Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Pierwszy tydzień października elektrycy z klasy 4TE spędzili wspólnie z wychowawcą Panem Marcinem Stożkiem i Panią Agnieszką Biel-Habieda  w Górach Stołowych. Była to już ostatnia klasowa wyprawa podczas nauki w ZSTI, a przypomnieć należy, że elektrycy byli już na wycieczkach w Czechach, jako pierwsi w ZSTI pływali kajakami po Mazurach a w maju 2017 zwiedzili najpiękniejsze zakątki Chorwacji.

Pomimo niesprzyjającej pogody wycieczka obfitowała w atrakcje. Ze względu na deszczową aurę uczniom udało się zdobyć tylko Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych, zwiedzić labirynt Błędnych Skał oraz Radkowskie Skały. Ale nie ma tego co by na dobre nie wyszło. Dzięki jesiennej słocie młodzież miała możliwość zobaczyć wyjątkowe Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju utworzone w starym XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką. Można tutaj prześledzić wyjątkową historię papieru i sposoby jego pozyskiwania na przestrzeni dziejów, można też, co jest wyjątkowe, dotknąć i uruchomić maszyny papiernicze i uczestniczyć w procesie czerpania papieru. Uczniowie zwiedzili również słynną Kaplicę Czaszek w Kudowie-Czermnej – to jedyny tego typu obiekt w Polsce - wielki wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi.

Młodzież zwiedziła zabytkową Bazylikę w Wambierzycach. Elewacja kościoła jest iluminowana rzędami żarówek umieszczonych wzdłuż gzymsów i krawędzi. Wewnątrz bazyliki znajduje się bardzo bogate i cenne wyposażenie barokowe. W ołtarzu głównym z 1720 r. umieszczona jest gotycka figurka MB z Dzieciątkiem, zwana Wambierzycką z drugiej połowy XIV w. Ze schodów bazyliki widać stacje Kalwarii porozrzucane po okolicznych polach i całym miasteczku, które wydaje się, że istnieje tylko z powodu tej świątyni.

Kolejną atrakcją regionu była Kopalnia Złota w Złotym Stoku, gdzie przyszli elektrycy mogli zobaczyć wyjątkowe korytarze kopalni, poznać jej historię i sposoby wydobywania rud złota i arsenu. Szczególnie piękne okazały się sztolnie: Czarna Górna z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Sztolnia Ochrowa z wyjątkowo piękną pomarańczową ozdobą i leczniczym źródłem arsenowo-żelazowym. Uwieńczeniem atrakcji był przejazd oryginalną kopalnianą kolejką torową.

Wyjazd należy zaliczyć do bardzo udanych pomimo niesprzyjającej pogody, udało się poznać region, zapalić wieczorem ognisko, a przede wszystkim wspólnie spędzić chwile w zespole klasowym przed ciężkim okresem, jaki czeka maturzystów.