Technik mechanik

Kwalifikacje
MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi
MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

Technik mechanik to fachowiec, który podoła każdemu zadaniu. Jest to zawód, który łączy w sobie wszystkie branże techniczne. Dzisiejszy świat nie mógłby funkcjonować bez maszyn. Mechanizacja jest wszechobecna. Jej rozwój jest bardzo dynamiczny. Dzięki obrabiarkom, spawalnictwie, oraz innym technikom wytwarzania ludzkość korzysta z takich dobrodziejstw jak: samochody, pociągi, elektronarzędzia, po sprzęt użytku domowego.
Technicy mechanicy znajdują zatrudnienie na każdym etapie konstruowania, projektowania i na końcu wykonania części maszyn i gotowych wyrobów. Wszystkie to mechanizmy i urządzenia są wykonywane z tysięcy części, które są w odpowiedni sposób zmontowane w jedną całość. Bez nas techników mechaników nie było by to możliwe: w przemyśle pełnimy rolę konstruktora, technologa operatora a nawet programisty.
Uczniowie kierunku technik mechanik uczący się w ZSTI mają praktyki zawodowe w zakładach produkcyjnych i firmach dzięki temu mogą poznać realia funkcjonowania swojego zawodu w rzeczywistych warunkach. W naszej placówce znajdują się obrabiarki CNC z najnowszymi wersjami oprogramowania na których uczniowie mogą nabywać wiedzę i doświadczenie oczekiwane przez przyszłych pracodawców.

Jeśli kochasz majsterkować, imponują Ci ludzie, którzy potrafią wykonać niemal każdy element dowolnego urządzenia to właśnie nauka w Technikum Mechanicznym ZSTI jest szkołą dla Ciebie. Zajęcia prowadzimy ucząc praktycznych umiejętności, pozwalamy uczniom na kreatywne rozwijanie swoich pomysłów.
Szkolne pracownie wyposażone są w maszyny i urządzenia przemysłowe obecne w niemal większości zakładów produkcyjnych. Posiadamy pracownie CNC i obrabiarek konwencjonalnych. Laboratorium programowania obrabiarek jest bogato wyposażone w liczne trenażery układów Sinumerick i Fanuc. Posiadamy pracownia CAD/CAM posiadająca najnowsze oprogramowania do modelowania jak również wytwarzania części maszyn. Kolejnym atutem naszej placówki jest posiadanie spawalni wielostanowiskowej.
Dlaczego kierunek Technik Mechanik to najlepszy wybór ?
• Posiadamy nowoczesne pracownie.
• Uczniowie Technikum Mechanicznego mają możliwość pozyskania dodatkowych kwalifikacji w ramach bezpłatnych szkoleń i kursów między innymi: kurs programowania obrabiarek CNC, kurs spawania, kurs operatora obrabiarek CNC
• Nasza kadra nauczycieli i instruktorów zawodu to ludzie z pasją znający potrzeby rynku pracy.
• Organizujemy wyjazdy oraz wycieczki na targi;
• Przygotowujemy do egzaminów zewnętrznych przez co możemy się poszczycić wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych i zawodowych;

Absolwent będzie przygotowany do:
• wykonywania zadań zawodowych związanych z projektowaniem, programowaniem, obsługiwaniem, montażem, demontażem, użytkowaniem, diagnozowaniem i naprawą maszyn i urządzeń,
• tworzeniem dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej z wykorzystaniem systemów CAD/CAM;
• obsługą maszyn i urządzeń technologicznych;
• obsługą i programowaniem maszyn CNC;
• wykonywanie prac obróbki ręcznej;
• wykonywanie połączeń nierozłącznych( spawanie, nitowanie, lutowanie) ;
• wykonywanie typowych części maszyn wykorzystując poznane techniki wytwarzania;

Technicy mechanicy mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i stanowiskach nadzoru technicznego procesów wytwarzania maszyn i urządzeń. Technicy mechanicy pracują przeważnie w przemyśle, lecz także w budownictwie, górnictwie, komunikacji i transporcie, rolnictwie, usługach i w różnych innych dziedzinach gospodarki. Ukończenie szkoły w zawodzie technik mechanik stanowi solidną podbudowę do rozpoczęcia studiów politechnicznych.