Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Pierwsze dni maja elektrycy i mechanicy z kl. 2 wraz z połączonymi siłami przyszłych specjalistów od reklamy z kl. 1 i 2 spędzili pod włoskim niebem. Celem tygodniowego wyjazdu była nie tylko integracja, zwiedzania włoskich zabytków, ale też pielgrzymka do Padwy – miejsca szczególnego kultu św. Antoniego patrona szkoły, związana ze zbliżającym się jubileuszem 50-lecia ZSTI.

Caorle, malownicze miasteczko położone nad Adriatykiem, gdzie zakwaterowano grupę, było świetnym punktem wypadowym, by zwiedzić m.in. Vincezę, nazywaną perłą renesansu. To tu chyba największe wrażenie na wszystkich zwiedzających robi słynny Teatro Olimpico zaprojektowany przez Adrea Palladiono, wzorowany na starożytnym teatrze greckim. W tym urokliwym miasteczku znajdują się także inne dzieła tego słynnego XVI-wiecznego architekta, takie jak Palazzo Chiericati, gdzie uczestnicy wyjazdu mogli nie tylko obejrzeć słynne dzieła włoskich mistrzów pędzla z okresu nie tylko renesansu, ale także w tych niezwykłych murach posłuchać koncertu muzyki klasycznej.

Wizyta w północnej części Włoch nie mogłaby być zaliczona do udanych, gdyby nie udało się zwiedzić Wenecji. Obowiązkowym punktem programu była oczywiście Bazylika św. Marka, podziwianie dzieł włoskich mistrzów w Pałacu Dożów, czy spacer malowniczymi, choć nieco już zatłoczonymi uliczkami Wenecji. Podczas tygodniowego pobytu był też czas, by złapać chwilę oddechu nad Jeziorem Garda i podziwiać niezwykłe widoki ze szczytu Monte Baldo, a w drodze powrotnej – na chwilę refleksji w świątyni zawieszonej między niebem a ziemią, czyli w wykutym w skale Sanktuarium Madonna della Corona, w którym według legendy, znajduje się Pieta, przeniesiona z wysypy Rodos w cudowny sposób w ciągu jednej nocy przez anioły.

Oczywiście obowiązkowym punktem programu była Padwa. Uczniowie mieli chwilę na osobistą modlitwę i uczczenie relikwii swojego patrona.