• slajd1
  • slajd2
  • slajd3
  • sladj4

Budowlańcy na Górnym Śląsku

Uczniowie kl. 2TB wraz z wychowawczynią p. Iwoną Rusnka i nauczycielem przedmiotów budowlanych, p. Ewą Czechowską mieli okazję zobaczyć jedną z atrakcyjniejszych pod względem architektonicznym dzielnic Katowic, jaką jest słynny Nikiszowiec. Wizytę w stolicy Górnego Śląska połączono też ze zwiedzaniem multisensorycznej wystawy van Gogha w Galerii Szyb Wilson.

Świetnie dobrane obrazy oraz muzyka, intensywność kolorów i barw dostarczyła uczniom wielu wrażeń. Na wyciągnięcie ręki można było oglądać najbardziej znane dzieła artysty. Ten holenderski malarz podczas swojego życia namalował ponad 2000 obrazów, a jego płótna należą do najdroższych na świecie. Program wystawy skupia się również na listach van Gogha do jego brata Theo, w których van Gogh pisał o swoich uczuciach, malarstwie, lekarzach, zakładach dla obłąkanych, gdzie sam przebywał, cierpiąc na depresję. Następnie przyszli budowlańcy udali się na Plac Wyzwolenia i Komzony, gdzie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków zdobiła mozaika z motywem róż, zaczerpniętym ze wzorów na wstążkach w stroju ludowym Górnoślązaczek. Uwagę uczniów zwrócił też neobarokowy kościół św. Anny. Na murze okalającym kościół znajduje 360 płytek. Każda z nich upamiętniająca zmarłego górnika.