Spotkanie z wolontariuszami AFS, czyli kawałek świata w ZSTI

Uczniowie ZSTI wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez wolontariuszy AFS pochodzących z Turcji, Gruzji i Francji, mających na celu przybliżenie działalności tej międzynarodowej organizacji. Wolontariusze nie znaleźli się w Mszanie Dolnej przypadkowo. Przyjęli zaproszenie p. Anny Łanochy na co dzień uczącej j. niemieckiego w ZSTI, ale będącej również rodziną goszczącą przebywającej przez pół roku w ZSTI Victorii z Chile, która przyjechała do Polski w ramach tego projektu.

AFS jest międzynarodową, pozarządową organizacją non-profit, opartą na wolontariacie z około 60-letnim doświadczeniem. Dzięki szerokiej i zróżnicowanej ofercie programów międzynarodowych, począwszy od kursów języka obcego, programów dla wolontariuszy, aż po kilkumiesięczne wymiany dla licealistów, AFS jest liderem Edukacji Międzykulturowej na świecie. Program AFS umożliwia wymianę międzykulturową stwarzając rodzinom warunki do wysłania swoich dzieci za granicę, jak również przyjęcia ucznia z zagranicy do swojego domu.

Polska z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym krajem dla uczniów z całego świata. Dla polskich rodzin jest to wspaniała okazja, żeby zaprosić „kawałek świata” do siebie.

I właśnie w poniedziałek uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat organizacji i idei AFS oraz wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności z biura AFS Polska, z którego przybyła trójka gości oraz ich krajów pochodzenia. Nie byłoby tego spotkania gdyby nie fakt, że w tym roku szkolnym w ramach wymiany międzynarodowej AFS uczennica Victoria Orellana z Chile mieszkała od września do marca w dwóch mszańskich domach u dwóch rodzin goszczących - najpierw u państwa Iwony i Tomasza a potem u państwa Anny i Sławomira. Victoria uczęszczała przez 7 miesięcy do ZSTI do klasy 2 technikum reklamy.

Cała społeczność ZSTI pamięta Victorię jako miłą, ciekawą świata, zdolną dziewczynkę, która z drugiego końca świata, z 6-milionowego Santiago przybyła do maleńkiej Mszany, by uczyć się języka polskiego. Victoria odniosła sukces, pięknie mówi i pisze w języku polskim, o czym świadczy przesłany przez nią filmik, który nagrała wraz ze swoją klasą w Chile, na którym słychać, jak pozdrawia po polsku swoich przyjaciół z Polski.

Poniedziałkowe spotkanie mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób. – Chciałabym podziękować paniom Ani i Kasi z sekretariatu, dyrektorowi ZSTI panu Andrzejowi Dębskiemu za ciepłe przyjęcie naszych gości, paniom Joannie Skolarus i Emilii Dul za pomoc przy organizacji całego przedsięwzięcia oraz panu wójtowi Bolesławowi Żabie za cenne upominki – powiedziała organizatorka spotkania p. Anna Łanocha.