy skalne w pobliżu rozdroża koło Hájovny, gdzie można błądzić wśród skał wznoszących się wysoko nad głowami. Dla romantyków obowiązkowym punktem programu jest obejrzenie z jednego z licznych punktów widokowych zachodu słońca nad skałami. Prawdziwym przeżyciem może być także przejście przez Labirynt (Bludiště), przy którym trzeba pokonać kilka metrów stromej skały.

Szumiące lasy, anielski spokój i skały na każdym kroku to trasa Cinibulkova, która daje możliwość zatopienia się w harmonijnym świecie tutejszej przyrody, którą przeszliśmy prawie w całości. Estetycznych przeżyć, ale i dreszczu emocji dostarczył Czeski Mount Rushmore - tak z odrobiną przesady nazwany Diabelskimi Głowami (Čertovy hlavy) nad miejscowością Želízky. Na skałach widać zarysy dwóch wielkich głów postaci znanych z bajek. Ale zwiedzanie parku krajobrazowego Kokořínsko musiało również obejmować tutejsze symbole, którymi są tzw. pokrywki (Pokličky). Jak już ich nazwa podpowiada, czuliśmy się tu jak w wielkiej kuchni olbrzymów. Pokrywki bowiem powstały na skutek zwietrzenia wapienia i swoim kształtem przypominają pokrywki ułożone na słupach o wysokości ponad 12 metrów.

Zanim dotarliśmy do Kokorinska zwiedziliśmy również Litomyśl - piękne sgraffito, wspaniałe elewacje, arkady, romantyczny ogród i tajemnicze podziemia. To są tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić pałac w Litomyślu. Reprezentacyjna siedziba rodu Pernsztejnów to jeden z najpiękniejszych przykładów stylu renesansowego w Czechach, który wywołuje ogromne wrażenie na każdym, kto doceni czystość stylu. Właśnie tu w pałacowym browarze w roku 1824 przyszedł na świat Bedřich Smetana - jeden z najwybitniejszych kompozytorów XIX wieku.

Ekipa wycieczkowa zwiedziła również fragment Parku Krajobrazowego Czeski Kras, a w szczególności majestatyczny zamek Karlstejn - zajmuje on wyjątkowe miejsce wśród czeskich zamków. Został zbudowany przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IVjako miejsce przechowywania królewskich skarbów, zbiorów świętych relikwii i klejnotów koronnych. Bardzo imponujący układ poszczególnych budynków, od podzamcza po Pałac Cesarski oraz górująca nad całym kompleksem wieża, zachwycąają swoją pomysłowością. W kaplicy zamkowej św. Krzyża znajdują się jeden z najważniejszych zabytków czeskiego średniowiecza.

Członkowie klubu wybrali się również w trasę do najbardziej znanego kanionu w Czechach położonego na terenie Parku Krajobrazowego Czeski Kras: Wielkiej Ameryki. Tutejsze pokłady skał wapiennych powstawały około 370 milionów lat temu. Ich eksploatacja na potrzeby budownictwa rozpoczęła się w XIX wieku i zakończyła przed planowanym czasem po obsunięciu się w roku 1963 wielkiej południowej ściany wydobywczej. Obok kamieniołomu Wielka Ameryka istniały, połączone z nim liczącym 3 km długości systemem podziemnych przejść, dwa mniejsze: Meksyk (Mexico) i Mała Ameryka (Malá Amerika). Po zakończeniu w nich wydobycia, dno Wielkiej Ameryki zalała woda tworząc niewielkie, ale dosyć głębokie (67-80 m) i podobno bardzo zimne jezioro. Zaś część dna kamieniołomu oraz jego strome ściany porosła roślinność. Kanion, jaki powstał na miejscu największego z tych kamieniołomów ma około 750 metrów długości, 150 szerokości  oraz głębokość do 100 metrów i z góry robi ogromne wrażenie.

Zwieńczeniem pobytu był dzień poświęcony Pradze stolicy Republiki Czeskiej - koronnym punktem programu było zwiedzanie zamku na Hradczanach, Katedy św. Wita, Złotej Uliczki i spacer po moście Karola. Cały dzień w Pradze wypełniony był podziwianiem bogactwa zabytków historycznych i chłonieniem niesamowitej atmosfery miasta. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również w Kutnej Horze – malowniczym miasteczku słynącym z dwóch monumentalnych katedr św. Barbary i Wniebowzięcia NMP oraz Kaplicy Czaszek. W 1308 roku Kutna Hora otrzymała od króla Wacława II prawa miejskie oraz zezwolenie na eksplorację miejscowych złóż srebra. To właśnie dzięki pozyskiwaniu tego cennego kruszcu bardzo szybko miasto stało się jednym z najważniejszych i najbogatszych ośrodków handlowych Czech. Jak wydać wycieczka obfitowała w moc wrażeń i miejsc. Czechy pozostawiły w nas cudowne wrażenia i chęć poznania tego kraju jeszcze dokładniej, być może już za rok na następnej wyprawie.