• slajd1
  • slajd2
  • slajd3
  • sladj4

Z wizytą w katowickich zakładach Ferrum

Pod koniec grudnia klasy 4TS i 4TSp z wychowawcami i nauczycielką przedmiotów zawodowych, panią Kingą Bocianowską, wybrały się na zawodoznawczą wycieczkę do zakładów Ferrum w Katowicach. Uczniowie technikum spawalnictwa mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić jeden z czterech największych tego typu zakładów w Europie (inne znajdują się w Niemczech, Grecji i Hiszpanii).

Ferrum to krajowy lider w produkcji rur do przemysłu mediów, specjalizujący się w produkcji rur stalowych ze szwem oraz izolacjach antykorozyjnych. Uczniowie zostali oprowadzeni po halach zakładu i mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć z bliska specjalistyczny sprzęt oraz pracę zatrudnionych tam osób, m.in. spawaczy i spawalników. Pracownicy zakładu ze szczegółami opowiadali o procesach spawalniczych i produkcyjnych. W zakładowych laboratoriach uczniowie mogli wziąć udział w próbach wytrzymałościowych spoin i próbach jakościowych materiałów do spawania. Mogli również zwiedzić Zakład Konstrukcji Spawanych, wykonujący konstrukcje dla branży energetycznej (także dla elektrowni nuklearnych), hutniczej, metalurgicznej i wielu innych.

 Wiedza i doświadczenia zdobyte w zakładach będzie potrzebna uczniom na egzaminach z kwalifikacji spawalniczej, które uczniowie mają zdawać już w styczniu.