Informacje o projekcie "Zawód nie zawodzi"

Projekt "Zawód nie zawodzi" - wsparcie wyboru ścieżki kariery zawodowej przez uczniów szkół podstawowych to najnowsza inicjatywa ZSTI adresowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, którzy muszą się zmierzyć z często niełatwym wyborem własnej kariery. Trwająca od blisko roku pandemia wymusiła wiele zmian w życiu społecznym, zatem wszystkie działania projektowe odbywają wirtualnie, z wykorzystaniem specjalnej platformy e-learningowej.

ZSTI słynie z niestandardowych rozwiązań edukacyjnych, dlatego i tym razem, aby pomóc uczniom szkół podstawowych w określeniu swoich preferencji zawodowych, wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne. Na specjalnie stworzonej platformie e-learningowej każdy może nie tylko zapoznać się z teoretycznymi informacjami dotyczącymi poszczególnych branż, takich jak budownictwo, spawalnictwo, elektroenergetyka, informatyka, czy reklama, ale przede wszystkim uczestniczyć w wirtualnych zajęciach.

Uczniowie są zapraszani  na cykliczne wirtualne warsztaty, podczas których widzą na przykład, jak zaprojektować i zaprogramować inteligentny budynek, zmieniać pokrycie dachowe wykorzystując najlepsze materiały i narzędzia dostarczone szkole przez firmę Blachotrapez, lidera wśród producentów blachy na rynku europejskim, spawać najnowszymi technikami, budować sieci komputerowe, projektować grafikę, czy robić artystyczne zdjęcia wykorzystując grę światła i perspektywę. Ponadto uczestnicy projektu mogą też oglądać wywiady z pracownikami i pracodawcami związanymi z poszczególnymi branżami, aby przekonać się, jak wiedzę teoretyczną wykorzystać w praktyce.

Projekt zakłada nie tylko edukację, ale też i zabawę. Po każdych zajęciach są organizowane mini quizy. Laureaci konkursów z poszczególnych obszarów są zaproszeni 2 czerwca na wielki finał do ZSTI. Na zwycięzców i najbardziej aktywne szkoły czekają cenne nagrody ufundowane przez sponsorów. Projekt jest realizowany pod patronatem sądeckiego stowarzyszenia Humaneo, z którym szkoła współpracuje od wielu lat, m.in przy organizacji ogólnopolskiego konkursu Zawód nie zawodzi adresowanego najpierw do uczniów gimnazjów, a potem absolwentów szkół podstawowych, lidera,  zajmującego się organizowaniem szkoleń i egzaminów zawodowych w standardach europejskich ECCC i VCC.