Krokusy pamięci

Na przełomie października i listopada  150 uczniów naszej szkoły posadziło 150 cebulek krokusów na upamiętnienie nieletnich ofiar Holokaustu. To już kolejna edycja międzynarodowego projektu „Krokus”, w którym uczestniczymy wraz z wieloma szkołami z całej Europy.

Pomysł, by na pamiątkę 1,5 mln dzieci - Ofiar posadzić taką samą ilość krokusów, zainicjował i finansuje Holocaust Education Trust Ireland, w Polsce koordynuje ten projekt krakowskie Muzeum Galicja. Zasada jest prosta: szkoły otrzymują darmowo cebulki krokusów i sadzą je na zbiorowych mogiłach, w przestrzeni publicznej miasta, przed swoją siedzibą lub w doniczkach w budynku. W Mszanie Dolnej takich nieletnich ofiar, dla których posadziliśmy krokusy, było ponad 300. Najmłodsza, Izia Marcus miała zaledwie 4 miesiące i 3 dni. Nastolatków – rówieśników naszych uczniów było ponad 160. Sadząc cebulki w miejscach zbiorowych mogił mszańskich Żydów oraz na klombie przed budynkiem przy Matejki, gdzie zginęła jedna z ofiar, 12-letni Chaim, uczniowie wypowiadali imię dziecka/młodego człowieka, dla którego sadzony był krokus. Dbamy o pamięć, by ta straszna przeszłość już nigdy się nie powtórzyła.