Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

20 marca uczniowie 2 reklamy i kilka osób z innych klas spędzili dzień z kulturą wysoką.  Zaczęli od Teatru im. Słowackiego, gdzie obejrzeli  współczesną wersję „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego.

Uczniowie zostali zaproszeni na  niecodzienną lekcję, bo na scenie pojawiła się współczesna, nieco amerykańska sala szkolna.  Ilustrację  stanowiły  wyświetlane obok tablicy zdjęcia z obozów.  Mieli wiele odwołań do historii, muzyki, filozofii i literatury. A wszystko to widzieli z wysokich teatralnych loży. Po lekcji z Wyspiańskim udali się spacerem do Rynku Głównego, gdzie czekał na nich kolejny punkt programu. W drodze do Muzeum Narodowego  oprócz pięknej i  bogatej architektury z różnych okresów towarzyszył im hejnał z wieży Mariackiej. W  Galerii  Sztuki Polskiej  XIX wieku w  Sukiennicach mieli przyjemność spędzić czas z miłą panią przewodnik, która pokazała  im wszystkie ważne dzieła, nie tylko istotne  w historii  polskiego malarstwa, ale ważne również dla historii naszego kraju.  XIX wiek to trudny moment w dziejach Polski. Wtedy  to,  właśnie  dzieła sztuki przypominały o naszej ojczyźnie, powstawały ku pokrzepieniu serc,  bo Polska nie istniała jako państwo. W Sukiennicach mieści się jedna z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Znajdują się tu cztery ważne pomieszczenia, zwane salami, są to: Sala Bacciarellego, Sala Michałowskiego, Sala Siemiradzkiegooraz  Sala Chełmońskiego. Bez wątpienia warto zapoznać się z kolekcją tego Oddziału Muzeum Narodowego.  Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że potrafią również kulturalnie spędzić czas, niekoniecznie w galerii handlowej. A obcowanie z różnymi formami sztuki nie tylko uwrażliwia, ale na pewno poszerza horyzonty myślowe.