Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Klasy pierwsze technikum elektrycznego przecierają szlaki wycieczek integracyjnych. Już w ubiegłym tygodniu młodzi elektrycy z obydwóch klas pierwszych wybrali się na pierwsze wycieczki wraz ze swoimi wychowawczyniami - Panią Dominiką Kalagą i Anną Wojdyłą oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych Panem Marcinem Stożkiem. Celem wyprawy była tradycyjnie wyjątkowa elektrownia wodna Porąbka-Żar - druga co do wielkości elektrownia wodna w Polsce.

Jest to elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystująca jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim, natomiast górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie góry Żar. Woda ze zbiornika górnego tłoczona jest tunelem we wnętrzu góry i spada na turbiny wodne z wysokości 440m.

Elektrycy udali się również downętrza Góry Żar, gdzie umieszczona jest maszynownia elektrowni. Prowadzi do niej długi na 480 m, podziemny tunel. To sztolnia komunikacyjna, która pełni również rolę szybu wentylacyjnego. Po minięciu szybu zwiedzający trafiają do serca elektrowni, ogromnej hali wysokiej na 40 i długiej na 124m. A tam już tylko generatory, pompy, turbiny – słowem: wszystko to, co może zafascynować umysły techniczne. Po tak poważnej dawce wiedzy elektrycznej młodzież wybrała się na szczyt góry Żar, gdzie czekał na nich grill z kiełbaskami oraz sztuczny tor saneczkowy, co pozwoliło wszystkim miło spędzić czas i zacząć integracje w zespole klasowym.