Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Folwark Stara Winiarnia odbyła się tegoroczna odsłona akcji Narodowego Czytania. Do wspólnej lektury młodzież z ZSTI i ZSP im. Józefa Marka zaprosili włodarze powiatu limanowskiego, którzy byli gospodarzami spotkania.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej edycji para prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie, w sumie 8 tytułów. Wyboru dokonano z ponad stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 W piątkowe popołudnie przedstawiciele powiatu – ze starostą Mieczysławem Urygą oddali lekturze „Dymu” Marii Konopnickiej, zaś młodzież z ogromnym zaangażowaniem, co podkreślali organizatorzy, czytała „Katarynkę” Bolesława Prusa. Wszyscy uczniowie biorący udział w akcji zostali nagrodzeni tytułami z kanonu lektur szkolnych. Organizatorzy spotkania podziękowali uczniom, którzy poświęcili swój czas wolny i z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w projekt.