Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Uczniowie ZSTI mogli się przekonać, jak wygląda codzienność w Sudanie Południowym podczas spotkania ze świeckim misjonarzem, który w ubiegłym tygodniu przyjechał do szkoły na zaproszenie nauczycieli religii. Termin nie był przypadkowy – październik został ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

Wolontariusz spędził na misjach ponad rok. Zanim jednak zdecydował się wyjechać do Afryki, przez 12 lat pracował w Anglii. Jak kilkakrotnie podkreślał, ani stabilizacja zawodowa, ani finansowa nie dawała mu poczucia spełnienia i satysfakcji.

Wolontariusz opowiadał młodzieży o życiu  ogarniętego wojną domową kraju. Pokazywał, jak wygląda szkoła i codzienność chłopców z ulicy, którymi się zajmował. Po spotkaniu uczniowie podkreślali, że byli zaskoczeni faktem, iż mimo, że warunki w Sudanie są mniej niż skromne, ludzie na co dzień są bardziej uśmiechnięci niż w Polsce.

Ubiegłotygodniowe spotkanie nie było jedynym akcentem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w ZSTI. W szkole od wielu lat działa koło „Caritas”, które systematycznie wspiera polskie misjonarki pracujące na pograniczu Kongo i Rwandy, w Burundi i na Ukrainie. Również teraz trwa kolejna wielka akcja zbierania darów (bielizny, witamin, witaminizowanych słodyczy, zabawek, sprzętu sportowego, nasion warzyw) i środków finansowych na opłacenie przesyłek. Każda klasa zobowiązała się do przygotowania jednej paczki, która powinna przed Bożym Narodzeniem dotrzeć do potrzebujących.