• slajd1
  • slajd2
  • slajd3
  • sladj4

Katechetka z ZSTI nominowana do prestiżowej nagrody

Pani Urszula Antosz-Rekucka, katechetka w ZSTI, ale też i liderka dialogu, społeczny opiekun zabytków, założycielka i prezeska Fundacji Sztetl Mszana Dolna została finalistką konkursu Nagroda POLIN 2021. Spośród ponad 100 aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów, wśród których jest też pani Ula.

Od 2015 roku laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

- W tym roku w  gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii, czasu, a często również własnych środków finansowych. Nasi tegoroczni finaliści są bardzo różni, ale łączy ich jedno: mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, stawiając opór wobec obojętności i zapomnienia - mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2021.Urszula Antosz-Rekucka od lat dba o pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach Mszany Dolnej. Przybliża piękno żydowskiej kultury, edukuje uczniów w poszanowaniu dla innych wyznań i kultur. Od wielu lat bierze z młodzieżą udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych projektach – m.in. "Przywróćmy pamięć", "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów", "Krokus" upamiętniającym młode ofiary Holokaustu, "Żonkile", #weRemember, "Oblicza dialogu. Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju". Zorganizowała również spotkania z młodzieżą z Izraela w Mszanie Dolnej. Z jej inicjatywy fragment ostatniej drogi mszańskich Żydów nazwano Aleją Pamięci Ofiar Holokaustu, a w 2020 roku miejsca po synagodze zostało upamiętnione stosowną tablicą. Z jej inicjatywy zasadzono wówczas Dąb Pamięci dla mszańskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Stefanii i Józefa Wacławików oznaczony kamienną tablicą. Co roku organizuje obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, miejskie rocznice Zagłady w Mszanie Dolnej i Dnia Judaizmu. Odwiedza z uczniami zbiorowe mogiły żydowskie i stary kirkut. Jest autorką artykułów w lokalnej prasie i portalach na temat historii mszańskich Żydów i mszańskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Nawiązała kontakty z wieloma potomkami mszańskich Żydów i wykorzystuje  media społecznościowe do upamiętniania Ofiar Zagłady. Na swoich autorskich lekcjach edukuje o niebezpieczeństwach antysemityzmu i dyskryminacji.
Do ostatnich dokonań Urszuli Antosz-Rekuckiej należy stworzenie i redakcja portalu www.sztetlmszanadolna.com, opracowanie projektu remontu pomnika na Pańskim w Mszanie Dolnej i upamiętnienie nastoletnich Ofiary Zagłady w Mszanie Dolnej: 167 kamyków dla zamordowanych nastolatków razem z rówieśnikami tej młodzieży - grupą uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Działaczka regularnie organizuje szabasowe kolacje poświęcone pamięci dawnych mieszkańców oraz spacery pamięci dla obecnych mieszkańców Mszany. Obecnie działaczka pracuje nad upamiętnieniem Ofiar Zagłady, leżących w dotychczas nieoznaczonych dołach na cmentarzu żydowskim.
Przypomnijmy, że pani Ula była już finalistką konkursu Nagroda POLIN 2017. Laureata tegorocznej edycji poznamy 30 listopada. Trzymamy kciuki!

https://polin.pl/pl/aktualnosci/2021/11/12/nominowani-do-nagrody-polin-2021-urszula-antosz-rekucka