Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Uczniowie kl. 1TB wraz z ponad tysiącem naukowców i dwoma tysiącami studentów z 250 kół naukowych uczestniczyli w wielkim festiwalu nauki, jakim była Małopolską Noc Naukowców.

Impreza, której głównym organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, odbywa się nieprzerwanie od 2007 roku ciesząc się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni lat zyskała miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, kraju, a nawet w Europie. Małopolska Noc Naukowców 2017 odbyła się w siedmiu miastach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie, Andrychowie i Chrzanowie. W miastach tych można było w niecodzienny sposób zgłębiać tajniki takich dziedzin jak: chemia, fizyka i astronomia, geologia i geografia, matematyka i informatyka, biologia i medycyna, a także nauki humanistyczne, artystyczne, społeczne czy ekonomiczne.

- Szerokie spektrum zagadnień prezentowanych podczas Małopolskiej Nocy Naukowców może stać się inspirującą przygodą dla osób w każdym wieku, a niektórych być może zachęcić do wyboru kariery naukowej – tłumaczą organizatorzy. - Próżno szukać lepszej okazji, aby przyjrzeć się pracy naukowców z tak bliska, aby móc zapytać ich o to, o co zapytać na co dzień nie sposób. Tylko w jednym dniu w roku badacze są do dyspozycji, odpowiadając na dziwne i jeszcze dziwniejsze pytania.

Właśnie z takiej okazji skorzystali także przyszli budowlańcy, którzy pod opieką nauczycieli – wychowawczyni Iwony Rusnak i p. Elżbiety Sowy zwiedzili między innymi Wydział Metali Nieżelaznych na Akademii Górniczo – Hutniczej, gdzie były wykonywane eksperymenty chemiczne, w których uczestnicy mogli  aktywnie uczestniczyć. Uczniowie mogli także poznać metody wykrywania jonów metali w roztworach wodnych i ich reakcje charakterystyczne  oraz obserwować analizy prowadzone przy użyciu  spektrofluorymetru.  Ciekawostką była możliwość wykonania analiz nieniszczących bardzo małych elementów przyniesionych przez słuchaczy.

Uczniowie wysłuchali również wykładu pt. ,,Nie takie straszne GMO jak je malują”  na Uniwersytecie Rolniczym.