Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

W ZSTI rozpoczął się cykl wydarzeń związanych z udziałem w projekcie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Jako pierwsze maraton czytelniczy rozpoczęły klasy: 4TBb i 1 TEM.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów wieloletnim programem na lata 2016-2020, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten jest realizowany przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Dzięki udziałowi w projekcie zbiory szkolnej biblioteki wzbogaciły się o blisko 400 tytułów wybranych zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Część pozycji to lektury szkolny, ale nie brakuje także nowości po które chętnie sięgają młodzi czytelnicy – beletrystyki, fantasy, literatury anglojęzycznej i popularnonaukowej. W zamian za dotację na zakup książek szkoła musi aktywnie włączyć się w propagowanie czytelnictwa, dlatego jeszcze przed wakacjami powstał wyjątkowy kalendarz imprez i wydarzeń czytelniczych, które będą odbywać się aż do końca listopada. Zatem jesień w ZSTI zapowiada się niezwykle ciekawie i do tego pod znakiem książki. Zaplanowano m.in. popularne maratony czytelnicze, prezentacje dotyczące historii książki, sesje zdjęciowe w strojach ulubionych bohaterów literackich, budowanie makiet obiektów opisywanych w literaturze, gry terenowe w oparciu o fabułę poczytnych kryminałów.

Jako pierwsi maraton czytelniczy rozpoczęli przyszli budowlańcy z kl. 4TBb. Po klasowych naradach, spośród pięciu tytułów przyniesionych ze szkolnej biblioteki, a były to: „Taniec ze smokami”, „Uczta dla wron” George R.R. Martina, „Kuba” Jakuba Błaszczykowskiego, „Metro 2033” Dmitryja Glukhovskyiego, „Dziewczyny z Powstania” Anny Herbich, wybór padł na fantastyczno-naukowy tom "Metro 2033". Czytelnicze wyzwanie natychmiast podjęli też przyszli elektrycy i mechanicy z kl. 1TEM. W kręgu ich zainteresowań czytelniczych znalazła się jednak nieśmiertelna klasyka. Przez całą godzinę wychowawczą uczniowie na zmianę czytali powieść H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.