Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

W 2010 roku członkowie klubu młodzieżowego z naszej szkoły zostali zaproszeni na Litwę do uczestnictwa w wymianie młodzieży pod tytułem "Stop the Moment". Projekt odbyl się w dniach 16 – 22 maja 2010 roku w miejscowości Anyksciai.

Głównym celem projektu była promocja dialogu kulturowego i historycznego między młodzieżą polską i litewską na drodze subtelności sztuki fotograficznej. 20 młodych ludzi mogło doświadczyć różnych działań, które pomogły im odnieść sukces w lepszym poznaniu kultury i historii Litwy i Polski. Cechy osobowe oraz dopracowywanie zdolności artystycznych miały zachęcić młodzież do współpracy między kulturami. W tym celu, podczas wymiany organizatorzy zastosowali takie metody jak: quiz, rozmowy, gry, prace indywidualne i grupowe, wycieczki edukacyjne oraz konkursy fotograficzne.
Każdy dzień miał inną tematykę: tolerancja, sport, historia, miasto, tradycja itp. Podczas codziennych zajęć młodzież miała za zadanie „Uchwycić moment” ten który najbardziej kojarzył im się z tematem dnia. Pod koniec wymiany z wszystkich zdjęć zostały wybrane najlepsze i z nich powstała wystawa, która po zakończeniu wymiany została zoorganizowania w Gimnazjum w Anyksciai oraz szpitalu miejskim. Zdjęcia te również znalazły się w kalendarzu pamiątkowym rozesłanym do wszystkich uczestników. 

Uczniowie ZSTI wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematyczno-Plastycznym dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, organizowanym przez Gimnazjum nr 17 im. Ks. Jana Twardowskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki w Bielsku Białej. Hasło przewodnie konkursu brzmiało „Matematyka – Lubię to!”.

Sam konkurs składa się z II etapów. I etap przeprowadzono w szkole, gdzie spośród dostarczonych prac wybrano tylko jedną - zgodnie z wytycznymi organizatora , która będzie reprezentować ZSTI
w II etapie.
Szkolna komisja konkursowa w składzie: nauczyciele matematyki – Anna Wojdyła, Agnieszka Boczoń Krzysztof Przybytek oraz szkolny koordynator konkursu – Monika Zięba do II etapu zakwalifikowali pracę uczennicy klasy 1 technikum budowlanego - Klaudii Popławskiej.
Wybór pracy był jednogłośny. 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a Klaudii gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Trzymamy kciuki i z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

Dawid Kościelniak z kl. 3 TI został zakwalifikowany do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady z języka angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu, do której szkoła przystąpiła po raz pierwszy.

W szkolnym etapie, który w całej Polsce odbył się 14 listopada, wzięło udział kilkunastu uczniów ZSTI. Ostatecznie do drugiego, wojewódzkiego etapu, zakwalifikował się Dawid Kościelniak, który musiał wykazać się nie tylko znajomością struktur gramatycznych, ale i słownictwa na poziomie zaawansowanym.

II etap odbędzie się 16 stycznia w Krakowie. Dawida czeka wiele pracy, lista lektur obowiązkowych jest bardzo długa, ale już teraz gratulujemy i trzymamy kciuki za Dawida.

Let’s keep our fingers crossed for Dawid!

Już po raz drugi mszańska społeczność miała okazję obejrzeć projekt teatralny ks. Rafała Piórkowskiego „Misterium Eucharystii”, w którym uczestniczyła ponad setka aktorów, w tym 20 uczniów ZSTI.

Przez dwa wieczory, tym razem w kościele Bożego Miłosierdzia widzowie mieli możliwość obcować z niezwykłą sztuką – spektakl „Misterium Eucharystii” jest oparty na prywatnych objawieniach współcześnie żyjącej boliwijskiej mistyczki Cataliny Rivas. Sztuka, będąca swoistym teatrem światła, cienia, dźwięku i muzyki, jest równocześnie nabożeństwem. Wprowadza bowiem w tajemnicę mszy św., która odprawiana jest jednak bez słów.

W projekt ks. Piórkowskiego włączyła się chętnie nie tylko młodzież z ZSTI, ale także nauczyciele. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony szkoły była Jolanta Duc.

W środowe przedpołudnie uczniowie ZSTI mieli okazję obejrzeć poruszający montaż słowno-muzyczny dotyczący AIDS. Okazją do przygotowania niezwykłej prezentacji, połączonej ze świadectwem osób zakażonych i chorych, był obchodzony na początku grudnia Światowy Dzień AIDS.

„Dziwny jest ten świat” – ta nastrojowa piosenką Czesława Niemena, stanowiąca motyw przewodni prezentacji poświęconej AIDS, nie tylko doskonale oddawała klimat tematyki, ale stanowiła też jej idealne podsumowanie.

Uczniowie wraz z nauczycielami – Ewą Diduszko i Moniką Bierowiec-Łysek sięgnęli także po inne bardzo obrazowe środki wyrazu. Statystyczne dane dotyczące liczby chorych, sposobów zarażenia się, poprzedzała prezentacja szokujących zdjęć dzieci i dorosłych w różnych wieku, pochodzących z różnych części świata z pełnymi objawami AIDS. Zdjęcia o wiele bardziej przemawiały do wyobraźni niż suche fakty. Aktorzy – uczniowie przekazali świadectwo kilkorga chorych. Ubrani w szare bluzy z kapturem idealnie odegrali swoje role - nosiciele i chorzy na HIV są wyobcowani w społeczeństwie, niewidoczni, w potocznej opinii stanowią zagrożenie dla zdrowych.

Prezentacja miała uświadomić uczniom, jakie są przyczyny zarażenia wirusem oraz podkreślić, że w przypadku zachowania środków ostrożności kontakt z nosicielem lub osobą chorą nie prowadzi do zakażenia. Pojawiły się też nazwiska znanych osób będących ofiarami „dżumy XX wieku”, jak mawia się o AIDS. Dla wszystkich– tych anonimowych i sławnych zapalono symboliczne świeczki, by uczcić ich pamięć.

W ZSTI odbyła się wyjątkowa lekcja wychowawcza, którą poprowadziła sędzia Joanna Rawska-Pietrzkiewicz. Jej celem była profilaktyka zachowań wynikających z nieprzystosowania społecznego nieletnich.

Sędzia Rawsk-Pietrzkiewicz na co dzień pracuje jako przewodnicząca Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Limanowej i nieobce są jej problemy nieletnich. Po raz pierwszy natomiast miała okazję podjąć działania prewencyjne poza budynkiem sądu i odbyć niecodzienną lekcję wychowawczą z uczniami klas pierwszych i drugich ZSTI. Celem jej spotkania z młodzieżą było nie tylko zaprezentowanie konsekwencji karnych, z jakimi mogą liczyć się nieletni, którzy mają problem z tak zwanym nieprzystosowaniem społecznym, ale także wyjaśnienie, na czym polega łamanie prawa wynikające właśnie nieprzystosowania społecznego. Uświadamiała uczniom, że nawet spożywanie alkoholu, palenie papierosów, czy uchylanie się  od obowiązku szkolnego jest łamaniem norm prawnych i może powodować stosowanie określonych konsekwencji prawych.

Pani sędzia chciała również przybliżyć uczniom pracę samego sądu, dlatego szkolna aula została zaaranżowana jak prawdziwa sala rozpraw. Sędzia Rawska-Pietrzkiewicz starała się bardzo obrazowo przedstawić zadania wszystkich stron postępowania sądowego. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć nawet, jak wygląda prawdziwa toga sędziowska.

- Myślę, że ta nietypowa lekcja wychowawcza była dla uczniów bardzo ciekawa i pouczająca. Jesteśmy bardzo zobowiązani pani sędzi, że zgodziła się spotkać z naszą młodzieżą  i mamy nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana - mówi Monika Bierowiec-Łysek, pedagog szkolny. – Do tej pory o prewencji uczniowie rozmawiali głównie z funkcjonariuszami policji. Spotkanie z sędzią, która na co dzień spotyka się z problemami nieletnich, pozwala przekonać się im o tym, że trzeba ponosić konsekwencje swoich zachowań, a odpowiedzialność prawna jest nieuchronna i dotyczy wszystkich bez wyjątku.

Tradycyjnie już 6 grudnia w ZSTI zaroiło się od czerwonych czapeczek. W nagrodę ekipa św. Mikołaja wspomagana przez szkolny samorząd częstowała wszystkich słodkimi niespodziankami.

Chociaż w ZSTI już nikt w bajki nie wierzy, chętnych, aby na kilka godzin wrócić do krainy dzieciństwa, nigdy nie brakuje. Z roku na rok rośnie liczba uczniów, którzy chcąc przypodobać się temu ulubionemu świętemu, zakładają mikołajkowe czapeczki. Na pamiątkę na auli wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkim Mikołajom i Mikołajkom, które tego dnia gościły w ZSTI.

 Świąteczny nastrój z reguły udziela się też i nauczycielom. Już do szkolnej tradycji należy ta jeszcze nie zapisana nigdzie zasada, że 6 grudnia, nauczyciele mniej srogo patrzą na swoich uczniów, a ci posiadający w widocznym miejscu atrybuty odzieży świętego, zwolnieni są tego dnia z odpytywania. 

W środę na naszej hali sportowej odbyły się Zawody Powiatowe w Halowej Piłce Nożnej dziewcząt. Rywalizowało 7 drużyn w dwóch grupach. Po wygranych w fazie zasadniczej, nasza reprezentacja, po zaciętej walce zajęła 2 miejsce, przegrywjąc w finale tylko 2:1. 

Skład drużyny: Edyta Kęskowicz, Gabrysia Talarek, Jolanta Merklinger, Zapała Alicja, Dudzik Joanna, Kraus Justyna, Stec Agnieszka, Zapała Aneta, Węglarz Joanna, Główka Barbara, Wróbel Weronika, Mucha Julia

Gratulujemy!!!!

W piątek w ZSTI odbył się pierwszy wieczór filmowy. Uczniowie wspólnie obejrzeli trzy filmy grozy będące klasyką gatunku.

Spotkania na seansach filmowych są nową inicjatywą samorządu i będą odbywać się cyklicznie. W piątkowy wieczór szkolna aula została zamieniona na salę kinową. Maraton rozpoczął się o 18, a skończył punktualnie o północy. Prawie wszystkim udało się obejrzeć trzy seanse grozy, a to wymagało stalowych nerwów i...  nie lada odwagi.

Samorząd, dopierając repertuar, stara się trafić w gusta wszystkich widzów. Dla tych, którzy nie lubią się bać, jest już przygotowywany kolejny maraton filmowy, tym razem będą to produkcje o tematyce świątecznej. 

 

„Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” – pod takim hasłem przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną w Limanowej przeprowadzili w ZSTI akcję propagującą zdrowy styl życia i wolność od wszelkich substancji uzależniających, głównie nikotyny i alkoholu.

W zajęciach warsztatowych, mających na celu promocję zachowań prozdrowotnych, uczestniczyli uczniowie wszystkich klas pierwszych, którzy mieli okazję sprawdzić, jak działa smokolizer, urządzenie   mierzące zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu nie tylko palaczy, ale i osób przebywających w otoczeniu palących.

Podczas spotkania pierwszoklasiści poznali abecadło zdrowego stylu życia. Pracownicy Sanepidu nie tylko przekonywali o szkodliwości palenia tytoniu, zażywania narkotyków, ale też nadużywania alkoholu. Zaprezentowali film „Wieczne dziecko”, który miał uczniom przybliżyć trudny temat  FAS (Fetal Alcohol Syndrome),  będący zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, przejawiających się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne, będącego efektem nadużywania alkoholu przez kobiety w ciąży.

Jak co roku, pod koniec listopada odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Na etapie wojewódzkim ZSTI będzie reprezentować czworo uczniów.

Prestiżowa olimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy pragnęli wykazać się zdobytą na lekcjach i zajęciach praktycznych wiedzą i umiejętnościami.

Na kolejnym, wojewódzkim etapie olimpiady, naszą szkołę będzie reprezentować Oliwia Kołodziej (kl.3TB), Daniel Kaczmarczyk (kl.2TB), Daniel Dudzik (kl.3TB) oraz Mateusz Grabiec (kl.3TB).

Zwycięzcą gratulujemy i życzymy dalszych sukce

Wolontariusze z Klubu Wolontariatu działającego w ZSTI cyklicznie pomagają w prowadzeniu zajęć z dziećmi na terenie trzech mszańskich placówek oświatowych.

Młodzi ochotnicy aktywnie wpisuje się w życie społeczne miasta i działających na jego terenie instytucji. Pomagają przy organizowaniu cyklicznych imprez charytatywnych, wspierają dzieci z zaprzyjaźnionego ośrodka w Żmiącej, a na co dzień starają się być obecni w znajdującym się po sąsiedzku przedszkolu prowadzonym przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, gdzie czytają milusińskim bajki. Od tego roku szkolnego są też częstymi gośćmi w drugim mszańskim przedszkolu (nr 2 przy ul. Orkana) oraz na świetlicy szkolnej działającej w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie pomagają dzieciom w odrabianiu prac domowych.

"Sukces na miarę możliwości"
W piątek, 25 listopada w ZS nr 1 w Limanowej odbyły się drużynowe mistrzostwa powiatu limanowskiego szkół ponadgimnazjalnych w szachach. Startowało 7 drużyn.  Po raz pierwszy w historii naszej szkoły reprezentacja ZSTI zdobyła pierwsze miejsce, awansując tym samym na zawody wojewódzkie. 

Skład drużyny:

Dudzik Joanna
Jagła Artur
Domin Mateusz
Kotarba Szymon 

Gratulujemy.

"Obudź się - możesz więcej” – pod takim hasłem odbył się andrzejkowy koncert ojca Łukasza Buksy w ZSTI. To już kolejna wizyta w Mszanie Dolnej charyzmatycznego franciszkanina z Krakowa, który ewangelizuje młodzież nie przebierając w środkach ekspresji. Tegoroczny koncert w ZSTI miał szczególne znacznie. Ojciec Łukasz, jak sam to kilkakrotnie podkreślał, stał się częścią społeczności szkolnej. Przypomnijmy, w czerwcu został uhonorowany najważniejszym wyróżnieniem szkoły – Lilią św. Antoniego.

Spotkania z młodymi ludźmi dla ojca Łukasza, który jest odpowiedzialny za referat młodzieżowo-powołaniowy Prowincji Matki Boskiej Anielskiej w Krakowie, to chleb powszedni. Jest on jednak nie tylko duszpasterzem młodzieży, ale także wokalistą, autorem tekstów i instruktorem snowboardu, a ostatnio także maratończykiem, który z przesłaniem Ewangelii Chrystusowej dociera do młodszych i starszych różnymi drogami. Spotyka się w z młodymi z całej Polski na koncertach ewangelizacyjnych, misjach, rekolekcjach. Inspiruje i motywuje ludzi do poznania Boga i życia w prawdzie. „Obudź się – możesz więcej” – to hasło czwartkowego koncertu, ale i całej akcji będącej cyklem muzyczno – słownych konferencji ewangelizacyjnych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, której
celem jest zmobilizowanie i pobudzenie młodzieży do działania, odciągnięcie sprzed monitorów i zachęcenie do tego, żeby młodzi ludzie nie marnowali życia zamykając się w czterech ścianach, ale poszukiwali nowych inspiracji, wykorzystując dary, które otrzymali od Stwórcy.

Charyzmatyczny franciszkanin w swoim przekazie stara się poprzez muzykę, inspirację i sacrum pobudzić młodzież do działania. Tak, jak i w poprzednich latach ojciec Łukasz na gościnnej scenie ZSTI dał… czadu. Nie przebierający w środkach ekspresji - rapując, skacząc, biegając po scenie mówił tekstami swoich piosenek nie tylko o ewangelicznych wartościach, ale i o znaczeniu bycia uczciwym w stosunku do samego siebie, o zdjęciu maski, pod którą skrywa się prawdziwą twarz. Uczniowie nie pozostali obojętni na tę formę przekazu. Hasło „zróbcie hałas” wywołało ich żywiołowe reakcje.

 

W sobotnie przedpołudnie odbyło się kolejne spotkanie Klubu elektronika, który od ponad miesiąca działa w naszej szkole. Po kilku spotkaniach organizacyjnych, na których uczniowie zdecydowali, że zbudują aktywną kolumnę głośnikową oraz dokonali zamówienia układów i elementów elektronicznych w sklepie internetowym, czas nadszedł na działanie.

Członkami klubu są uczniowie klasy II technikum informatycznego. Większość z nich nie miała wcześniej większych doświadczeń z elektroniką i budową układów elektronicznych. Tak więc, zajęcia manualne musiały być uzupełnione o mini wykład z podstaw akustyki, elektrotechniki, pomiarów za pomocą multimetru cyfrowego oraz budowy, działania i zastosowania elementów elektronicznych.

Pierwszym z budowanych układów elektronicznych był moduł wzmacniacza mocy, który stanowił będzie „serce” aktywnej kolumny.

Na następnych spotkaniach dokończona będzie budowa wzmacniacza mocy oraz zostaną przeprowadzone testy wzmacniacza. Do testów wykorzystane zostaną m. in. oscyloskop i generator akustyczny, które ZSTI posiada na wyposażeniu szkolnej pracowni elektrycznej.

ustyna Rusnarczyk z Kasiny Wielkiej, uczennica kl. 1TR wyśpiewała II nagrodę w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”.

 

Sklasyfikowana została w IV kategorii wiekowej (14-16 lat). Wyróżnienie w tym konkursie w V kategorii wiekowej (17-23 lata) wyśpiewał Krystian Kubowicz, również z Kasiny Wielkiej, uczeń kl. 3TR. Przesłuchania finałowe odbyły się 12 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Koncert galowy zorganizowano w drugim dniu festiwalu.

W jury konkursu zasiedli:
- Wanda Kwietniewska - piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka zespołu „Wanda i Banda” 
- Dorota Helbin - piosenkarka, trener wokalny 
- Sławek Wierzcholski - muzyk, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu „Nocna Zmiana Bluesa”, Wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP
- Tomasz Wachnowski - autor, kompozytor, gitarzysta, wokalista 
- Aleksander Pałac - redaktor muzyczny Telewizji Polskiej oddział w Warszawie, członek Międzynarodowej Federacji Organizacji Festiwali „FIDOF”
- Jan Targowski – redaktor muzyczny - Polskie Radio Oddział w Łodzi 
- Korneliusz Pacuda - dziennikarz, redaktor muzyczny - Polskie Radio Program 1 w Warszawie
- Leszek Bonar - producent programów muzycznych TVP Oddział w Łodzi
- Jan Stępień - dziennikarz, redaktor muzyczny - Polskie Radio Oddział w Krakowie 
- Jan Cieślak - redaktor muzyczny - Radio Vanessa.

Głównym założeniem konkursu jest popularyzacja śpiewu, promocja twórczości dziecięcej i młodzieżowej oraz wyszukiwanie młodych talentów. Opiekę artystyczną nad festiwalem sprawuje Jan Wojdak – lider zespołu „Wawele”.

W ZSTI już w czwartek, 10 listopada obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Odbył się uroczysty apel, podczas którego wszyscy uczniowie i nauczycieli śpiewali patriotyczne pieśni.

Dzień Niepodległości miał w szkole, jak zwykle, wyjątkowy charakter. Przygotowania trwały od tygodnia. Uczniowie klas pierwszych i technikum organizacji reklamy aktywnie włączyli się w obchody upamiętniające 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wykonując plakaty, kotyliony i godło z orłem. Prace uczniów można oglądać na gazetce szkolnej i sztalugach na terenie szkoły. Uczniowie wykonali ponad 600 biało-czerwonych kotylionów, wspólnie też, udekorowani kotylionami, śpiewali pieśni legionowe. Podczas apelu uczniowie przedstawili patriotyczny program artystyczny, w którym przypomniano drogę do wolności niepodległej ojczyzny. Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły udowodnili, że pojęcie patriotyzmu i tożsamości narodowej nie  jest im obce.

Szkoła, jak co roku, zaznaczyła swoją obecność także podczas miejskich obchodów. Poczet sztandarowy i oddział Strzelców uczestniczył w uroczystościach religijno-patriotycznych w piątek 11 listopada.

W czwartek 10 listopada w parku miejskim w Mszanie Dolnej odbył się szkolny bieg upamiętniający 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po kilkuletniej przerwie, nauczyciele wychowania fizycznego ZSTI wraz ze wsparciem Dyrektora Szkoły, powrócili do tradycji organizowania tego typu imprezy.

W biegu uczestniczyło 42 uczniów. Do pokonania było 5 okrążeń parku, ok 2500m. Zwycięzcą biegu został Damian Kubik z klasy III TM. Gratulujemy wszystkim sportowo-patriotycznej postawy i zapraszamy za rok, na kolejny bieg.

Uczniowie klas drugich technikum budowlanego mieli okazję poznać szczegóły budownictwa drewnianego regionalnego w stylu podhalańskim (Chochołów) i zakopiańskim (Koliba w Zakopanem).

Przyszli budowlańcy poznali również technologię wznoszenia współczesnych domów z płazów podczas wizyty zawodoznawczej w Tatranhaus w miejscowości Podczerwone. Właściciel firmy w sposób przejrzysty i szczegółowy przedstawił etapy powstawania domu drewnianego. Na własnym przykładzie pokazał, jak ważna jest pasja i determinacja w dążeniu do celu. Dodatkowo młodzież odwiedziła cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

 

W ostatnim tygodniu października uczniowie klas 2 i 4 technikum mechanicznego oraz klasy 2 mechanik monter i monter konstrukcji budowlanych zwiedzili Międzynarodowe Targi Spawalnictwa w Sosnowcu, w których uczestniczyło 170 wystawców.

Pobyt na Targach pozwolił uczniom przybliżyć tematykę spajania metali i tworzyw oraz procesy cięcia tych tworzyw. Na Targach uczniowie mogli bowiem zapoznać się z zaawansowanymi technikami spawania, takimi jak: sterowanie numeryczne w procesach spawania, zrobotyzowane stanowiska spawalnicze, spawanie w technologii MCT – „zimny” proces spawania, druk 3D w spawalnictwie, spawanie wiązką elektronów, prostowanie konstrukcji za pomocą prądów indukcyjnych, urządzenia i osprzęt do spawania i napawania łukiem krytym, urządzenia i osprzęt do spawania i napawania plazmowego, aplikacje do generowania kodów maszynowych do cięcia laserowego i plazmowego, technologii montażu konstrukcji spawanych, procesów badań nieniszczących złącz spawanych.

ozpoczynamy cykl artykułów o ciekawych pasjach naszych uczniów. Postaramy się przedstawić osoby posiadające zainteresowania, którym poświęcają swój wolny czas, ponieważ, jak z pewnością wiecie- nie samą szkołą człowiek żyje:).

Na początek przedstawiamy sylwetkę(dosłownie) Dawida Kaciczaka, ucznia klasy IV TI. Dawid od kilku lat interesuje się oraz trenuje kulturystykę. Każdego dnia spędza dużo czasu na różnorodnych ćwiczeniach mających na celu rozbudowę oraz formowanie mięśni całego ciała. Jego pasja jest bardzo wymgająca. Chcąc osiągnąć wysoki poziom należy wykazać się zdyscyplinowaniem i pracowitością. O kompromisach nie ma mowy. Ścisły plan treningowy, konsultacje z trenerem oraz odpowiednia dieta - przyczyniły się do tegorocznych osiągnięć Dawida. W październiku odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Kulturystyce Klasycznej. Dawid zajął na nich 9 miejsce (jako debiutant). 

GRATULUJEMY!!! Życzymy kolejnych sukcesów oraz wytrwałości w dalszych treningach.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z zawodów.

Zapraszamy również zainteresowanych na fanpage'a Dawida https://www.facebook.com/dawid.kaciczak 

W pierwszy piątek listopada uczniowie klasy pierwszej technikum budowlanego wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę „ Selena” z Wrocławia – czwartego co do wielkości producenta pian montażowych i innych produktów związanych z wysokiej klasy chemią budowlaną.

Szkolenie dotyczyło produktów znanych pod marką Tytan. Podczas bardzo ciekawej prezentacji połączonej z pokazem i ćwiczeniami praktycznymi uczniowie oraz nauczyciele przedmiotów budowlanych poznali zastosowanie „Kotwy chemicznej” oraz zaprawy murarskiej w postaci pianki, wypierającej coraz częściej z zastosowania tradycyjną zaprawę murarską. Liczymy, iż zdobyta wiedza i umiejętności pomoże w karierze naszym młodym budowlańcom, a współpraca z firmą „Selena” będzie kontynuowana i przyniesie obopólne korzyści.

W pierwszy piątek listopada uczniowie klasy pierwszej technikum budowlanego wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę „ Selena” z Wrocławia – czwartego co do wielkości producenta pian montażowych i innych produktów związanych z wysokiej klasy chemią budowlaną.

Szkolenie dotyczyło produktów znanych pod marką Tytan. Podczas bardzo ciekawej prezentacji połączonej z pokazem i ćwiczeniami praktycznymi uczniowie oraz nauczyciele przedmiotów budowlanych poznali zastosowanie „Kotwy chemicznej” oraz zaprawy murarskiej w postaci pianki, wypierającej coraz częściej z zastosowania tradycyjną zaprawę murarską. Liczymy, iż zdobyta wiedza i umiejętności pomoże w karierze naszym młodym budowlańcom, a współpraca z firmą „Selena” będzie kontynuowana i przyniesie obopólne korzyści.

Klasa 2TBB wraz z wychowawcą Grzegorzem Lekkim i opiekunem panią Agnieszką Gol, wybrali się do krakowskiego kina, aby oglądnąć głośny film Wojciecha Smarzowskiego – "Wołyń".

Jest to epicko -historyczna opowieść o okrutnych losach ludności, zamieszkującej wschodnie tereny przedwojennej Polski, czasach okupacji i tragedii ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej podczas wojny. Dosadność scen ukazujących okrucieństwo i bezsensowność wojny, wstrząsnęło i skłoniło do refleksji nad losami Polski i Polaków w tak nie odległej historii.

13 października w ZSTI hucznie świętowano Dzień Edukacji Narodowej. Jak co roku, nie obyło się bez nagród, kwiatów, życzeń a także występu nowego składu INSTAL BANDU. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele powiatu limanowskiego ze starostą Janem Puchałą.

Dyrektor Andrzej Dębski w swoim przemówieniu podkreślił, że jest to święto wszystkich – całej społeczności szkolnej: - Arystoteles mówił, że najcenniejszy i najtrwalszy dar, jaki można podarować dziecku, to wykształcenie – powiedział, dziękując nauczycielom za ich trud i pracę włożoną w wychowanie przyszłych absolwentów szkoły.

W tym dniu zostały również wręczone stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Zuzanna Banasiak, Przemysław Mucha, Piotr Bal, Dominika Kunda, Jarosław Żegleń, Jan Jania, Arkadiusz Myszogląd, Dawid Kędroń i Mirosław Piekarczyk znaleźli się w gronie 63 uczniów z całego powiatu, którzy otrzymali stypendia Starosty Powiatu Limanowskiego.

W ciągu ostatniego roku w gminie Ochotnica Dolna powstały cztery wieże widokowena szczytach Magurki (Ochotnica Górna), Gorc i Lubań (Ochotnica Dolna) oraz Koziarz (Tylmanowa). Wieże estetyką odwołują się do drewnianych kościołów gotyckich w regionie. Z nich roztacza się przepiękna panorama otaczającego krajobrazu.

W minioną niedzielę Klub Aktywnych zainaugurował cykl wyjść górskich na kolejne wieże, na pierwszy ogień poszła wieża na Lubaniu. W tym samym dniu planowana była wieża na Koziarzu, ale ze względu na wyjątkowo niekorzystna pogodę wyjście nie doszło do skutku. Ta dotychczas mało popularna góra leży w Beskidzie Sądeckim w obrębie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, odwiedzimy ją na pewno przy okazji kolejnych wycieczek.

Ponieważ pogoda nie rozpieszczała wybraliśmy jako cel kolejny, niższy szczyt –Magurki leżący w drodze powrotnej do domu.

O widokach można powiedzieć tyle, że były piękne na folderach umieszczonych wewnątrz tarasu wieży (w realu oczami wyobraźni). Kolejnym etapem była przełęcz Pańska Przechybka, z której prowadzi ścieżka edukacyjna do miejsca katastrofy samolotu B-24 Liberator. Zainteresowanych odsyłamy do publikacji historycznych szeroko opisujących to wydarzenie.

Nasza załoga w dniu dzisiejszym liczyła 3 osoby: dwóch opiekunów oraz Ania Panek z klasy IIITR. Trasa była bardzo wymagająca, przeszliśmy 33 kilometry w czasie około 9 godzin, z czego 8,5 w deszczu. Ze strony opiekunów życzymy sobie aby poziom i forma uczestników następnych wycieczek były zbliżone do tego jaki prezentuje Ania. Gratulujemy!

Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w szczególnej wycieczce wychowawczo-profilaktycznej - odwiedzili zakład karny i areszt śledczy w Krakowie-Podgórzu.

Wyjazd odbył się z inicjatywy pedagoga szkolnego – Moniki Bierowiec-Łysek, która w programie wychowawczym kładzie szczególny nacisk na prewencję. W szkole odbywają się cyklicznego spotkania z funkcjonariuszami policji. Ich celem jest uświadomienie uczniom nie tylko, jakie zagrożenia na nich czekają, ale także, jak wygląda ich odpowiedzialność karna za ewentualne łamanie prawa.

Wizyta w zakładzie karnym była kolejną lekcją na temat praworządności. Uczniowie spotkali się z psychologiem prowadzącym terapię uzależnień od alkoholu. Zwiedzili oddział, gdzie są osadzeni młodociani przestępcy. Mieli też okazję przekonać się o nieuchronności kary za wykroczenia popełnione pod wpływem alkoholu.

     9 października, w ramach działalności Klubu Aktywnych, odbyło się wyjście na Babia Górę. Pomimo początkowych wątpliwości dotyczących pogody, ta mile zaskoczyła uczestników i  szczyt „Królowej Beskidów” powitał ich morzem mgieł i błękitem nieba. Jak widać na załączonych fotografiach, nie brakowało również śniegu.

Nie jest to niczym wyjątkowym, gdyż najwyższy szczyt Beskidów nazywany często bywa również „Matką Niepogód”. Zmienna aura, chmury, mgły, śnieg, wichry, słońce i deszcz  to tutaj codzienność.

     Babia Góra (wysokość 1724,6 m n.p.m.) jest położona w Beskidach Zachodnich we wschodniej części Beskidu Żywieckiego. Od północy ogranicza ją dolina rzeki Skawicy oraz pasmo Jałowieckie, a od zachodu grupa Pilska. Na południu rozciągają się Działy Orawskie. Granicę miedzy Pasmem Babiej Góry i leżącym po stronie wschodniej Pasmem Policy wyznacza Przełęcz Lipnicka z polaną Krowiarki (986 m n.p.m.). Zachodnią granice stanowi Przełęcz Jałowiecka (1017 m n.p.m.)

Babia Góra nazywana jest „Królową Beskidów” dzięki swej charakterystycznej sylwetce widocznej z odległości wielu kilometrów, najwyższej w całych Beskidach.

W wycieczce wzięli udział uczniowie klas pierwszych Maciej Biedrończyk, Szymon Niżnik, Szymon Kotarba oraz uczeń klasy czwartej Kamil Lulek - pod opieką P. Michała Mielnikiewicza. Gratulujemy wytrwałym piechurom. Ciąg dalszy nastąpi…

Skoki, podniebne ewolucje, sztuki walki, trening siłowy – z takich i wielu innych atrakcji skorzystali uczniowie kl. 2TEM, 2TR i 3TR podczas wizyty w krakowskim parku trampolin GOjump.

W Akdemii GOjump każdy mógł znaleźć coś dla siebie i skorzystać z zestawu niebanalnych zajęć opracowanego przez trenerów – mistrzów w swoich dziedzinach. Można zatem było wypróbować fitness na trampolinach – podczas godziny takich zajęć można spalić aż 1000 kalorii oraz wzmocnić mięśnie oraz usprawnić motorykę całego ciała. Ciekawą ofertą były też zajęcia przygotowujące do sezonu zarówno na śniegu, jak i na wodzie. Na Board Masters można było poczuć adrenalinę ewolucji na desce i dowiedzieć się jak wykonać je bezpiecznie.

- Chcemy Was oderwać od wszystkiego co Wam ciąży. Nieważne czy to codzienność, nierozciągnięte mięśnie, oponka, przywiązanie do monitora czy po prostu grawitacja – tłumaczyli trenerzy Akademii GOjump i chyba im się to udało. Zajęcia przyniosły uczniom wiele satysfakcji.

Cztery ostatnie dni września uczniowie kl. 4 TEM wraz z wychowawcą Agnieszką Biel-Habieda i nauczycielem przedmiotów elektrycznych - Marcinem Stożkiem spędzili na bieszczadzkich szlakach. Organizatorzy wycieczki postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego program wyjazdu wzbogacono o cenne, z zawodowego punktu widzenia przyszłych elektryków i mechaników, miejsca.

W drodze na bieszczadzkie połoniny uczniowie zwiedzili jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej w Bóbrce.
Mieli okazję zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne kopanki (szyby naftowe), gabinet Ignacego Łukasiewicza – znanego przede wszystkim jako twórcę lampy naftowej, warsztat mechaniczny z 1864 roku, o konstrukcji drewnianej, który służył do obsługi wierceń metodą udarową wraz ze znajdującymi się w nim najprostszymi maszynami obróbczymi, między innymi tokarką i wiertarką napę­dzaną ręcznie za pośrednictwem pasów transmisyjnych oraz pospacerować pięknymi alejkami pośród lasu.

Miejsce zakwaterowania w jednym z bieszczadzkich uzdrowisk – Polańczyku stanowiło okazję, by nie tylko podziwiać uroki zalewu solińskiego, ale także zwiedzieć wyjątkowo malowniczo położoną pośród bieszczadzkich wzgórz elektrownię wodą Solina, znajdującą się na rzece San. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro.

Oczywiście w programie wycieczki nie mogło zabraknąć wędrówek po bieszczadzkich szlakach, szczególnie pięknych jesienią. Elektrycy i mechanicy zdobyli m.in. najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę oraz Połoninę Wetlińską.

 

Uczniowie kl. 1TB wraz z panią Elżbietą Sową – nauczycielem biologii i chemii włączyli się w akcję „Sprzątanie świata”, której patronuje Powiatowe Centrum Ekologiczne Ostoja w Limanowej. Zbierali śmieci wzdłuż brzegu rzeki Mszanka. Efektem ich pracy jest kilka worków odpadów oraz znacznie czystsze otoczenie za budynkiem szkoły.

- To nie było jednorazowe działanie. Będziemy kontynuować „sprzątnie świata” , zgłosiła się już kolejna klasa, która chce podjąć wyzwanie. Tym razem ruszymy też w kierunku Mszanki, ale będziemy porządkować ścieżkę prowadzącą od placu, na którym znajduje się przystanek busów – zapowiada Elżbieta Sowa.

„Sprzątanie świata” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Do Polski ideę „sprzątania świata” sprowadziła Mira Stanisławska - Meysztowicz, założycielka oraz Fundator Fundacji Nasza Ziemia.

 Od 1994 roku, w każdy trzeci weekend września miliony wolontariuszy – młodzież, dorośli, wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska wyruszają do lasów, na pobocza dróg, do parków i sprzątają. To taka wspólna lekcja ekologii.

Sprzątanie świata, to nie tylko akcje likwidacji dzikich wysypisk śmieci. "Sprzątaniom" towarzyszy cała gama innych działań: segregowanie zebranych odpadów, zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. Organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie” angażuje i integruje społeczności lokalne.

Ostatnie dni września a zarazem jedne z pierwszych dni jesieni uczniowie kl. 2 TBB wraz z wychowawcą Grzegorzem Lekki spędzili na wędrówkach tatrzańskimi i pienińskimi szlakami. Wycieczka miała charakter rekreacyjno – integracyjny, a pogoda i przyroda przygotowująca się do zimy pomagała w osiągnięciu założonego celu.

W pierwszym dniu wycieczki uczniowie postanowili zdobyć Czarny Staw pod Rysami (1583 m.n.p.m.), odwiedzając po drodze jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce - Morskie Oko. Po kilku godzinach wędrówki, ambitny cel został osiągnięty. Trud i nie lada wysiłek został wynagrodzony przepięknymi widokami i krajobrazem doliny Białki i tatrzańskich jezior. Po krótkim odpoczynku i niekończącej się serii zdjęć, uczniowie udali się w drogę powrotna na skraj Tatrzańskiego Parku Narodowego, skąd udali się do Krościenka nad Dunajcem, gdzie planowany był nocleg. Ku zdziwieniu wychowawcy i opiekuna, tak wyczerpująca podróż na tatrzańskie szczyty nie zmęczyła zbytnio budowlańców.

Następnego dnia celem pieszej wędrówki była Okrąglica ( 982 m.n.p.m.), nazywana mylnie, Trzy Korony. Po kilkugodzinnej wędrówce szczyt został osiągnięty. Widoki na przełom Dunajca, Tatry, Gorce i Pieniny zapierały dech w piersiach, i szybko zajmowały miejsca w pamięci telefonów i aparatów. Liczne rozmowy z turystami przemierzającymi szlaki podobnie jak uczniowie, uświadomił nam jak wiele osób z kraju i zagranicy zakochanych jest w górach i szlakach, które są tak blisko nas. Wracając z powrotem uczniowie snuli plany kolejnych wycieczek.

Uczniowie kl. 2TR wraz z panią Moniką Ziębą uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Muzyka w edukacji”. Konferencja została zorganizowana przez Wójta Gminy Niedźwiedź, Szkołę Muzyczną w Niedźwiedziu i Towarzystwo Naukowe Educare. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Starosta Limanowski Jan Puchała. 
Konferencja odbyła się w malowniczym hotelu Górski Raj w Porębie Wielkiej.

Konferencję rozpoczął starosta limanowski Jan Puchała, który krótko przedstawił kulturę i położenie powiatu limanowskiego. Następnie odbyły się kolejno trzy wykłady poświęcone miejscu muzyki w edukacji. Po krótkiej przerwie wystąpiło trzech artystów – wykładowców Szkoły Muzycznej w Niedźwiedziu, którzy zaprezentowali swoje umiejętności, wykonując utwory z różnych kręgów i kultur muzycznych.
Uczniowie mogli także wysłuchać interesujących wykładów na temat wpływu muzyki na kreatywność ucznia i nauczyciela, a także usłyszeć wiele o muzyce sakralnej.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie powiatu:

http://www.powiat.limanowa.pl/pl/1631/23494/muzyka-w-edukacji.html

O komunikacji międzyukładowej, przetwarzaniu dźwięku i obrazu w życiu codziennym, autonomicznym robocie humanoidalnym NAO, a także o arkanach pracy w laboratorium mikrokontrolerów i ich aplikacjach, laboratorium wizualizacji trójwymiarowej i wirtualnej rzeczywistości oraz w laboratorium robotów mobilnych mieli okazję posłuchać uczniowie kl. 1 i 3 TI którzy, wraz z opiekunami: Jackiem Serafinem, Adamem Nieckulą i Tomaszem Sułkowskim, uczestniczyli w piątkowy wieczór w Małopolskiej Nocy Naukowców.

To popularnonaukowe wydarzenie już po raz dziesiąty dało możliwość mieszkańcom regionu zajrzeć w zazwyczaj niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji naukowych zajmujących się na co dzień ciekawymi badaniami naukowymi.

Wielkie święto nauki, jak mówią o nim organizatorzy, odbywa się co roku od 2007 roku, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, kraju, a nawet w Europie. Małopolska Noc Naukowców 2016 odbyła się w sześciu miastach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie oraz Andrychowie.

- Próżno szukać lepszej okazji, aby przyjrzeć się pracy naukowców z tak bliska, aby móc zapytać ich o to, o co zapytać na co dzień nie sposób. Tylko w jednym dniu w roku badacze są do dyspozycji, odpowiadając na dziwne i jeszcze dziwniejsze pytania – tłumaczą organizatorzy.

Małopolska Noc Naukowców jest imprezą skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Organizatorzy zaprezentowali, jak co roku, młodym ludziom najnowsze osiągnięcia naukowców. Na Uniwersytecie Ekonomicznym można było poznać tajniki skutecznego wywierania wpływu i mądrej autoprezentacji, w Instytucie Nauk Geologicznych PAN spotkać Sherlocka Holmesa zbierającego minerały, a na Uniwersytecie Rolniczym zbadać drzewa tomografem. Politechnika Krakowska pokazała, jak zrobić tabletkę z kawy, a na AGH w Laboratorium Wysokich Napięć naukowcy zorganizowali pokaz „Władcy piorunów - wyładowania elektryczne od A do Z”.

W wyniku rywalizacji uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zawodach wojewódzkich w kolarstwie górskim, Maciej Biedrończyk- uczeń Naszej Szkoły zajął wysokie 5 miejsce. O najwyższe miejsce na podium przegrał o kilka sekund. Gratulujemy i życzymy dalszej wytrwałości w treningu.

 We wtorek 27.09. w Limanowej, przy pięknej pogodzie, rozegrane zostały mistrzostwa powiatu w sztafetowych biegach przełajowych. Po raz pierwszy w historii ZSTI wystąpiła reprezentacja dziewcząt. Co prawda nie udało się wskoczyć na podium ale są bardzo dobre rokowania na przyszłość - ostatecznie 6 miejsce. Chłopcy zakończyli swój występ oczko wyżej - na V miejscu . Gratulujemy wszystkim startującym w zawodach i zachęcamy do systematycznej aktywności fizycznej - nie tylko biegania!

Dwie uczennice ZSTI – Justyna Rusnarczyk i Klaudia Rogowiec zdobyły laury (II i III) miejsce) na Eurofestiwalu "Orfeo in Italia" w Lido di Jesolo koło Wenecji, natomiast ich zespół wokalny Triola został zwycięzcą festiwalu.

Utalentowane wokalistki kształcą się od wielu lat pod kierunkiem nauczycieli muzyki i teatru - Marioli i Piotra Burcan. Państwo Burcanowie otrzymali od jury tego Festiwalu dyplomy uznania za najlepiej przygotowanych artystów - podopiecznych. W programie festiwalu zespół TRIOLA zaprezentował piosenki w języku polskim i angielskim autorstwa Agnieszki Burcan oraz kultową piosenkę "Radość o poranku" J. Kofty i J. Loranca w nowej aranżacji Agnieszki Burcan. To kolejna I nagroda zespołu na tym włoskim eurofestiwalu, ale w nowym składzie osobowym.

 

Zimowe zwiedzanie stolic Europy weszło na stałe do kalendarza szkolnych imprez. Po wizycie w Paryżu i Londynie w tym roku zaplanowano wyjazd do Rzymu.

Wycieczka odbędzie się w pierwszym tygodniu ferii zimowych-  od 30 stycznia do 2 lutego, a programie znajdzie się m.in. Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Plac Wenecki z monumentalnym Ołtarzem Ojczyzny, Koloseum, Forum Romanum, Watykan i Groty Watykanu z grobowcami papieży, Muzeum, Watykańskie będące jednym z największych zbiorów sztuki na świecie oraz Kaplica Sykstyńska ze słynnymi freskami Michała Anioła. Koszt wycieczki to ok. 850-900 zł. Cena zawiera przelot, 3 noclegi w centrum Rzymu, transfery na i z lotniska, transport miejski w Rzymie oraz program zwiedzania. Zapisy do piątku, 23 września u p. Bogdana Schmidta lub p. Agnieszki Biel-Habieda.

Sukcesem zakończył się występ reprezentacji  chłopców ZSTI Mszana Dolna w kolarstwie górskim, które rozegrane zostały w pięknie położonym Zalesiu.

Na starcie stanęło blisko 30 zawodników, którzy ścigali się na dystansie 7,5 km (3x2500m). Mistrzem powiatu został uczeń klasy I TE Maciej Biedrończyk - gratulujemy i życzymy powtórzenia tego sukcesu na zwodach wojewódzkich,które odbędą się 26.09.2016 w Myślenicach. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Michał Liszka (3TR)- 6 miejsce i Kamil Lulek(4TEM) – 8 miejsce. 

W ZSTI trwa sezon wycieczek integracyjnych. Uczniowie wszystkich klas pierwszych wyruszają wraz z wychowawcami na okoliczne szlaki nie tylko, by podziwiać piękno przyrody, ale też by lepiej poznać się w nowym zespole klasowym.

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody, uczniowie mają okazję podziwiać jeszcze w letniej szacie panoramę Gorców i Beskidu Wyspowego, zdobywając okoliczne szczyty – Turbacz, Lubogoszcz, czy też wędrując szlakami Gorczańskiego parku Narodowego.

Pierwszoklasiści nie kryją zadowolenia z wypraw. Jest to dla nich świetna okazja, aby zapalić ognisko, rozegrać turniej piłki nożnej, a przede wszystkim poznać nowych kolegów i koleżanki.

Dla 600 uczniów ZSTI 1 września skończyły się wakacje. Punktualnie o 9 rano zabrzmiał pierwszy dzwonek wzywając całą społeczność szkolną jeszcze nie na pierwszą lekcję, ale na uroczysty apel. Dyrektor Andrzej Dębski powitał po wakacyjnej przerwie zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

– Życzę wszystkim dobrego, efektywnego i spokojnego roku pracy , a uczniom wyznaczania ambitnych celów, stawiania czoła przeciwnościom i nie zrażania się niepowodzeniami – mówił dyrektor Dębski, który, jak zwykle szczególnie ciepłe słowa skierował do pierwszoklasistów, zapewniając ich, że na pewno będą czuć się dobrze w murach szkoły. Pogratulował też wyboru. – Jestem pewien, że właśnie tu zdobędziecie zawód i wiedzę, które otworzą wam drzwi do przyszłości. Sukcesy trudno jest osiągać w samotności, życzę zatem, aby każdy z was znalazł tutaj przyjaciół i wparcie ¬- powiedział dyrektor, ogłaszając rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/17. Zachęty i motywacji do pracy w nowym roku szkolnym nie zabrakło także w liście przesłanym z tej okazji przez przyjaciela szkoły, pochodzącego z Limanowszczyzny wiceministra finansów Wiesława Janczyka.

Punktualnie o godz. 10 dla blisko 500 uczniów ZSTI zabrzmiał ostatni dzwonek, a tym samym oficjalnie zakończono rok szkolny 2015/15.

PUroczysty apel , który zgromadził całą społeczność szkolną , był okazją nie tylko do pożegnania na dwa wakacyjne miesiące, ale przede wszystkim podsumowania i wręczenia nagród najlepszym. Lista uczniów wyróżnionych świadectwem z czerwonym paskiem była w tym roku wyjątkowo długa, tak, jak i długa zacięta walka toczyła się o palmę zwycięstwa, czyli najwyższą średnią w szkole, której ukoronowaniem jest nie tylko satysfakcja, ale także kandydowanie do Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W przyszłym roku szkolnym stypendystką zostanie Zuzanna Banasiak z technikum organizacji reklamy, który druga klasę ukończyła z imponująca średnią ocen 5,84.

Zakończenie roku szkolnego to chwila, na którą z niecierpliwością oczekiwali zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele – mówił dyrektor Andrzej Dębski, dziękując pracownikom za rok wytężonej pracy, rodzicom za zaangażowanie i wspieranie codziennych działań szkoły, zaś uczniom gratulując wyników w nauce, sukcesów sportowych oraz nabycia nowym umiejętności i kompetencji.

Apel był też okazją do podsumowania konkursu „Klasa z Klasą”, którego finał odbył się podczas Święta Szkoły. Zaszczytny tytuł przypadł klasie 2TI, która otrzymała nie tylko kosz słodyczy, ale i dofinansowanie do kosztów wycieczki ufundowane przez Radę Rodziców.

Uczniowie kl. 2TBb podczas zajęć projektowania architektonicznego projektowali domy swoich marzeń. Najlepsze projekty stworzyli: Michał Majerczyk, Mariusz Młynarczyk, Patryk Mucha, Bartłomiej Niżnik i Adrian Wadyl.

- Dla każdego przyszłego technika budowlanego rysunek techniczny budowlany stanowi ważny dział wiedzy – tłumaczy prowadząca zajęcia inż. Paulina Gocał. - Rysuje się według ustalonych zasad i przepisów. Rysunek stał się powszechnym i niezbędnym środkiem porozumiewania się na całym świecie. Podczas zajęć uczniowie nabywają też umiejętność czytania dokumentacji technicznej.

Przygotowując podczas zajęć projekty domu swoich marzeń, uczniowie mieli utrudnione zadanie. Wszystkie rysunki powstawały ręcznie, a nie przy pomocy oprogramowania komputerowego. Najlepsze prace świadczą o niezwykłym talencie ich autorów. Zajęcia projektowania architektonicznego kształtują nie tylko rękę rysownika, ale i jego cechy osobowości, takie jak dokładność, cierpliwość, poczucie estetyki, zdolność logicznego myślenia.

Koniec roku szkolnego to okazja do podsumowań. Uczniowie klasy 2 TR rozstrzygnęli dwa konkursy klasowe będące efektem ich pracy na zajęciach praktycznych.

Pierwszy  konkurs przeprowadzony został w ramach zajęć komunikacji wizualnej. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie logo, logotyp własnej firmy, określenie grupy docelowej, jak również dokonanie charakterystyki firmy oraz użytej kolorystyki. Prace konkursowe były ocenianie przez samych uczniów, którzy głosując w każdej z dwóch grup, wybrali zwycięskie projekty. W grupie pierwszej wybrano projekt Zuzanny Banasiak, natomiast w grupie drugiej wygrał zespół Ani Panek i Natalii Zapały.

Drugi konkurs został przeprowadzony w ramach lekcji fotografii. Tytuł konkursu brzmiał „Z życia szkoły”, a zadaniem uczniów było przyniesienie fotografii, która kojarzy im się ze szkołą. I tak pojawiły się zdjęcia budynku szkoły,  zdjęcia z zajęć, jak również zdjęcia z wycieczek szkolnych. Większość zdjęć uczniowie wykonali telefonami komórkowymi. Do konkursu zgłoszono 28 prac. W głosowaniu brali udział : dyrektor  i nauczyciele ZSTI. Po komisyjnym liczeniu głosów uzyskano następujące wyniki: I miejsce zdobyła Joanna Kaleta za zdjęcie pt. „Lekcja fotografii”, II miejsce równorzędne przypadło dla Klaudii Rogowiec i Paulinie Adamczyk, a III - Izabeli Karkuli. Prace uczniów zamieszczone zostały w antyramach i można je obejrzeć w auli. Dla zwycięzców zostały przewidziane nagrody w postaci kubków z projektami i zdjęciami. 
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W poniedziałek 13 czerwca wicestarosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga i franciszkanin ojciec Łukasz Buksa dołączyli do grona uhonorowanych Lilią św. Antoniego, będącego najważniejszym odznaczeniem Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Kapituła doceniła zaangażowanie, przyjaźń i wsparcie, jakim obydwaj wyróżnieni darzą młodzież ZSTI.

Uroczysta Gala św. Antoniego, podczas której wręczane są sympatykom i przyjaciołom ZSTI Lilie św. Antoniego jest związana ze Świętem Szkoły i obchodami dnia jej patrona. Wyróżnienie przyznawane jest od 2008 roku – w kwietniu szczególnie zasłużonym absolwentom – abiturientom, w czerwcu – osobom wspierającym szkołę w różnych dziedzinach jej działalności. Do tej pory Lilią, wykonywaną na specjalne zamówienie, wyróżniono już ponad 50 osób, a jako pierwszy otrzymał ją Jan Puchała starosta powiatu limanowskiego.

W tym roku świętowanie miało szczególny charakter, podczas uroczystej mszy św., przez wstawiennictwo św. Antoniego, modlono się w intencji Pauliny, uczennicy kl. 2TR, która walczy z chorobą nowotworową, a późniejszy piknik przed szkołą, również jej dedykowano. Uczniowie w geście solidarności z chorą koleżanką nie tylko nosili specjalnie oznaczone koszulki, ale także przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na kosztowne leczenie. Paulina nie mogła być tego dnia obecna, gdyż już rozpoczęła terapię w niemieckiej klinice.

Przypomnijmy, że nowotwór stopy zdiagnozowano u niej w listopadzie 2013 roku. Rokowania były bardzo złe. Dziewczyna przeszła 9 cykli chemioterapii, radioterapię oraz trzy operacje. Nie obyło się bez powikłań. Ostatnie badania przyniosły złą wiadomość: choroba wciąż nie została pokonana, a możliwości leczenia w Polsce wyczerpały się. Szansą jest kosztowne leczenie. Niezbędne są 3 sesje warte 15 tys. euro każda.

W akcję zbierania środków finansowych na leczenie Pauliny włączyła się cała społeczność szkolna. Jej koledzy i koleżanki wsparli również organizację Pikniku Rodzinnego „Pomagamy Paulinie”, który dzień wcześniej odbył się w rodzinnej miejscowości Pauliny - Kasiny Wielkiej, a którego cały dochód ma być również przekazany na leczenie.

W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie nie tylko kwestowali i klaszcząc prosili o wstawiennictwo św. Antoniego, ale również świetnie się bawili. Rozegrano turniej klas o tytuł „Klasy z klasą”, w którym zmagania uczniów wspierali wychowawcy. Ranking klas zostanie rozstrzygnięty podczas apelu kończącego rok szkolny. Nagrodą dla „Klasy z klasą”, ufundowaną przez Radę Rodziców, będzie dofinansowanie kosztów wycieczki.

Już po raz trzeci w tym roku szkolnym uczniowie ZSTI odwiedzili Roztocze - przepiękną krainę geograficzną, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem, która ciągnie się od północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód aż do Lwowa na Ukrainie. Tym razem pan Marcin Stożek wraz z panią Jolą Duc wybrali się do Majdanu Sopockiego z klasą 1 TEM.

Przygoda na Roztoczu, która trwała 4 dni, obfitowała jak zwykle w wiele atrakcji, między innymi uczniowie mieli okazję poznać klimat Roztocza podczas spływu kajakowego na rzece Wieprz. Spływ zaczął się w miejscowości Obrocz, po drodze mijał Zwierzyniec - czyli serce Roztoczańskiego Parku Narodowego a skończył się w słynnym Szczebrzeszynie. Na trzeci dzień pan Marcin zorganizował wszystkim rajd rowerowy w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć rezerwaty "Czartowe Pole" oraz Szum" gdzie mogli zaobserwować charakterystyczne dla tej krainy małe wodospady nazywane właśnie szumami. Na trasie uczniowie mijali wiele pamiątek z czasów II Wojny Światowej i walk partyzanckich, zwiedzili również Górecko Kościelne, gdzie znajduje się malowniczy drewniany kościół pw. św Stanisława Biskupa z XVIII w, upamiętniający jego objawienia w tym miejscu. Dzięki sprzyjającej pogodzie wielką frajdą była pierwsza w tym roku kąpiel w zalewie nad rzeką Sopot, wspólne wieczorne ogniska i śpiewy przy gitarze. Na zakończenie wyprawy uczestnicy zwiedzili perłę renesansu czyli Zamość. Wycieczka, jak szybko się zaczęła, tak również szybko dobiegła końca, ale młodzi elektrycy i mechanicy już snują plany na następne wyjazdy.

Uczniowie kl. 1 i 2 TR uczestniczyli w czwartek nietypowej lekcji wychowawczej – wraz z pedagogiem szkolnym – Moniką Bierowiec-Łysek wzięli udział w rozprawie, która odbyła się Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Krakowie.

W ramach programu wychowawczego szkoły, który szczególny nacisk kładzie na prewencję, poszczególne klasy uczestniczą nie tylko w cyklicznych spotkaniach z funkcjonariuszami policji, ale też odwiedzają zakłady karne i biorą udział w rozprawach sądowych.

Czwartkowa rozprawa, w której okazję mieli uczestniczyć przyszli specjaliści od reklamy, odbywała się przeciwko handlarzom narkotyków. Uczniowie wzięli udział w części dotyczącej przesłuchiwania świadków. Wizyta w sądzie była też okazją do spotkania z sędzią, który przedstawił szczegółowo nie tylko prawa i obowiązki przysługujące osobom powoływanym na świadków w procesach karnych, ale i poruszył kwestię odpowiedzialności za niestawienie się na wezwanie, czy składanie fałszywych zeznań.

Jak zapewnia autorka szkolnego programu wychowawczego i inicjatorka zajęć profilaktycznych prowadzonych w praktyce, Monika Bierowiec-Łysek, taka forma jest bardziej skuteczna, a uczniowie naocznie przekonują się o nieuchronności kary. Są to swoiste lekcje praworządności i wychowania obywatelskiego.

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych otrzymał certyfikat „Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej”, który stanowi podsumowanie trwającego dwa lata projektu „Zachowaj Równowagę” mającego na celu prowadzenie i rozwijanie działań na rzecz promocji zasad zdrowego żywienia realizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia.

W ZSTI wdrażanie projektu trwało dwa lata. W tym czasie prowadzone były działania mające na celu edukację uczniów oraz ich rodziców w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Działania polegały m.in. na edukacji przez Internet (np. zakładka dotycząca zdrowego żywienia na stronie internetowej szkoły), nie obyło się też bez ingerencji w asortyment szkolnego sklepiku, gdzie pojawiła się większej ilości owoców i kanapek oraz wycofano niezdrowych produktów. W związku z projektem powstał  Klub Zdrowo Zakręconych, zrzeszający on młodzież, która realizuje zadania związane ze zdrowym trybem życia. 

Projekt poprzez edukację w zakresie żywienia i aktywności fizycznej miał na celu zapobieganie otyłości i nadwadze oraz chorobom przewlekłym. Założenia udało się zrealizować, o czym świadczy otrzymany certyfikat

Wolontariusze z Klubu Wolontariatu działającego w ZSTI aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji Pikniku Rodzinnego – imprezy zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej. Impreza odbyła się w parku miejskim z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Chociaż pogoda pokrzyżowała nieco plany i nie wszystkie z zaplanowanych atrakcji mogły się odbyć, bajkowo przebrane wolontariuszki i wolontariusze z ZSTI przeprowadzali gry i zabawy dla najmłodszych i tych trochę starszych.

Klub Wolontariatu aktywnie wpisuje się w życie społeczne nie tylko miasta. Wolontariusze przez cały rok są obecni w przedszkolu prowadzonym przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, czytając bajki milusińskim, pomagają niepełnosprawnym nie tylko z okazji świąt czy imprez okolicznościowych, szczególnym sentymentem darzą także podopiecznych domu dziecka w Żmiącej, który odwiedzili kilkukrotnie w tym roku szkolnym, organizując wcześniej zbiórkę zabawek i pomocy dydaktycznych. Planują również pracę z wychowankami tej placówki w czasie wakacji.

Klasy 1 TBB oraz 2 TBB wzięły udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę Blue Dolphin Tapes (polskiego producenta taśm i akcesoriów malarskich), prowadzone przez zespół ekspertów z dużym doświadczeniem teoretycznym i praktycznym. Szkoleniowcy w skuteczny sposób przekazują wiedzę na temat prac malarskich i ogólnobudowlanych na terenie całej Polski.

Szkolenie składało się z dwóch etapów. W pierwszej części prowadzący omówił technologię produkcji, prezentował rodzaje dostępnych taśm i akcesoriów oraz przedstawiał ich zastosowanie. Wprowadził również uczniów w teorię dotyczącą prac malarskich. W części drugiej uczestnicy szkolenia już samodzielnie sprawdzali właściwości i jakość omawianych wcześniej produktów, oklejając i malując fragment płyty GK, uzyskali również odpowiedzi na pytania związane z tematyką szkolenia.

Co to jest import?, Na czym polega efekt skali? Co stanowi największą wartość dla Polski w kontekście budżetowym? – na takie i podobne pytania z zakresu ekonomii i gospodarki odpowiadali gimnazjaliści – finaliści Super Finału czwartej edycji konkursu promującego zawody informatyczne, techniczne i ekonomiczne „Zawód nie zawodzi”, którego gospodarzem był Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Niekwestionowaną znawczynią realiów gospodarczych okazała się Kinga Bukowiec z gimnazjum w Ujanowicach, która pokonała Iwonę Starzyk reprezentującą także Ujanowice i Magdalenę Marszalik z gimnazjum w Lubniu.

W środowe przedpołudnie w ZSTI spotkało się 14 finalistów - laureatów pierwszych miejsc z wszystkich obszarów konkursu wyłonionych w trzech finałach regionalnych: w Mszanie Dolnej, Limanowej i Muszynie. Super Finał rozegrano w konwencji popularnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, a pytania zadawał poseł Józef Leśniak, który objął honorowy patronat nad tegoroczną edycją konkursu. Tym razem młodzi ludzie, utalentowani w dziedzinie informatycznej, motoryzacyjnej, technicznej, ekonomicznej i organizacji reklamy, musieli zmierzyć się z wiedzą dotyczącą podstaw przedsiębiorczości i ekonomii. O wyborze dyscypliny finałowej zdecydował patron merytoryczny konkursu - sądecka fundacja Pomyśl o Przyszłości, której celem jest podejmowanie oraz wspieranie wszelkich inicjatyw służących rozwojowi gospodarczemu naszego kraju.

Nieprzypadkowo gospodarzem imprezy i jednym z liderem regionalnym jest ZSTI. To tutaj kilkanaście lat temu zrodziła się idea konkursu informatycznego dla gimnazjalistów, który obecnie ma rangę konkursu kuratoryjnego odbywającego się przy dalszej współpracy nauczycieli przedmiotów informatycznych z ZSTI. Aby jednak stworzyć alternatywę dla uczniów gimnazjów regionu, szkoła wspólnie ze stowarzyszeniem Humaneo, zajmującym się organizowaniem szkoleń i egzaminów zawodowych w standardach europejskich VCC, włączyła się w organizację konkursu promującego szkolnictwo zawodowe „Zawód nie zawodzi”. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko tysiąc młodych ludzi z rejonu Muszyny, Limanowej i Mszany Dolnej, dlatego organizatorzy nagrodzili także najbardziej aktywne szkoły. W regionie limanowskim było to gimnazjum w Ujanowicach, w rejonie Muszyna - gimnazjum w Złockiem, a w regionie mszańskim gimnazjum w Porębie Wielkiej. Do szkół trafią pakiety multimedialne pomocne w dydaktyce.

Partnerami tegorocznej edycji były firmy: Inventum – Global, Hotel dr Irean Eris, Hotel Klimek oraz Akademia Wizerunku i Dyplomacji, a sponsorem firma Toyota Kobos Nowy Sącz. Patronat medialny nad konkursem sprawowało czasopismo "Komputer Świat" i Radio RDN Nowy Sącz.

Ostatni tydzień maja klasa 1TBB wraz z wychowawcą Grzegorzem Lekkim i opiekunem Karoliną Ceklarz spędziła na Roztoczu. Urozmaiceniem cichego i spokojnego wypoczynku w Majdanie Sopockim był spływ kajakami i jazda rowerami po licznych ścieżkach rowerowych.

Pierwszego dnia w drodze do zaplanowanego miejsca zakwaterowania przyszli budowlańcy zwiedzili stolicę województwa podkarpackiego - Rzeszów. Po zameldowaniu w domkach letniskowych uczniowie odbyli rekreacyjny spacer wzdłuż urokliwej i cichej doliny Roztoki, podziwiając przyrodę. Wieczorem natomiast odbyło się ognisko integracyjne, podczas którego nie mogło zabraknąć tańców i śpiewów.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem spływu kajakowego. Trudną trasę po urokliwej, ale pełnej meandrów rzece Wieprz, urozmaicono ogniskiem na łonie natury. Metę 6-godzinnych zmagań z kajakiem i wiosłem zaplanowano w słynnym Szczebrzeszynie.

Ostatniego dnia wczesnym rankiem uczniowie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę rowerową szlakiem "Green Velo" do Zwierzyńca. Droga rowerowa biegła przez Roztoczański Park Narodowy, w którym można spotkać słynne koniki polskie. W drodze powrotnej do domu już planowano kolejną wycieczkę.

Z wtorku na środę odbyło się szkolenie terenowe dla dziesięcioosobowej grupy uczniów oraz absolwentów należących do oddziału Strzelec.

Manewry prowadzone przez nauczycieli - Jana Nawieśniaka oraz Michała Mielnikiewicza, obejmowały naukę czytania i orientowania mapy, posługiwania się kompasem, rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa, rozbijania obozowiska oraz operacji linowych - zjazd na linie.
Dodatkowo śmiałkowie musieli pokonać wymagającą, górską trasę prowadzącą przez okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego ( Wsołowa, Czarny Dział, Lubogoszcz, Szczebel- ok 28 km).
Były odciski, otarcia i ciężkie plecaki, ale mimo to wszyscy sprostali napotkanym trudom:)

Uczniowie ZSTI uczestniczyli w Festiwalu Nauki w Krakowie, którego organizatorem był Uniwersytet Pedagogiczny. Hasłem przewodnim XVI edycji był „Czas i przestrzeń”, a patronem  znakomity polski twórca literatury fantastyczno-naukowej, filozof i futurolog Stanisław Lem. Celem imprezy była popularyzacja osiągnięć krakowskich uczelni wyższych i instytutów badawczych PAN.

Centrum wydarzeń festiwalowych zlokalizowano na płycie Rynku Głównego w Krakowie. Tam właśnie funkcjonowało Festiwalowe miasteczko naukowe, gdzie odwiedzający mieli między innymi możliwość uczestniczenia w pokazach eksperymentów, a także samodzielnego ich przeprowadzania, dyskutowania i rozwiązywania problemów naukowych z pracownikami naukowymi i studentami. Na Rynku Głównym zlokalizowana była również profesjonalna estrada - scena festiwalowa pod Wieżą Ratuszową. Było tomiejsce prezentowania najciekawszych i spektakularnych osiągnięć naukowych, a także służyło ich promocji w formie scenicznego show dla szerzej publiczności
Festiwal był także okazją do wzięcia udziału w licznych formach aktywności naukowej i akademickiej, takich jak wykłady, prezentacje, pokazy, prelekcje. Dla publiczności otwierane były laboratoria i pracownie, gdzie można było zapoznać się z realiami pracy naukowej. Festiwalowi towarzyszyły również liczne konkursy sportowe i artystyczne.

We wtorek, 24 maja w ZSTI odbył się Turniej Matematyczny, w którym zmierzyły się trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas.

Drużyny odpowiadały na pytania testowe, które miały na celu pokazać uczniom, że matematykę wykorzystujemy w każdej dziedzinie życia. Bezkonkurencyjnie wygrała klasa 2TBa w składzie: Oliwia Kołodziej, Paulina Walczak i Mateusz Grabiec. Miejsce drugie przypadło dwóm drużynom: klasie 2TE (Jan Jania, Wojciech Misiura, Marek Maczuga) oraz 2TR (Zuzanna Banasiak, Kamila Strama, Bartłomiej Cetera).

Organizatorem konkursu byli nauczyciele matematyki.

Uczniowie klasy 3TE przez pięć majowych dni poznawali urokliwe zakątki Roztocza – krainy geograficznej łącząca Wyżynę Lubelską  z Podolem. Przyszli elektrycy i mechanicy eksplorację prowadzili na rowerach i kajakach wraz 
z wychowawczynią Agnieszką Biel-Habieda i opiekunem Marcinem Stożkiem.

Roztocze jako miejsce aktywnego wypoczynku dopiero zyskuje popularność. Dzięki dotacjom unijnym powstały trasy rowerowe łączące atrakcyjne pod względem bogatej flory i fauny tereny. Obecnie do wyboru jest aż 58 różnych tras. Uczniowie ZSTI wybrali tę jedną z dłużnych. Pokonali 50-kilometrowy odcinek, zwiedzając po drodze rezerwat Czarcie Pole, słynne szumy nad Tanwią, czyli niewielkie wodospady tworzone przez zalegające na wodzie konary drzew, by przez piaszczystą Puszczę Solską wrócić do Józefowa – niewielkiego miasteczka nad zalewem, skąd rozpoczęli wycieczkę. Rowerzystom nie przeszkadzała ani nieco kapryśna tego dnia pogoda, ani wkręcające się w pedała roweru sznurówki… Każdy dzielnie parł do celu.

Roztoczańskie rzeki to także idealne miejsce, by przeżyć niezapomnianą przygodę. Rozwija się tu infrastruktura związana ze spływami kajakowymi. Największym uznaniem turystów cieszą się spływy organizowane na rzece Tanew i Wieprz. Liczące od kilku od kilkunastu kilometrów trasy są zróżnicowane pod względem trudności. W czasie spływu można się zatrzymać w wyznaczonych miejscach na posiłek i odpoczynek. Kajakarze z ZSTI pokonali 15-kilometrowy odcinek między Hutkami a Guciowem, walcząc z wartkim nurem i bardzo krętym korytem rzeki. Na lądzie odcinek między tymi dwoma miejscowościami jest dwa razy krótszy.

Organizatorzy wycieczki zadbali nie tylko o „coś dla ciała”, ale i „coś dla ducha”, dlatego w programie znalazła się słynna kopalnia kredy w Chełmie, gdzie do dziś można spotkać pilnującego jej zasobów ducha Bielucha i Zamość z niepowtarzalną renesansową architekturą.

Klasa 2TE wraz z wychowawcą panem Marcinem Stożkiem w tym roku szkolnym postanowiła wybrać się na odkrywanie atrakcji naszych polskich Mazur. Kraina Wielkich Jezior gościła elektryków od 9 do 13 maja.

Podczas pobytu uczniowie mieli okazję zobaczyć piękno takich miejsc, jak Ruciane-Nida, Mrągowo czy Mikołajki. Największą atrakcją, jaką zaplanował pan Marcin dla swoich wychowanków, był spływ kajakowy najsłynniejszym i najpiękniejszym szlakiem w Polsce i w Europie, czyli rzeką Krutynią. Aby podołać temu wyzwaniu, uczniowie już dzień wcześniej ćwiczyli pływanie na kajakach na Jeziorze Nidzkim pod okiem doświadczonego ratownika WOPR. Następnego dnia cała ekipa stawiła się na starcie spływu, czyli przy ujściu Jeziora Krutyńskiego. Cała trasa liczyła około 25 km i kończyła się w miejscowości Nowy Most. W większości szlak ten jest nieskalany działalnością człowieka, co pozwala doświadczyć niezapomnianych przeżyć i zobaczyć Mazury z zupełnie innej perspektywy, podziwiać piękno przyrody i spotkać wyjątkowych przedstawicieli ptactwa wodnego, takich jak perkoz czy łabędź.

W ostatnim dniu pobytu uczniowie mieli okazję poznawać region na rowerze - pan Marcin zorganizował rajd rowerowy, którego trasa liczyła aż 75 km i przebiegała pomiędzy malowniczym Jeziorem Nidzkim a największym w Polsce Jeziorem Śniardwy. Przez całą trasę uczestnicy podziwiali piękne widoki, bogactwo przyrodnicze Puszczy Piskiej oraz zabytkowe obiekty, takie jak stare młyny czy kościoły. Wszyscy uczestnicy wycieczki zdecydowanie twierdzą, że było SUPER i warto powtórzyć taką przygodę jeszcze raz.

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się wśród gimnazjalistów Dzień Otwarty w zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej, zwany popularnie Gimnazjadą. Na zaproszenie ZSTI odpowiedziało 11 gimnazjów aż z trzech powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i myślenickiego. Najlepszym gimnazjum, które pokonało konkurentów w rozgrywkach sportowych i zmaganiach intelektualnych, okazało się gimnazjum z Kasiny Wielkiej, gdzie powędrował Puchar Dyrektora ZSTI.

Ostatni piątek kwietnia na stałe wpisał się do bogatego kalendarza imprez szkolnych. Przez kilka przedpołudniowych godzin szkołę we władanie obejmują przyszli pierwszoklasiści. Zabawna formuła dnia otwartego powoduje, że zainteresowanie okolicznych gimnazjów z roku na rok staje się coraz większe. Organizatorzy zawsze zapewniają uczniom szereg atrakcji, a przy okazji prezentują szkołę – jej bogatą bazę dydaktyczną, ale także i atmosferę, jaka panuje tu na co dzień.

Atrakcji nie zabrakło także i w tym roku. Gimnazjaliści mogli wziąć udział w rozgrywkach sprawnościowych i sportowych, wykazać się sprytem i umiejętnością kojarzenia w „Kalamburach”, wiedzą w „Jednym z dziesięciu”, a przy okazji uczestniczyć w pokazowych lekcjach przedmiotów zawodowych prowadzonych z wykorzystaniem najnowszych technologii, oprogramowania i nowoczesnego sprzętu, a tego w szkole nie brakuje. Na gimnazjalistach szczególnie duże wrażenie robiły zajęcia z projektowania CAD w pracowni budownictwa, czy kaligrafii w ramach pracowni reklamy oraz prowadzone na warsztatach szkolnych pokazy wypalarki, spawalni, parku maszyn, czy doświadczenia w pracowni instalacji elektrycznych. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz montażu rusztowań, które także stanowią stałe wyposażenie szkoły.

Przez kilka godzin panował duch ostrej rywalizacji. Uczniowie świetnie się bawili, zwiedzali szkołę, ale i przy okazji zbierali punkty. W klasyfikacji generalnej okazało się, że w tym roku najlepiej wypadli gimnazjaliści z Kasiny Wielkiej, którzy „rzutem na taśmę” pokonali swoich kolegów z Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Mszanie Dolnej.

Setka uczniów z 11 gimnazjów regionu wzięła udział w finale regionalnym IV edycji konkursu dla gimnazjalistów promującego zawody techniczno-informatyczne „Zawód nie zawodzi”, który odbył się w ZSTI. Niewątpliwym liderem wśród 11 szkół regionu zostało gimnazjum w Porębie Wielkiej. W tym roku impreza odbyła się pod honorowym patronatem posła na Sejm RP Józefa Leśniaka.

Organizatorem konkursu jest sądeckie stowarzyszenie Humaneo zajmujące się organizowaniem szkoleń i egzaminów zawodowych w standardach europejskich VCC, a współorganizatorem i jednym z liderów regionalnych – Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów, a jego celem jest rozbudzenie zainteresowań zawodowych wśród uczniów szkół gimnazjalnych oraz odkrywanie uzdolnień młodzieży.

Sukces ubiegłorocznych edycji sprawił, że w tym roku zainteresowanie konkursem było jeszcze większe. Ponad tysiąc gimnazjalistów, w tym blisko 500 z rejonu Mszany Dolnej, rywalizowało w pięciu obszarach: informatycznym, motoryzacyjnym, technicznym organizacji reklamy i ekonomicznym. Gimnazjaliści zmagali się z zadaniami konkursowymi już od kilku miesięcy, rozwiązując przygotowane przez ekspertów testy on-line na etapie próbnym i szkolnym.

W obszarze technicznym I miejsce zajęła Justyna Ślósarz z Węglówki, II Szymon Szewczyk z Węglówki, III Jakub Zapała z Poręby Wielkiej, w obszarze motoryzacyjnym zwyciężył Adam Pędzimąż ze Skomielnej Białej, II miejsce zajął Szczepan Sawina ze Skomielnej Białej, a III Izabela Wojtyczko z Raby Niżnej, w obszarze informatycznym bezkonkurencyjna okazała się Magdalena Marszalik z Lubnia, II miejsce przypadło Wojciechowi Łąckiemu ze Skomielnej Białej, a III Dominikowi Woźniakowi z Lubnia, arkana organizacji reklamy najlepiej zna Aleksandra Luranc z Poręby Wielkiej, tuż za nią uplasowała się Jadwiga Czech z Lubnia, a ostatnie miejsce na podium w tej kategorii zajęła Aleksandra Grabiec z Podobina. W obszarze ekonomicznym na podium jako pierwsza stanęła Izabela Wacławik z Raby Niżnej, tuż za nią z lokatą na miejscu drugim konkurs zakończyła Maja Nowakowska z Gimnazjum nr 2 w Mszanie Dolnej, III miejsce przypadło Agacie Warzecha z Lubnia.

Ale to jeszcze nie koniec rywalizacji. Po raz drugi odbędzie się Super Finał, podczas którego zmierzą się finaliści ze wszystkich obszarów konkursowych z wszystkich rejonów. Imprezę zaplanowano na 1 czerwca w Zespole Szkół Techniczno- Informatycznych w Mszanie Dolnej.

Patronami konkursu są: Fundacja „Pomyśl o Przyszłości”, „Akademia Dyplomacji i Wizerunku”, firmy: Inventum, Technobud Nowy Sącz, Komputer Świat, Toyota Kobos, VCC.

Uczniowie klas czwartych oficjalnie pożegnali się ze szkołą i chociaż czekają ich jeszcze egzaminy, będą do nich podchodzić już jako absolwenci. Była to również okazja, aby podsumować cztery lata spędzone w murach szkoły i wręczyć Lilie św. Antoniego – najważniejsze odznaczenie ZSTI.

Podczas uroczystego apelu maturzyści żegnali grono pedagogiczne i swoich młodszych kolegów. Ich z kolei żegnała społeczność szkolna. Niejednemu łza zakręciła się w oku, bo to symboliczne pożegnanie oznacza również kres młodzieńczej beztroski, a zarazem początek dorosłego życia, do którego przepustką ma być matura - nie bez kozery nazywana egzaminem dojrzałości.

Był to też czas na podsumowanie i wręczenie nagród. Do grona uhonorowanych Lilią św. Antoniego dołączyli: Jan Porębski, Mariusz Rogotowicz, Jakub Wacławik, Mateusz Brzezicki, Michał Pacanowski, Konrad Dziadkowiec, Dawid Stachura, Michał Antosz, Michał Goliński, Dominik Biernat, Jakub Cichański i Filip Miśkowiec. Przypomnijmy, że ideą tej nagrody jest wyróżnianie wszystkich, którzy, oprócz wypełniania zwykłych obowiązków szkolnych, podejmują dodatkowe działania na rzecz szkoły lub lokalnej społeczności. Dla tegorocznych laureatów nagrody dodatkowym wyróżnieniem był fakt, iż Lilie osobiście wręczał im wicestarosta Mieczysław Uryga, który nie tylko gratulował wyboru świetnej szkoły 4 lata temu, ale zapewniał, że z pewnością absolwenci, dzięki zdobytym w ZSTI umiejętnościom i kwalifikacjom, bez problemu odnajdą się na rynku pracy.

Lilią św. Antoniego, nagrodą specjalną ufundowaną przez starostę powiatu limanowskiego Jana Puchałę oraz nagrodą specjalną ufundowaną przez radę pedagogiczną ZSTI uhonorowano szczególnego ucznia szkoły – absolwenta technikum informatycznego – Jana Porębskiego, który dla całej społeczności szkolnej był żywym dowodem na to, że mimo przeciwności losu, chcący może osiągnąć bardzo wiele. „Twoja obecność w szkole, Twój wysiłek i Twoja wytrwałość w zdobywaniu wiedzy i umiejętności była dla nas wszystkich ważną lekcją życia. Nauczyłeś nas, że pokonywanie trudności i własnych słabości może być źródłem ogromnej satysfakcji” – napisano w dedykacji dla Jasia.

"Lupi”, czyli Piotr Lubertowicz, jeszcze niedawno zawodowy muzyk grający w znanych, polskich zespołach, od kilku lat daje koncerty w szkołach, aby dać młodym ludziom możliwość posłuchania muzyki, ale i opowiedzieć swoją historię życia z narkotykami, a potem walki z nałogiem. Po raz kolejny spotkał się też z uczniami ZSTI.

Piotr "Lupi" Lubertowicz to wokalista, gitarzysta, autor tekstów, który przeszedł w życiu bardzo wiele. Urodził się w Nowym Targu i jak sam  o sobie mówił nie miał łatwego życia. Rodzice poświęcali mu mało czasu, bo dużo pracowali- ledwo wiązaliśmy koniec z końcem. On sam był bardzo uzdolnionym piłkarzem- kochał grać w piłkę. Każdy wolny czas spędzał na podwórku z kolegami,gdzie doskonalił swoje umiejętności piłkarskie. Otrzymał nawet powołanie do kadry. Niestety po jednym z treningów-wskutek niefortunnego upadku (na rozbitą butelkę) doznał bardzo groźnej kontuzji ręki (zerwanie ścięgna, niedowład). Jego kariera została gwałtownie przerwana,a lekarze nie dawali mu nadziei,że ręka kiedykolwiek będzie sprawna.

Rehabilitacja również nie przynosiła oczekiwanych efektów. Z pomocą przyszli mu znajomi muzycy, którzy przyjaźnili się z jego siostrą. Jeden z nich zaproponował, aby Piotr ćwiczył swoją chorą rękę na gryfie gitarowym. Tak rozpoczęła się jego przygoda z muzyką. Po 2,5 roku potrafił zagrać pierwsze akordy.

Później Lubertowicz jeździł po Polsce i koncertował. Poznał znanych muzyków m.in Ryszarda Riedla wokalistę zespołu Dżem i  Ryszarda Skibińskiego z Kasy Chorych. Życie muzyka niosło za sobą wiele pokus. Pojawiły się narkotyki i inne używki. Pewnego dnia artysta przedawkował,a życie uratował mu jego najbliższy przyjaciel. Podczas spotkania muzyk opowiadał jak jak wygląda śmierć narkomana, którzy najczęściej duszą się własnymi wymiocinami. Piotr "Lupi" Lubertowicz wspomniał również o swojej dziewczynie, która zmarła na jego rękach kiedy miał 19-lat.

Podczas spotkania z młodzieżą Lubertowicz, zajmujący się obecnie profilaktyką uzależnień, przestrzegał młodzież przed braniem narkotyków. Umrzeć można już za pierwszym razem. Narkotyki zawsze pozostawiają spustoszenie w organizmie - mówił do zgromadzonej młodzieży.

Uczniowie klasy 2 reklamy uczestniczyli w ramach zajęć w warsztatach, gdzie mogli zdobytą wiedzę z zakresu historii fotografii utrwalić i poszerzyć, dzięki wystawie starych aparatów przygotowanej przez prowadzącą zajęcia – Monikę Ziębę.

Każdy uczeń wysłuchał wykładu na temat wykonywania zdjęć od momentu włożenia kliszy do aparatu , wywołania jej poprzez umiejscowienie w powiększalniku , utrwalenie zdjęcia w kwasach oraz włożenie do suszarki. Prowadząca opowiedziała o swoich doświadczeniach z ciemnią i fotografią czarno-białą oraz o zajęciach w pracowni fotografii podczas studiów. Po części teoretycznej każdy uczeń mógł zobaczyć, jak wygląda wnętrze aparatu klasycznego i z czego się składa . I tak uczniowie mogli wziąć do ręki body, różne obiektywy oraz porównać dawne lustrzanki ze współczesnymi.

Największą popularnością i zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się aparat mieszkowy oraz kamera 8mm, która podobno przypominała im fotoradar. Mogli również zobaczyć zdjęcia z różnych epok, porównać rodzaje papierów i kolorów. Bo nawet fotografia monochromatyczna ma kilka odcieni. Dziękujemy Zuzi Banasiak i Joli Merklinger , które przyniosły fotografie  swoich przodków. Dzięki temu zajęcia stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. Wiemy,że fotografia klasyczna – czarno biała wraca do łask, staje się modna. Może dlatego,że jest owiana tajemnicą… bo tak naprawdę nawet jeśli posiadamy wiedzę, umiejętności czy intuicję, nigdy nie wiemy, co udało nam się sfotografować… wiemy to dopiero wtedy, kiedy wyciągniemy zdjęcie z utrwalacza.

Dzisiejsza fotografia cyfrowa nie tylko jest łatwo dostępna, ale i jest dla nas przewidywalna. Niemal automatycznie widzimy nasze zdjęcie . Może dlatego wracamy do korzeni, żeby móc kontemplować nasz kontakt ze sztuką. Bo jak mówi definicja fotografia to rysowanie światłem. I tak naprawdę wystarczy czarne pudełko, odrobina wiedzy i intuicji i można już robić zdjęcia.

Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w szczególnej wycieczce wychowawczo-profilaktycznej - odwiedzili zakład karny i areszt śledczy w Krakowie-Podgórzu.

Wyjazd odbył się z inicjatywy pedagoga szkolnego – Moniki Bierowiec-Łysek, która w programie wychowawczym kładzie szczególny nacisk na prewencję. W szkole odbywają się cyklicznego spotkania z funkcjonariuszami policji. Ich celem jest uświadomienie uczniom nie tylko, jakie zagrożenia na nich czekają, ale także, jak wygląda ich odpowiedzialność karna za ewentualne łamanie prawa. Wizyta w zakładzie karnym była kolejną lekcją na temat praworządności. Uczniowie mieli okazję przekonać się o nieuchronności kary.

Prezentujemy kolejne z nauczanych w ZSTI zawodów – technik mechanik i monter maszyn i urządzeń w zasadniczej szkole zawodowej. Uczniowie nie tylko zdobywają cenione na rynku pracy umiejętności, ale mają też do dyspozycji bogato wyposażony park maszynowy, który umożliwia poznanie wszystkich aspektów branży.

Uczniowie technikum mechanicznego zdobywają minimum dwie kwalifikacje: wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi oraz organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń. Ponadto mają możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji: montaż i obsługa maszyn i urządzeń oraz użytkowanie obrabiarek skrawających. Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej zdobywają jedną kwalifikację - montaż i obsługa maszyn i urządzeń.

Po czterech latach nauki absolwent technikum mechanicznego posiada szeroką wiedzę z zakresu analizy dokumentacji technicznej zespołów i podzespołów mechanicznych oraz warunków organizacyjnych i technicznych związanych z ich wytwarzaniem, doskonale dobiera materiały konstrukcyjne, narzędzia, metody, techniki i urządzenia do kontroli parametrów właściwych, jak również rozwiązania konstrukcyjne, technologie, metody i techniki wytwarzania zespołów i podzespołów mechanicznych na podstawie dokumentacji technicznej z uwzględnieniem wielkości produkcji, dokładności wykonania, zastosowania i funkcjonalności wyrobu. Ponadto potrafi przygotować projekty realizacji prac w formie schematu blokowego, procesów wytwarzania zespołów i podzespołów mechanicznych, a także przebiegu ich montażu na podstawie dokumentacji technicznej. Opracowuje harmonogramy prac realizowanych w procesie wytwarzania i montażu zespołów i podzespołów mechanicznych, z uwzględnieniem warunków technicznych i organizacyjnych wykonawstwa. Nabywa też umiejętności oceny efektów prac związanych z wytwarzaniem i  montażem zespołów i podzespołów mechanicznych w odniesieniu do dokumentacji technicznej. Posługuje się programami komputerowego wspomagania projektowania z rodziny CAD/CAM oraz technicznym językiem obcym.

Wiedza teoretyczna, którą uczniowie zdobywają podczas zajęć z m.in. podstaw konstrukcji maszyn i maszynoznawstwa, technologii z materiałoznawstwem, technologii napraw elementów maszyn i urządzeń, układów sterowania i regulacji, organizacji i nadzoru procesów produkcji, podbudowują praktyką zawodową dzięki bogatej bazie dydaktycznej. Przyszli mechanicy z technikum, jak i z zasadnicznej szkoły zawodowej mają do dyspozycji centrum pionowe CNC, wypalarkę plazmowo-tlenowa CNC, symulatory maszyn CNC na sterowniki Fanuc, Siemens,programy komputerowego wspomagania wytwarzania i projektowania CAD/CAM - Solid Edge, Autocad, Edgecam, Zero, Sigmanest, nowoczesne programowalne urządzenia spawalnicze firmy Lorch do spawania metodą MAG/MIG i lutospawania oraz TIG i elektrodą otuloną. Ponadto uczniowie uczą się obsługi konwencjonalnych obrabiarek skrawających takich, jak tokarki, frezarki, szlifierki i przecinarki taśmowe lub ramowe.

Oprócz standardowych kwalifikacji uczniowie mogą zdobywać dodatkowe umiejętności potwierdzone standaryzowanymi certyfikatami w zakresie programowania obrabiarek skrawających i drukarek 3D numerycznych CNC, obsługi obrabiarek skrawających i drukarek 3D numerycznych CNC, programowania wypalarki plazmowo-tlenowej  CNC oraz obsługi wypalarki plazmowo-tlenowej  CNC. Orgaznizowane są dla nich też kursy spawania i lutospawania, kursy spawania tworzyw sztucznych kursy obsługi żurawia słupowego, obsługi i eksploatacji urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz kurs obsługi wózków widłowych.

Zdobyta wiedza i dodatkowe kwalifikacje otwierają absolwentom ciekawe perspektywy pracy. Mają możliwość znalezienia zatrudnienia nie tylko w zakładach produkcyjnych i usługowych lub własnych zakładach oprofilu mechanicznym, firmach zajmujących się obsługą, remontami oraz konserwacją urządzeń mechanicznych, a także projektowaniem, wdrażaniem i obrotem urządzeń mechanicznych, ale także w firmach z branży spożywczej, przetwórczej, tekstylnej, czyli wszędzie tam, gdzie należy utrzymywać na bieżąco produkcję, konserwować i przeglądać maszyny i urządzenia. Jak podkreślają eksperci rynku pracy, obecnie bardzo są poszukiwani pracownicy z uprawnieniami spawalniczymi, umiejętnościami programowania obrabiarek numerycznych, operatorzy   konwencjonalnych. Dodatkowym atutem, szczególnie cenionym dla potencjalnych pracodawców, jest możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w trakcie nauki. Dzięki szerokim kontaktom kadry pedagogicznej ZSTI, uczniowie w czasie wakacji odbywają staże zawodoznawcze w znanych w branży firmach, które często oferują pracę absolwentom. Szkoła współpracuje z następującymi firmami: Armet Z.P.H.U. Ślusarsko-Budowlany, InterStal, ATT – Inox, CFB Manufaktura.

W ZSTI zakończyła się do kolejnej akcja społeczna – tym razem była to kampania profilaktyczna „H(ej!)t to słabość" z zakresu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, mowie nienawiści oraz łamaniu praw dziecka, której patronował Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.

Głównym celem kampanii było podniesienie poziomu wiedzy uczniów z zakresu przemocy rówieśniczej, w tym jej destrukcyjnego wpływu na indywidualne oraz społeczne funkcjonowanie osób nią dotkniętych, a także wzbudzenie wśród nich zainteresowania tematyką praw dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do równości, ochrony przed przemocą, tożsamości. Aby zapewnić kompleksowości podejmowanych działań akcję oparto na trzech strategiach profilaktyki społecznej: informacyjnej, edukacyjnej oraz alternatywnej. Kampania zakładała m.in. udział uczniów w zajęciach edukacyjnych opartych na czterech modułach: Poznaj swoje prawa – bądź bezpieczny!, Czy to już przemoc? – powiedz stop!, Przemoc rówieśnicza – reaguj!, Nie jesteś sam! – szukaj pomocy!

Zajęcia, w których czynny udział brali uczniowie zarówno technikum, jak zasadniczej szkoły zawodowej, odbywały się na godzinach wychowawczych. Jak podkreśla koordynatorka projektu, Gabriela Sułkowska, dzięki akcji, uczniowie znają pojęcia przemocy, agresji, zdają sobie sprawę, jakie konsekwencje ponosi sprawca przemocy rówieśniczej, wiedzą również, gdzie zgłosić się w razie występowania agresji, czy przemocy. Po zakończeniu zajęć została przeprowadzona anonimową ankieta dotyczącą bezpieczeństwa w szkole. Dzięki niej nauczyciele mogli stwierdzić, że ten temat nie jest uczniom obcy, a oni czują się bezpiecznie na terenie placówki.

Uwaga Gimnazjaliści, aby ułatwić Wam podjęcie decyzji dotyczącej przyszłości zawodowej, rozpoczynamy publikację serii artykułów przybliżających poszczególne zawody nauczane w ZSTI. Na pierwszy ogień – najnowszy kierunek w ZSTI - technikum organizacji reklamy. Ponad 60 uczniów ZSTI (kl. I i II), zdecydowało się związać swoją przyszłość zawodową z tą branżą.

Reklama jest zjawiskiem ściśle związanym z gospodarką rynkową i stanowi jej integralną część. Rynek reklamy w Polsce znajduje się wciąż w fazie rozwoju, a zatem pozostaje wiele miejsca do zagospodarowania w tej dziedzinie. Uczniowie w technikum organizacji reklamy zdobywają nie tylko ogólną wiedzę marketingową, ale stają się też specjalistami od kreowania wizerunku i grafiki komputerowej. Przez 4 lata uczą się pozyskiwać klientów do współpracy z agencjami reklamowymi i mediami, definiować cele reklamy przedsiębiorstwa (klienta agencji reklamowej), dobierać metody prowadzenia badań rynkowych i reklamowych, weryfikować i interpretować wyniki tych badań, dobierać środki i nośniki reklamy w zależności od celu reklamy oraz branży towarowej, stosować  różnorodne techniki reklamowe, sprzęt i materiały wykorzystywanych w reklamie, organizować działania promocyjne przedsiębiorstw.

Uczniowie mają do dyspozycji profesjonalnie wyposażone studio fotograficzne i pracownię grafiki komputerowej. Dzięki programom unijnym mogą uczestniczyć w dodatkowych, certyfikowanych kursach: copywriting i profesjonalnego redagowanie tekstów reklamowych, videofilmowanie i edycja, autoprezentacji i wystąpień publicznych, AdWords - reklamy Google i tworzenie blogów.

Zdobywając dwie profesje: sprzedawcy produktów i usług reklamowych oraz specjalisty od projektowania kampanii reklamowych, mogą swoją przyszłość zawodową wiązać nie tylko z agencjami reklamowymi i domami mediowymi, ale także działami marketingowymi i handlowymi firm działających w branżach niezwiązanych z reklamą. Absolwent technikum organizacji reklamy to osoba wszechstronnie wykształcona, posiadającą wiedzę teoretyczna, podbudowaną licznymi zajęciami praktycznymi i warsztatami oraz stażami zawodoznawczymi.

Uczniowie kl. 2TR uczestniczyli w warsztatach rozwoju osobistego, których tematem była asertywność.

Zajęcia poprowadziła Ewa Wiśniewska-Brzoza, pedagog, doradca rozwoju osobistego (life i business-coach), konsultant ds. rekrutacji i szkoleń, specjalista w zakresie zarządzania kadrami, trener. W zawodzie aktywnie pracuje od 17 lat. Stale pogłębia swoją wiedzę i doskonali praktykę. Jest twórą wielu programów szkoleniowych i artykułów do prasy specjalistycznej dotyczących komunikowania się, rozwiązywania konfliktów, sztuki sprzedaży, asertywności, twórczości, motywacji, negocjacji i coachingu. Specjalizuje się w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń m.in. z zakresu: „Zarządzania sobą w czasie”, „Kierowania motywującego”, „Negocjacji handlowych”, „Technik sprzedaży”, „Autoprezentacji”, „Mowy ciała”, „Radzenia sobie ze stresem” oraz szkoleń integracyjnych.

Podczas dwugodzinnych zajęć, przyszli specjaliści od reklamy dowiedzieli się, że pod pojęciem asertywności, kryje się nie tylko umiejętność odmawiania, ale także zachowanie, które pozwala konkretnie i zdecydowanie komunikować innym ludziom własne potrzeby, uczucia i chęci, bez naruszania w jakikolwiek sposób ich praw. Uczyli się określać i charakteryzować trzy zachowania na skali asertywności: bierność - asertywność- agresja. Dyskutowali także na temat korzyści podejmowania asertywnych zachowań oraz mieli okazję sprawdzić sami siebie, w których obszarach powinni wzmocnić swoje postawy asertywne.

W ZSTI odbył się finał międzyszkolnego konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych „Die DACHLänder – Experten”. Laureatką została Karolina Rusnak reprezentująca Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Naszemu uczniowi – Dawidowi Kędroniowi zabrakło tylko dwóch punktów, aby znaleźć się na podmiu. 

Przypomnijmy, że ideą konkursu, którego organizatorami byli nauczyciele j. niemieckiego: Gabriela Sułkowska, Anna Łanocha i Marta Ogiela, jest propagowanie szeroko rozumianej kultury krajów niemieckiego obszaru językowe. Specjalnie przygotowany test, w którym należało wykazać znajomością historii, geografii i realiów kulturowych Niemiec, Austrii, Szwajcarii, pisali uczniowie wszystkich mszańskich szkół ponadgimnazjalnych. Etap szkolny cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów. W ZSTI w konkursowe szranki stanęło blisko 40 osób. Laureaci etapów szkolnych spotkali się na wielkim teście finałowym, którym odbył się w ZSTI. Jak podkreślają organizatorzy, poziom wiedzy był bardzo wysoki, a różnice w punktacji niewielkie. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i drobne upominki rzeczowe.

Rusza kolejna, czwarta już edycja konkursu dla gimnazjalistów promującego zawody techniczno-informatyczne „Zawód nie zawodzi”. Jego organizatorem  jest sądeckie stowarzyszenie Humaneo zajmujące się organizowaniem szkoleń i egzaminów zawodowych w standardach europejskich VCC, a współorganizatorem i jednym z liderów regionalnych, oprócz Zespołu Szkół w Muszynie i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, jest Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. W tym roku impreza odbywa się pod honorowym patronatem posła na Sejm RP Józefa Leśniaka.

Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów, a jego celem jest rozbudzenie zainteresowań zawodowych wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowań techniczno – informatycznych, wyłanianie i wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań zawodowych, motywowanie szkół gimnazjalnych do rozpoznawania i rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień zawodowych uczniów, podejmowanie przez szkoły różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności, propagowanie idei społeczeństwa wykorzystującego nowoczesne technologie oraz popularyzację e-learningowych form nauczania, gdyż to właśnie na platformie publikowano materiały szkoleniowe, testy próbne oraz testy na etap szkolny.

Uczniowie będą rywalizować w następujących obszarach: informatycznym, technicznym, motoryzacyjnym, ekonomicznym i organizacji reklamy. Etap próby odbędzie się 31 marca, po nim na 6 kwietnia zaplanowano etap szkolny. Najlepsi zmierzą się podczas wielkiego finału, który odbędzie się w ZSTI podczas dnia otwartego 29 kwietnia.

Patronami konkursu są: Fundacja „Pomyśl o Przyszłości” oraz „Akademia Dyplomacji i Wizerunku”. Do grona Partnerów konkursu dołączyli w tym roku: Inventum, Technobud Nowy Sącz, Komputer Świat, Toyota Kobos, VCC. Patronat medialny natomiast objęło radio RDN Nowy Sącz.

Co roku uczniowie ZSTI tuż przed świętami wielkanocnymi w ramach zajęć wiedzy o kulturze, oprócz poznawania staropolskich tradycji,  takich jak wieszanie Judasza, pogrzeb żuru czy śledzia, wykonują również ozdoby i dekoracje świąteczne.

W tym roku oprócz uczniów klas pierwszych pisanki i ozdoby wielkanocne wykonywali również uczniowie kl. 2TR w trakcie zajęć komunikacji wizualnej.
Pracy twórczej towarzyszyła muzyka klasyczna baroku i klasycyzmu. Nie mogło zabraknąć Vivaldiego, Bacha  czy Händla i Oratorium Mesjasz. Jest to najpopularniejsza kompozycja Händla, a słynny chór "Hallelujah" z tego oratorium zalicza się do jego najbardziej rozpoznawalnych kompozycji. Dzięki takim zajęciom uczniowie nie tylko kształtują swoją wrażliwość estetyczną, ale i poznają  najwybitniejsze dzieła muzyki klasycznej.

„A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic.(…)”

/”Rejs” reż. M.Piwowski/

Tekst z kultowego filmu Marka Piwowskiego okazał się nieaktualny dla uczniów ZSTI. Jak wiele może dziać się w filmie przekonało się dwóch uczniów kl. IV technikum informatycznego. Tomasz Gruszkowski i Mateusz Knapczyk to maturzyści, którzy obok zainteresowań komputerowych rozwijają pasje filmowe. Chcąc poszerzyć swoje horyzonty, wzięli udział w XIII edycji kursu internetowego „Filmoteka Szkolna. Akcja!” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Od listopada do lutego 2015/2016 uczniowie zapoznawali się z modułami poświęconymi polskiej kinematografii, filmowym środkom wyrazu, sztuce pisania recenzji,wykonywania zdjęć oraz technikom montażu. Poznawali podstawy pracy z kamerą, pisali własny scenariusz, a efektem finalnym kursu była ich autorska etiuda filmowa. Kurs odbywał się w formie internetowej, przy współudziale autorytetów filmoznawczych – wśród mentorów byli m.in. operator zdjęć, reżyser, filmoznawca oraz pasjonaci z całej Polski. Uczniowie dzięki wskazówkom oraz udostępnianym materiałom na platformie CEO, mogli dowiedzieć się czym była Polska Szkoła Filmowa, Kino Moralnego Niepokoju, poznać reguły którymi rządzi się film dokumentalny, czy animacja. W tracie kursu zdobywali zaawansowaną wiedzę dotyczącą technicznych aspektów pracy z filmem, np. związaną z obiektywami, możliwościami montażu, czy też z kreowaniem perspektywy. Całość poparta była przykładami z zestawu płyt DVD Filmoteki Szkolnej, które uczniowie analizowali i opracowywali wspólnie ze szkolnym opiekunem kursu filmoznawczego – Panią Dominiką Kalagą.

Mateusz Knapczyk wraz z Tomaszem Gruszkowskim zaliczyli wszystkie moduły szkolenia pozytywnie, wykonali wymagane zadania z zakresu specjalizacji reżyserskiej oraz samodzielnie nakręcili etiudę filmową o tematyce bliskiej wszystkim fanom motoryzacji. Ich praca oraz zaangażowanie zostały nagrodzone certyfikatami ukończenia kursu filmoznawczego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Jeżeli tak jak Maturzyści z kl. IV Technikum Informatycznego interesują Cię techniczne aspekty pracy z filmem, chcesz poznać takie terminy jak dźwięk postsynchroniczny, komentarz ponadkadrowy, perspektywa ptasia, doskok po osi lub może zdobyć umiejętność pisania recenzji lub scenariuszy filmowych – zgłoś się do kolejnych edycji kursu „Filmoteka Szkolna! Akcja!”.

Na sztalugach w korytarzach szkolnych można oglądać prace plastyczne wykonane przez uczniów, które powstały podczas zajęć wiedzy o kulturze oraz komunikacji wizualnej. 

Od jakiegoś czasu szkolne korytarze zdobią cieszące się spora popularnością male – kolorowe koła wywodzące się ze sztuki starohinduskiej, można też oglądać kopie obrazów sławnych mistrzów - barwne przedstawienia „Krzyku” Edwarda Muncha, abstrakcyjne i zarazem minimalistyczne  kwadraty Pieta Mondriana . Inspiracją dla uczniów była również twórczość  Pabla Picasso czy Andy Warhola. Jak zapowiadają młodzi artyści, wkrótce pojawią się kolejne prace, do oglądania których zapraszamy już dziś.

We wtorek uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w trzech rozprawach, które odbyły się w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Limanowej.

Wyjazd odbył się z inicjatywy pedagoga szkolnego – Moniki Bierowiec-Łysek, która w programie wychowawczym kładzie szczególny nacisk na prewencję. W szkole odbywają się cyklicznego spotkania z funkcjonariuszami policji. Ich celem jest uświadomienie uczniom nie tylko, jakie zagrożenia na nich czekają, ale także, jak wygląda ich odpowiedzialność karna za ewentualne łamanie prawa. Wizyta w sądzie była kolejną lekcją na temat praworządności, której udzielił im sędzia Paweł Kulig. Uczniowie mieli okazję przekonać się o nieuchronności kary. Uczestniczyli w trzech rozprawach. Na wokandzie tego dnia znalazła się sprawa kierowcy, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu, rozpatrywana była też sprawa o oszustwo oraz wszczynanie burdy w miejscu publicznym.

pracowników szkoły, którzy w sumie oddali 9 litrów życiodajnej substancji.

Akcje oddawania krwi, których koordynacją zajmuje się limanowski Oddział Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, już na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych wydarzeń i odbywają się kilka razy w ciągu roku. Mimo to nie słabnie zainteresowanie nimi. Przed aulą, w której odbywają się wstępne badania i sama akcja, niezmiennie ustawia się długa kolejka chętnych. Czasem jednak ze względów organizacyjnych, a czasem zdrowotnych nie wystarczą dobre chęci, aby zostać honorowym dawcą krwi. Jednak przy każdej wizycie w ZSTI pracownicy oddziału dziękują uczniom za zaangażowanie i chęć pomocy.

Podążając za światową modą uczniowie klasy 2 reklamy podczas zajęć komunikacji wizualnej tworzyli własne rozwiązania kolorystyczne mandali. Pracy twórczej towarzyszyła muzyka, a uczniowie z wielkim skupieniem dobierali kolory do swoich projektów.

Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.
 Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach świata. Dla mnichów buddyjskich  wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji.
W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana przez szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatrę Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii węwnętrznej.
Jak podkreślają eksperci, można odnieść wiele korzyści z tworzenia mandali. Sztuka ta bowiem 
rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja), pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji, pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz pomaga się wyciszyć i zrelaksować

Uczniowie klasy czwartej technikum budowlanego: Piotr Hanula i Sylwester Jania, wraz z opiekunem - Grzegorzem Lekkim uczestniczyli w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Olimpiada ta już po raz 29 odbywała się w Krakowie pod patronatem Politechniki Krakowskiej, Kuratora Małopolskiego oraz wielu firm, które zarazem były fundatorami cennych nagród rzeczowych. Blisko stu uczniów z południowej polski rywalizowało o miano najlepszego budowlańca oraz o indeksy na uczelnie techniczne i nagrody rzeczowe. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i zachęcamy uczniów klas młodszych do przygotowania się do jubileuszowej 30. edycji olimpiady budowlanej , której pierwszy etap szkolny odbędzie się pod koniec tego roku.

Puchar Dyrektora ZSTI w piłce nożnej halowej- jedna z cyklicznych imprez sportowych odbywających się w Naszej Szkole. Każdy mecz przyciąga tłumy uczniów, którzy nie zawsze mają możliwość obejrzenia zmagań z powodu niewystarczających miejsc na trybunach:). Emocje, rywalizacja i oczywiście fair play- to wszystko towarzyszy rozgrywkom. Obserwując niektórych zawodników, aż trudno jest nam uwierzyć, że to Ci sami, z którymi spotykamy się na regularnych lekcjach wf-u- podczas turnieju dają z siebie 200%:).

We wtorek 1 marca, odbył się finał Pucharu. Na boisku spotkały się klasy III TEM oraz IV TB. Po zaciętej walce spotkanie zakończyło się remisem. W takim wypadku, główny sędzia turnieju- Paweł Madzula, podyktował rzuty karne. Zimną krew zachowała klasa III TEM, pokonując IV TB 3:2.

GRATULUJEMY NOWYM MISTRZOM!!!

Składy drużyn:

III TEM- Paweł Starmach, Kamil Grzędziak, Mateusz Kaczor, Kępa Miłosz, Krystian Nawara, Chrustek Michał.

IV TB- Łabuz Piotr, Sołtys Łukasz, Wadyl Mateusz, Florek Bartłomiej, Kordeczka Michał, Dudzik Michał, Hanula Piotr, Jania Sylwester.  

"Twój wizerunek Twoją wizytówką” – pod takim hasłem odbyły się warsztaty kreowania wizerunku biznesowego przeznaczone dla uczennic technikum organizacji reklamy. Zajęcia poprowadziły specjalistki z Akademii Oriflame.

Jak twierdzą eksperci, wizerunek jest kluczem do sukcesu w kontaktach z klientem, dlatego podczas zajęć specjalistki z Akademii Oriflame: Bożena Jachymiak i Monika Sularz szczegółowo omawiały kwestię stylizacji biznesowej, wizażu i makijażu okolicznościowego. Tematem zajęć był także body language i zdobywający coraz większą popularność aromamarketing, czyli wywieranie wpływu na zachowanie klienta w miejscu sprzedaży za pomocą indywidualnie dobranych kompozycji zapachowych. Jest to sztuka wykorzystania zapachu w kampanii marketingowej i dotarcie do emocji klienta. Marketing zapachowy jest istotnym elementem wspomagającym nowoczesne strategie marketingowe.
- Aromamarketing stał się niezwykle skutecznym narzędziem biznesowym. To potężna broń w walce o klienta. Nie można oprzeć się oddziaływaniu zapachu. Można zamknąć oczy, zatkać uszy, ale nie można przestać oddychać. Zapachu nie można zignorować, jest odbierany niezależnie od naszej woli. Ma on największy wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i emocje. Każdego dnia stykamy się z zapachem, który ma znaczący wpływ na nasze zachowanie – tłumaczyły uczennicom specjalistki z Akademii.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczennice poznały nie tylko zasady makijażu biznesowego krok po kroku, ale i stylizacji w kontekście różnych sytuacji związanych z zawodem technika organizacji reklamy. Z pewnością nie były to ostatnie zajęcia prowadzone przez Akademię w ZSTI. Wkrótce odbędą się warsztaty dotyczące technik sprzedaży.

„Twój wizerunek Twoją wizytówką” – pod takim hasłem odbędą się warsztaty kreowania wizerunku przeznaczone dla uczennic technikum organizacji reklamy.

Jak twierdzą specjaliści, wizerunek jest kluczem do sukcesu w kontaktach z klientem, dlatego w programie zajęć znajdą się takie kwestie, jak stylizacja biznesowa, wizaż, makijaż okolicznościowy, aromamarketing. Warsztaty poprowadzą specjaliści z Akademii Oriflame, którzy będą uczyć uczennice makijażu i stylizacji w kontekście różnych sytuacji związanych z zawodem technika organizacji reklamy.

Zajęcia odbędą się w piątek, 4 marca, początek o godz. 10.30.

Ogromnym zainteresowanie cieszył się międzyszkolny konkurs wiedzy o wiedzy o krajach niemieckojęzycznych „Die DACHLänder – Experten”. W etapie szkolny wzięło udział blisko 40 uczniów ZSTI. Znamy już nazwiska zwycięzców, którzy będą reprezentować ZSTI.

Przypomnijmy, że ideą konkursu, którego organizatorami są nauczyciele j. niemieckiego: Gabriela Sułkowska, Anna Łanocha i Marta Ogiela, jest propagowanie szeroko rozumianej kultury krajów niemieckiego obszaru językowe. Specjalnie przygotowany test, w którym należało wykazać znajomością historii, geografii i realiów kulturowych Niemiec, Austrii, Szwajcarii, pisali uczniowie wszystkich mszańskich szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci etapów szkolnych spotkają się na wielkim teście finałowym, który wyłoni zwycięzcę. ZSTI reprezentować będą: Dawid Kędroń z kl. 2TI, Kamila Strama z kl. 2TR i Norbert Wesołowski z kl. 2TBb, którzy w etapie szkolnym zdobyli taką samą liczbę punktów.

Uwaga!!! ZAWODY O PUCHAR DYREKTORA ZSTI W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM (SLALOM GIGANT). Zapraszamy do udziału w naszych wewnątrzszkolnych zawodach, które posłużą również do wyłonienia reprezentacji szkoły na zawody powiatowe.

NIE MA CO ZWLEKAĆ!!!! ZAPISY W "GABINECIE" WF- koszt (ok 35 zł-płatne przy zapisach)

TERMIN: (19.02.2016) Piątek lub początek przyszłego tygodnia.

 

ZSTI włącza się do kolejnej akcji społecznej – tym razem jest to kampania profilaktyczna „H(ej!)t to słabość" z zakresu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, mowie nienawiści oraz łamaniu praw dziecka, której patronuje Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.

Głównym celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy uczniów z zakresu przemocy rówieśniczej, w tym jej destrukcyjnego wpływu na indywidualne oraz społeczne funkcjonowanie osób nią dotkniętych, a także wzbudzenie wśród nich zainteresowania tematyką praw dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do równości, ochrony przed przemocą, tożsamości. Aby zapewnić kompleksowości podejmowanych działań akcję oparto na trzech strategiach profilaktyki społecznej: informacyjnej, edukacyjnej oraz alternatywnej. Kampania zakłada m.in. udział uczniów w zajęciach edukacyjnych opartych na czterech modułach: Poznaj swoje prawa – bądź bezpieczny!, Czy to już przemoc? – powiedz stop!, Przemoc rówieśnicza – reaguj!, Nie jesteś sam! – szukaj pomocy!
Szkolnym koordynatorem akcji, do której czynnie oprócz wychowawców, włączają się inni nauczyciele: Anna Wojdyła, Joanna Bała, Jolanta Duc, Monika Bierowiec i Agnieszka Boczoń, jest Gabriela Sułkowska.

W pierwszy dzień ferii zimowych wolontariusze z Klubu Wolontariatu działającego przy ZSTI wraz z opiekunem Moniką Bierowiec- Łysek przekazali zabawki podopiecznym z domu dziecka w Żmiącej. Akcja „Miś” trwała cały grudzień, a jej efekt przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów - pluszaki, klocki, gry edukacyjne, puzzle nie mieściły się w gabinecie szkolnego pedagoga.

Na apel o pomoc odpowiedzieli chętnie nie tylko uczniowie ZSTI, ale także wychowankowie Zespołu Placówek Oświatowych w Podobinie, którzy przeprowadzili akcję zbierania zabawek na terenie swojej szkoły. Aby zawieźć wszystkie „dary serca”, niezbędne okazało się wynajęcie busa.

Klub Wolontariatu już od kilku lat stara się wspierać podopiecznych placówki w Żmiącej. Są to dzieci w wieku 3-13 lat, samotne, porzucone lub pozbawione opieki rodzicielskiej, zaniedbane fizycznie i wychowawczo, których podstawowym problemem jest brak prawidłowo funkcjonującej rodziny. Dlatego wolontariusze nie tylko zbierają zabawki, ale także w czasie wakacji pracują z dziećmi.

Ledwo przebrzmiały ostatnie takty poloneza po studniówkowym balu, a Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej był gospodarzem kolejnej imprezy. Przełom stycznia i lutego to w szkolnym kalendarzu czas zarezerwowany na Koncert Noworoczny, czyli przegląd zespołów szkolnych z Mszany Dolnej i okolic.We wtorek 2 lutego wspólne kolędowanie odbyło się już po raz szósty.

W tym roku zaproszenie, aby wystąpić na gościnnej scenie ZSTI, przyjęło w sumie 9 zespołów i wokalistów: Grupa Kolędnicza Herody z Poręby Wielkiej, Zespół Wokalny przy ZSM nr 1 w Mszanie Dolnej, Zespół Muzyczny z Gimnazjum w Kasinie Wielkiej i Justyna Rusnarczyk solistka z tej szkoły, Zespół Muzyczny z Kasinki Małej, Zespół Muzyczny z Gimnazjum w Jurkowie, Zespół Muzyczny z Gimnazjum w Skrzydlnej, Zespół Muzyczny Triola z Rabki i oczywiście reprezentujący gospodarzy Instal Band.

Mimo iż po świętach Bożego Narodzenia zostały już tylko wspomnienia, wystrój sali i repertuar przygotowany przez artystów pozwolił jeszcze przez kilka godzin poczuć magię świąt. Warunkiem wzięcia udziału w koncercie było bowiem przygotowanie kolęd, pastorałek lub piosenek związanych ze świętami. Artyści chętnie sięgali zarówno po te tradycyjne utwory, jak i bardziej nowoczesne. Za każdym razem jednak zaskakiwali publiczność aranżacją wykonania.

- W naszej kulturze tradycja kolędowania jest dość mocno zakorzeniona, chcemy ją kontynuować, stąd pomysł Koncertu Noworocznego i jego otwarta formuła. Każdy może wystąpić. Cieszymy się, że zainteresowanie naszą inicjatywą jest tak duże – mówią organizatorzy. Zadowolenia z możliwości udziału w imprezie nie kryją także i sami wykonawcy, którzy podkreślają, że jest to dla nich wspaniała okazja, aby się zaprezentować. Otwarta formuła gwarantuje, że jest to czas wspólnego świętowania i integrowania się. Każdy zespół został nagrodzony pamiątkową statuetką – w tym roku były to skrzypce zaprojektowane i wykonane przez uczniów ZSTI.

Pierwszy tydzień ferii zimowych grupa uczniów i nauczycieli z ZSTI spędziła w Londynie. Nietypowa jak na Anglię, bo słoneczna pogoda, umożliwiła zwiedzenie i zobaczenie wielu atrakcji tego jednego z piękniejszych miast w Europie.

Zwiedzanie stolic Europy podczas zimowej przerwy staje się powoli tradycją ZSTI. Po ubiegłorocznym udanym wyjeździe do Paryża prawie natychmiast zapadła decyzja, że następną stolicą europejską, którą odwiedzą uczniowie, będzie Londyn.

Cztery dni na zwiedzanie miasta takiego jak stolica nad Tamizą to niewiele, ale dzięki doskonałej organizacji udało się zobaczyć najważniejsze zabytki – twierdzę i most Tower, słynnego Big Bena górującego nad Houses of Parliament, czyli siedzibą brytyjskiego parlamentu, katedrę i opactwo Westminster, pałac Buckingham i zmianę warty, kolumnę Nelsona na Trafalgar Squre. Wielkie wrażenie na wszystkich wywarły skarby British Museum, ale jeszcze większe historia Londynu przedstawiona w London of Museum.

W pamięci wycieczkowiczów na długo z pewnością pozostaną spacery – wieczorny po słynnej chińskiej dzielnicy Soho, gdzie Chińczycy właśnie powitali Nowy Rok i te w ciągu dnia brzegiem Tamizy. Co prawda nie udało się wypić herbatki u królowej ani zrobić zakupów w Harrodsie, ale i tak nikt na brak atrakcji nie narzekał, o czym świadczą kolejne wycieczkowe plany. Tym razem ekipa z ZSTI chce ruszyć na podbój Rzymu lub Barcelony.

Na zajęciach z pracowni projektowania architektonicznego uczniowie klasy 3TB wykonali makietę szkoły.

Praca nad makietą trwała prawie pół roku. Podczas wykonywania makiety uczniowie mogli się wykazać umiejętnościami nabytymi w czasie lekcji oraz zrealizować swoje pozaszkolne zainteresowania związane z zawodem. Praca nie była łatwa, ponieważ wymagała drobiazgowej inwentaryzacji szkoły. Budynek wykonano w skali 1 : 100.

Autorzy makiety to: Gabriela Talarek, Agnieszka Antosz , Anna Sentyrz , Agnieszka Kubik oraz Arkadiusz Myszogląd.

W piątek 8 stycznia uczniowie ZSTI spędzali aktywnie dzień na lodowisku w Tymbarku. Wyjazd, zorganizowany w ramach działania Klubu Aktywnych, okazał się bardzo udany. Wszyscy bawili się świetnie. Poziom co niektórych uczestników wyjazdu był zaskakująco wysoki i nie mamy tu na myśli, pełniących opiekę, nauczycieli WF:). Podczas zajęć wyszło na jaw, że kilku chłopców nie przyjechało tam przypdkowo:), okazli się oni mocno "wkręceni" w tematykę łyżwiarstwa. Ich umiejętności można podziwiać na stronie facebookowej Katedry Wychowania Fizycznego (https://www.facebook.com/wf.zsti.mszana/) w nakręconym przez nich filmiku, tam również znajdziecie film z naszego wyjazdu. Polecamy.

Tym samym zapowiadamy, że nie był to ostatni wyjazd na lodowisko w tym sezonie zimowym:)

Czwarty raz z rzędu maturzyści ze szkół średnich w Mszanie Dolnej spotkali się na Rynku, żeby wspólnie zatańczyć tradycyjnego poloneza. Nie zabrakło też czwartoklasistów z ZSTI, dla których była to próba generalna przed sobotnim balem studniówkowym.

W tym roku maturę w Mszanie Dolnej zdaje ponad 280 uczniów. Na Rynku stawiło się ponad 120 osób. Wraz z maturzystami poloneza zatańczyli też burmistrz miasta Józef Kowalczyk, wójt gminy Bolesław Żaba, starosta limanowski Jan Puchała i wicestarosta Mieczysław Uryga, a także dyrektorzy szkół średnich z Mszany Dolnej oraz wychowawcy klas maturalnych i nauczyciele.

Uczestników wspólnego tańca powitał nauczyciel Artur Żaba przypominając, że pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była przed czterema laty dyrektor Elżbieta Magierska. Potem głos zabrali samorządowcy, życząc maturzystom pomyślnie zdanego egzaminu i gratulując organizatorom udanego spotkania.

(źródło gorce24.pl)

Chociaż po świętach pozostało już tylko w wspomnienie, w ZSTI wciąż jeszcze słychać kolędy. We wtorkowy wieczór, 5 stycznia w kościele parafialnym pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia w Mszanie Dolnej odbyła się adoracja żłóbka Bożej Dzieciny.

Przy Bożonarodzeniowej szopce kolędowali uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, zarówno ci obecni, jak i emerytowani. Zwłaszcza dla tych ostatnich jest to okazja, aby potem spotkać się w szkole przy świątecznym stole w gronie dawnych znajomych.

Szkoła od samego początku istnienia parafii chętnie podtrzymuję tradycję adoracji Bożej Dzieciny, a wydarzenie to już na stałe zostało wpisane do kalendarza szkolnych imprez. Co roku szkoła stara się także uatrakcyjnić spotkanie przy żłóbku. We wtorkowy wieczór miejsce ISTALL Bandu zajęła góralska kapela, która wygrywała „małemu Juhasowi” góralskie pastorałki i aranżacje tradycyjnych kolęd.

Klasowe wigilie, życzenia, apel, jasełka z przesłaniem i wspólne kolędowanie z INSTAL BANDEM– ostatni dzień przed świąteczną przerwą obfitował w wydarzenia.

Od samego rana w szkole panował świąteczny rozgardiasz – z głośników radiowęzła płynęły kolędy, a w salach lekcyjnych, jak w rodzinach trwały gorączkowe przygotowania do „wieczerzy” wigilijnej, która w ten wtorkowy poranek miała niestety tylko symboliczny wymiar. Szkoła jest miejscem, gdzie spędza się wiele czasu, nic więc dziwnego, że wspólnie chce się dzielić atmosferę tych najbardziej rodzinnych świąt.

Po zakończeniu biesiadowania społeczność szkolna spotkała się na apelu świątecznym. Jak zwykle nie zabrakło życzeń. Tym razem dyrektor Andrzej Dębski składając życzenia, cytował ks. Jana Twardowskiego.

Nie tylko znajomością brytyjskiej historii, literatury, kultury, ale i specyficznego humoru musieli wykazać się uczestnicy poniedziałkowego festiwalu „Five o’clock” – On the way to London, który był jednym z przystanków w planowanej na styczeń podróżny do Londynu.

Podczas wielkiego finału Dnia Brytyjskiego „Five o’clock” który rozpoczął się przy tradycyjnej herbatce punktualnie o godz. 17 w Folwarku Stara Winiarnia, wystąpili wokaliści wykonujący anglojęzyczne utwory. Dzień Kultury Brytyjskiej nie mógłby się odbyć bez szczypty angielskiego humoru, czyli przeglądu konkursowych filmów – skeczy. Autorzy mieli możliwość porównać się z klasykami – przedstawiono bowiem próbkę działalności słynnego „Latającego Cyrku Monty Pythona”, a dla wielbicieli dbającej o pozory Hiacynty Bukiet, wystawiono spektakl komediowo-kabaretowy na motywach brytyjskiej komedii sytuacyjnej „Co ludzie powiedzą”. Wiele emocji wywołał też test wiedzy o Wielkiej Brytanii rozegrany w formule Wielkich Testów Narodowych. Uczniowie ZSTI już po raz trzeci udowodnili, że lubią rywalizację intelektualną i nie jest ważne, czy konkurencja dotyczy historii Polski, czy wiedzy o kulturze brytyjskiej.

Przed zbliżającymi się świętami klasa I TBB wraz z wychowawcą panem Grzegorzem Lekkim i panią Karoliną Ceklarz udała się na mikołajowo – bożonarodzeniową wycieczkę.

Jak tradycja nakazuje, święta nie mogłyby się odbyć bez wizyty w galerii handlowej, a zatem przyszli budowlańcy obejrzeli „świąteczny” film, a następnie ruszyli na podbój kręgielni. Jak twierdzą, zabawa była świetna i życzą sobie, oby tak było przez cały następny zbliżający się rok 2016 .

 

Uczniowie klas czwartych obejrzeli inscenizację słynnego „Tanga” Sławomira Mrożka. Sztukę, którą wystawiono na deskach limanowskiego MDK, wyreżyserował Piotr Cyrwus, a wystąpili w niej aktorzy Teatru Ludowego w Krakowie.

Wyjazdy na spektakl „Tango” odbywają się co roku z inicjatywy nauczycieli języka polskiego w ZSTI: Ewy Nawary i Jolanty Duc. Przedstawienie niezmiennie cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów nie tylko ze względu na doskonałą grę aktorów, ale i ciekawą aranżację. A jak zapewniają panie polonistki, obejrzenie inscenizacji zawsze ułatwia zrozumienie tego niełatwego treści dramatu, który znajduje się w kanonie lektur szkolnych.

Uczniowie kl. 1 TR uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pisarza i scenarzystę Zbigniewa Masternaka. Organizatorem spotkania, którego celem było też szukanie pomysłów na scenariusze filmowe, była Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej.

Mszańska Biblioteka, oprócz swojej statutowej działalności, chętnie angażuje się w przedsięwzięcia artystyczne. Wizyta znanego polskiego scenarzysty i publicysty nie była pierwszym spotkaniem placówki z X muzą. Wspólny projekt z mszańskimi gimnazjalistami zaowocował krótkometrażowym filmem. Finał przedsięwzięcia poprzedzony był warsztatami związanymi z pisaniem scenariuszy filmowych, które odbyły się właśnie w bibliotece. Na podstawie stworzonego przez uczniów scenariusza, nakręcono film, w którym wystąpili gimnazjaliści.

Podczas spotkania z przyszłymi specjalistami od reklamy Zbigniew Masternak zachęcał do szukania filmowych inspiracji wokół siebie: w folklorze, lokalnej historii, legendach, ludziach. Ogłosił również konkurs na najlepszy pomysł na film. Projekty dotyczące zarówno filmów dokumentalnych, jak i fabularnych, ale osadzonych w lokalnych realiach, w formie krótkich opisów można zgłaszać za pośrednictwem p. Dominiki Kalagi.

Ponad setka osób, w tym 30 uczniów z ZSTI, zaangażowało się w kolejny projekt teatralny ks. Rafała Piórkowskiego z Mszany Dolny. Przez dwa wieczory w kościele św. Michała Archanioła można było oglądać „Misterium Eucharystii" – niezwykły spektakl oparty na prywatnych objawieniach Cataliny Rivas. W ten sposób uczczono rozpoczęty we wtorek Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Projekt jest też częścią przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Po ubiegłorocznym sukcesie przedstawienia „Król Wschodzącego Słońca", w które również zaangażowała się mszańska młodzież w ramach działań związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, ks. Rafał Piórkowski postanowił sięgnąć do prywatnych objawień Catariny Rivas – współcześnie żyjącej boliwijskiej mistyczki. Sztuka, będąca swoistym teatrem światła, cienia, dźwięku i muzyki, jest równocześnie nabożeństwem. Wprowadza bowiem w tajemnicę mszy św., która odprawiana jest jednak bez słów.

W projekt ks. Piórkowskiego włączyła się chętnie nie tylko młodzież z ZSTI, ale także nauczyciele. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony szkoły była Jolanta Duc, a o oprawę światła zadbała Monika Zięba.

Z misterium była połączona akcja pt. „Jestem na tak", mająca na celu nie tylko informowanie społeczności lokalnej o przedsięwzięciu, ale też zwrócenie uwagi na rozpoczęty Rok Miłosierdzia oraz ŚDM. O tym, jak, apel młodzieży okazał się skuteczny, świadczyła licznie zgromadzona podczas dwóch wieczornych spektakli publiczność. Inicjatorzy projektu planują wystawienie „Misterium" także podczas ŚDM dla pielgrzymów, którzy będą gościć w Mszanie Dolnej.

 

W mszańskiej bibliotece nastąpiło uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy fotografii pt. „Z obiektywem przez Powiat”. Była ona podsumowaniem tegorocznej edycji powiatowego konkursu fotograficznego, którego organizatorami są Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej. W gali pokonkursowej uczestniczyli też uczniowie kl. 2TR, którzy wzięli udział w konkursie.

Wystawa tych oryginalnych i ciekawych zdjęć cieszy się dużym zainteresowaniem. Fotografie prezentują szeroki zakres tematyczny, są wykonywane za pomocą różnorodnych technik. Te wyjątkowe ujęcia prezentują wszystko to, co nas otacza w naszym pięknym i być może nie do końca jeszcze odkrytym powiecie. Rzeczywistość zatrzymana w każdym kadrze nieprzerwanie zachwyca i zadziwia biorąc pod uwagę fakt, że autorzy to w zdecydowanej większości amatorzy.

W konkursie wzięło udział 70 osób, które nadesłały ogółem 273 prace. Wśród nich nie zabrakło kreatywnych i uzdolnionych uczniów z ZSTI.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie http://www.mszana-dolna.eu/wystawa-nagrodzonych-fotografii.html

Uczniowie klasy 2 TR uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Zajęcia poświęcone były historii reklamy oraz kaligrafii i iluminatorstwu.

Zanim jednak przyszli specjaliści od reklamy przystąpili do działania i wzięli pióra do rąk, wysłuchali wykładu na temat środków i form graficznych reklamy ze szczególnym uwzględnieniem historii plakatu. Druga część wykładu poświęcona była historii pisma . Po wprowadzeniu i zademonstrowaniu ciekawych przykładów pism i czcionek oraz narzędzi pisarskich, uczniowie rozpoczęli część praktyczną.
Na początek były to warsztaty z kaligrafii. Tym samym uczniowie zaczęli swoją przygodę z pisaniem stalówką i piórkiem. Jak się okazało, zadanie wcale nie było takie proste i wymagało wielkiego skupienia i uwagi. Jednak po wielu próbach każdy uczestnik napisał swoje imię. Po opanowaniu sztuki kaligrafii czekało ich kolejne wyzwanie, czyli warsztatyiluminatorstwa. Każdy pięknie ozdobił wybraną przez siebie literę. Niektóre inicjały były szczególnie dopracowane. 

Mimo wiosennej aury, w ZSTI już panuje Bożonarodzeniowy nastrój – szkolne korytarze zdobią choinki ozdobione wykonanymi przez uczniów bombkami, a 4 grudnia zaroiło się od czerwonych czapeczek. W nagrodę ekipa św. Mikołaja wspomagana przez szkolny samorząd częstowała wszystkich słodkimi niespodziankami.

Chociaż w ZSTI już nikt w bajki nie wierzy, chętnych, aby na kilka godzin wrócić do krainy dzieciństwa, nigdy nie brakuje. Z roku na rok rośnie liczba uczniów, którzy chcąc przypodobać się temu ulubionemu świętemu, zakładają mikołajkowe czapeczki, a nawet kompletne stroje.

Świąteczny nastrój z reguły udziela się też i nauczycielom. Już do szkolnej tradycji należy ta jeszcze nie zapisana nigdzie zasada, że w „mikołajki” nauczyciele mniej srogo patrzą na swoich uczniów, a ci posiadający w widocznym miejscu atrybuty odzieży świętego, zwolnieni są tego dnia z odpytywania.

Tego dnia, wykorzystując piękną pogodę, zrobiono przed szkołą pamiątkowe zdjęcie wszystkich Mikołajów. Była to też okazja, aby wręczyć dyrektorowi słodki upominek.

1 grudnia 2015 r. Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych uczestniczył w uroczystym podsumowaniu projektu „Jan Długosz w europejskiej przestrzeni kulturowej”. Zakończenie i uhonorowanie laureatów konkursu internetowego oraz szkół współpracujących w ramach inicjatywy, przypadło dokładnie w 600-ną rocznicę urodzin wielkiego kronikarza.

Akademia finałowa, prowadzona przez Panią mgr Iwonę Pawłowską oraz Pana mgr Roberta Kowalskiego – przedstawicieli Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału Nowotarskiego, odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Królowej Jadwigi. Uroczystość uświetniła delegacja Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, w osobachdr Norberta Morawieckiego oraz dr Karoliny Studnickiej – Mariańczyk. Honorowi goście przedstawili okolicznościowy list prof. dr hab. Marcelego Antoniewicza Dyrektora Instytutu, który skierował takie słowa do uczniów i nauczycieli:

„Składam wyrazy szacunku i wdzięczności dla Organizatorów programu oraz serdecznie gratulacje dla Laureatów. Uczczenie pamięci dokonań jednego z najwybitniejszych Polaków w perspektywie wielu stuleci jest cennym wzbogaceniem kultury historycznej w czasach nam współczesnych. (…) Znajomość bowiem przeszłości (…) równa jest cnocie i mędrcy uważają ją za mistrzynię życia”.

W dalszej części uroczystości przedstawiciele Instytutu Historii AJD wręczyli dyplomy i nagrody osobom zaangażowanym w przeprowadzenie projektu, m. in. Pani Dominice Kaladze, koordynatorce programu w Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych oraz nauczycielom, którzy podjęli współpracę w ramach inicjatywy: Pani Annie Wojdyle, Pani Agnieszce Boczoń, Pani Joannie Bale, Pani Agnieszce Biel – Habiedzie oraz Panu Jackowi Wiśniowskiemu.

Szkołę św. Antoniego w Mszanie Dolnej reprezentowały również dwie uczennice – Alicja Zapała i Magdalena Śmieszek z kl. I Technikum Organizacji Reklamy, zdobywczynie I miejsca w konkursie internetowym pt. „Historia wokół nas – śladami Jana Długosza”.

Dodatkową atrakcją uroczystości, przybliżającą koloryt epoki Jana Długosza, był udział Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Wolna, Najemna Kompania Kasztelanii Szymbark”. Uczestnicy akademii mieli możliwość doświadczenia „żywej lekcji historii”, zapoznania się z obyczajami i strojami ówczesnymi, a także rycerskim uzbrojeniem.

Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych jako jedyna szkoła w powiecie limanowskim włączył się w projekt edukacyjny w ramach programu „Patriotyzm Jutra” przy współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie i Polskim Towarzystwem Historycznym.

Uczniowie najstarszych klas budowlanych wzięli udział w etapie szkolnym ogólnopolskiej „Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych”, która sprawdza wiedzę umiejętności nabyte na zajęciach zawodowych.

Zwycięzcami, którzy będą reprezentować naszą szkołę na zawodach okręgowych w Krakowie, gdzie nagrodami będą oprócz licznych nagród rzeczowych, (laptopy, tablety, książki), indeksy na uczelnie techniczne np. Politechnikę Krakowską są: Piotr Hanula, Sylwester Jania, Damian Łabuz i Bogumiła Piekarczyk.

Laureatom gratulujemy i mobilizujemy do intensywnych przygotowań do dalszego etapu pod okiem pana Grzegorza Lekkiego i innych nauczycieli przedmiotów zawodowych budowlanych.

 „Wybieram wolność…razem wygramy z dopalaczami!” ... to motyw przewodni konferencji która odbyła się w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Oprócz wykładu na temat substancji psychoaktywnych, odbył się także spektakularny pokaz ratownictwa.

Organizatorami konferencji byli: Powiat Limanowski, Komenda Powiatowa Policji w Limanowej, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej i Auto Moto Klub Limanowa, a jej adresatami opiekunowie i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu limanowskiego oraz osoby zajmujące się problematyką nieletnich. Celem spotkania było podniesienie świadomości na temat szkodliwości używek, w tym narkotyków, a także rozpowszechniających się w ostatnim czasie dopalaczy. Podczas wykładu przedstawione zostały rodzaje, sposoby działania, ale także konsekwencje stosowania używek. Gościem specjalnym konferencji był asp. szt. Robert Bretner - funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zajmujący się sprawami związanymi ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej, głównie w zakresie współpracy z Policją innych krajów: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Norwegii i Czech, od stycznia 2011 przedstawiciel Policji oddelegowany do Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej w Brukseli, aspirant Sztabowy przy komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, prywatnie trener Polskiej Federacji OYAMA Karate w Krakowie, posiadający stopień mistrzowski 4 dan. Podczas prelekcji mówił na temat środków psychoaktywnych, a także na temat ich oddziaływania szczególnie na młody organizm. Miłym akcentem była obecność Pani Anny Potaczek, znanej z serialu W-11 Wydział Śledczy, która jednocześnie jest ambasadorem projektu „Bezpieczniej na drogach Powiatu Limanowskiego”. W spotkaniu udzial wzięli m.in. Jan Puchała Starosta Limanowki, Justyna Tokarczyk Kierownik Biura Promocji Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej, jednocześnie koordynador ds. promocji projektu, Andrzej Dębski Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno Informatycznych w Mszanie Dolnej, podinsp. Marek Franczyk z-ca Komendanta Policji w Mszanie Dolnej, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Limanowej - asp. Stanisław Piegza, a także sierż. sztab. Jolanta Mól i sierż. Iwona Pawlik - z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Na zakończenie wszyscy przeszli na plac przed szkołą, by podziwiać ratowników z limanowskiego Auto Moto Klubu oraz Grupy Ratowniczej R2 z Krakowa, udzielających pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku, m.in. z wykorzystaniem nożyc hydraulicznych do wydobycia poszkodowanego z zakleszczonego pojazdu. (źródło: Biuro Promocji Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej)

W czwartek w ZSTI już po raz drugi odbył się Wielki Test Wiedzy poświęcony Janowi Długoszowi. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 10 trzyosobowych drużyn, w tym dwie reprezentujące grono pedagogiczne.

Pomysłodawczynią, prowadzącą i autorką konkursowych pytań, których inspiracją stała się sześćsetna rocznica urodzin wielkiego kronikarza, była Dominika Kalaga, nauczyciel historii i języka polskiego w ZSTI. Konkurs miał formułę znanych z TVP 1 Wielkich Testów Narodowych. Uczestnicy odpowiadali na blisko 30 pytań o różnym stopniu trudności. Trzeba było się wykazać nie tylko wiedzą na temat szczegółów z życia Jana Długosza, jego rodziny, ale i dzieł, które tworzył.

Szkoła żyła konkursem od kilku tygodni. Uczniowie i nauczyciele pilnie studiowali materiały źródłowe, przygotowane przez autorów projektu edukacyjnego „Jan Długosz w europejskiej przestrzeni kulturowej”, w którym ZSTI bierze udział w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Czwartkowe zmagania miały podwójnie historyczny wymiar. Już po raz drugi w historii szkoły w konkursowe szranki stanęli ramię w ramię uczniowie wraz z nauczycielami. Po zajęciu w ubiegłym roku honorowego trzeciego miejsca, w tym roku drużyna pedagogów w składzie: Jacek Wiśniowski, Agnieszka Gol, Agnieszka Biel-Habieda stanęła jako pierwsza na podium. Drugie miejsce ex aequo zajęła druga drużyna pedagogów: Monika Bierowiec i Ewa Nawara oraz drużyna reprezentująca kl. 4TB: Bartłomiej Duda, Michał Kordeczka, i Piotr Łabuz.

Zacięta walka toczyła się nie tylko o nagrody wydawnictwa Biblioteki Narodowej, ale i o honor. Ani nauczyciele, ani uczniowie nie chcieli poddać się bez walki. Już szykują się do kolejnego testu, który tym razem poświęcony będzie absurdom PRL-u w komediach Stanisława Barei.

Wolontariusze z działającego w ZSTI Klubu Wolontariatu po raz kolejny włączyli się w akcję czytania przedszkolakom z zaprzyjaźnionego przedszkola prowadzonego przez siostry zakonne. Przygotowują też upominki dla dzieci z Domu Dziecka w Żmiącej.

Wolontariusze poświęcają swój wolny czas, aby włączyć się w realizację programu autorskiego „Przygoda z literaturą dla dzieci”. Poza tym przez cały listopad zbierali zabawki i pomoce dydaktyczne, które na początku grudnia trafią do wychowanków z ośrodka w Żmiącej. Ich apel o pomoc dla dzieci przeszedł najśmielsze oczekiwania. Pluszaki i zabawki nie mieszczą się w gabinecie pani pedagog – opiekuna Klubu. Wolontariusze zachęceni tak żywiołową reakcją na prośbę o pomoc, w imieniu pani dyrektor Domu Dziecka ze Żmiącej proszą jeszcze o pierniki domowego wypieku, którymi dekorowany jest ośrodek przed Świętami Bożego Narodzenia.

W ostatni piątek na hali sportowej Naszej Szkoły odbyły się Mistrzostwa ZSTI w Mszanie Dolnej w Tenisie Stołowym. Do rywalizacji stanęli zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, w sumie 22 osoby. Zwycięzcy będą reprezentować Szkołę na grudniowych zawodach powiatowych. Trzymamy kciuki.

Szczegółowe wyniki:

Kategoria dziewcząt:

1. Gabriela Talarek

2. Edyta Kęskowicz

3. Rogowiec Klaudia

Kategoria chłopców:

1. Jakub Czyrnek

2. Konrad Sabura

3. Łukasz Sołtys

Sztab WOŚP w Mszanie Dolnej zaprasza chętnych do wzięcia udziału w corocznej, grającej już po raz 24-ty Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Od wielu lat w Mszanie Dolnej, dzień przypadający na Finał Orkiestry to wielkie wydarzenie. Setki wolontariuszy po porannej odprawie, wyrusza kwestować do różnych miejscowości. Bez względu na pogodę, każdy wraca zadowolony- świadomy własnego poświęcenia dla dobra innych. ZAPRASZAMY!

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele – serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy wzorowanej na „Wielkich Testach TVP”. Kontynuując zeszłoroczną inicjatywę, organizujemy konkurs poświęcony postaci Jana Długosza. Waszym zadaniem będzie zapoznanie się z materiałami edukacyjnymi, a następnie udział w wiedzowej rywalizacji.

Do konkursu zgłaszać się mogą trzyosobowe grupy zarówno Uczniów jak i Nauczycieli. Bliższe informacje oraz zapisy u Pani D.Kalagi.

Wielki Test 2015 już za tydzień! Podejmij wyzwanie - Szykuje się niezła zabawa!

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Jan Długosz w europejskiej przestrzeni kulturowej”.

Uczniowie klas budowlanych: 1TBB i 1TBA w ramach przedmiotu podstawy budownictwa uczestniczyli w zajęciach praktycznych w terenie.

Lekcje odbyły się z udziałem geodetów, którzy pokazali przyszłym budowlańcom zasady prowadzenia geodezyjnych prac pomiarowych z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów geodezyjnych: tachimetru (total station) oraz odbiornika satelitarnego GPS.

Uczniowie klas drugich technikum budowlanego mieli okazję poznać szczegóły budownictwa drewnianego regionalnego w stylu podhalańskim (Chochołów) i zakopiańskim (Koliba w Zakopanem).

Przyszli budowlańcy poznali również technologię wznoszenia współczesnych domów z płazów podczas wizyty zawodoznawczej w Tatranhaus w miejscowości Podczerwone. Właściciel firmy w sposób przejrzysty i szczegółowy przedstawił etapy powstawania domu drewnianego. Na własnym przykładzie pokazał, jak ważna jest pasja i determinacja w dążeniu do celu. Dodatkowo młodzież odwiedziła cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.