Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Przekonali się o tym uczniowie z kl. 1TIb, którzy wraz z wychowawczynią Ewą Nawarą i nauczycielem biologii  Elżbietą Sową  wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym pt. „Witamina D - co należy o niej wiedzieć” zorganizowanym przez studentów i wykładowców  Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego - Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Ponieważ po zimie każdy jest zmęczony, znużony, depresyjny, spotkanie okazało się strzałem w dziesiątkę.

Na samym początku grupy uczestników  z zaproszonych szkół przywitał Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prof. zw. dr hab. n. med. Filip Gołkowski. Następnym punktem programu było wystąpienie dr n. med. A. Krzentowskiej-Korek, która w prosty i ciekawy sposób przedstawiła wpływ witaminy D na zdrowie, wyjaśniła, w jakich produktach spożywczych jest jej najwięcej, co powoduje jej brak lub nadmiar. To pozwoliło wyciągnąć wnioski: nie bójmy się słońca, „łapmy” jak najwięcej promieni. Aby zapewnić organizmowi potrzebną dawkę tej witaminy, dziennie wystarczy np. 15 minut ekspozycji na słońce w okresie od kwietnia do września. Należy zdrowo się odżywiać, przede wszystkim spożywać: morskie ryby, mleko, a  w czasie jesienno-zimowym uzupełniać niedobór witaminy suplementami.
Po wykładzie grupy zostały zaproszone na poczęstunek, który obfitował różnorodnością przepysznych kanapek, herbatą i kawą. Naładowani energią i wiedzą uczniowie wzięli udział w warsztatach z obszaru  dietetyki i kosmetologii – „Dwa oblicza słońca, czyli jak zrobić krem pielęgnacyjny z naturalnym filtrem UV”, „Jeśli nie słońce, to co  - czyli skąd wziąć witaminę D”. Na zajęciach wyjaśniono, jak  z prostych składników można samemu zrobić sobie krem. Ekspertami przeszkolonymi w tej technologii są informatycy z klasy pierwszej – warto skorzystać z receptury, którą posiadają. Drugi warsztat obejmował zagadnienia związane z dietetyką i fizjoterapią. Grupie  pokazano sprzęt medyczny, który umożliwia wykrywanie wad postawy i określenie BMI. Uczniom udało się również zobaczyć, jak wygląda stół anatomiczny.
Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał certyfikat .