Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Bieżące wydarzenia

Pierwszy tydzień ferii 35-osobowa grupa z ZSTI spędziła w Rzymie, podziwiając uroki Wiecznego Miasta oraz uczestnicząc w Audiencji Generalnej u papieża Franciszka.

Zimowe wyjazdy stały się tradycją szkoły. Po Paryżu i Londynie na liście stolic europejskich, które chcieli zwiedzić uczniowie, znalazł się Rzym. Wyjazd został bardzo starannie przygotowany nie tylko pod względem atrakcji turystycznych. Jego celem było także wzbogacenie uczniów o wiedzę kulturową, dlatego już od września społeczność szkolna uczestniczyła w konkursach, których podsumowanie był Dzień Kultury Włoskiej INSTALIANO. Wtedy uczniowie mogli wykazać się znajomością architektury i zabytków Rzymu, malarstwa, piosenki oraz kuchni włoskiej.

Zwiedzając Wieczne Miasto uczniowie mogli weryfikować swoją wiedzę o Rzymie, ale i chłonąć specyficzną atmosferę tej metropolii, gdzie monumentalne obiekty wzbudzają podziw, a starożytne ruiny wywołują refleksję nie tylko nad upływającym czasem, ale i sztuką budowania. W planie wycieczki nie mogło oczywiście zabraknąć Colosseum, Pomnika Ojczyzny na Palcu Weneckim, słynnej Piramidy, Katedry św. Pawła za murami, Schodów Hiszpańskich, Panteonu, Circus Maximus, Forum Romanum czy Kolumny Trajana. Niezwykle smakowały pieczone kasztany przy jednym z najsłynniejszych placów - Piazza Navona, a w urokliwych małych restauracyjkach można było degustować włoskie smaki.

Na liście miejsc wartych odwiedzenia nie mogło oczywiście zabraknąć Watykanu i Muzeum Watykańskiego z jego skarbami. Wielkie emocje wywołało spotkanie z papieżem Franciszkiem, który osobiście pozdrowił społeczność ZSTI, a chwilę zadumy - modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

W czwartek, 26 stycznia o godz. 11 odbędzie się konkurs języka angielskiego i niemieckiego DUET.

W ZSTI odbył się kolejny konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego „D-A-CH-Kenner”. Konkurs jest organizowany co roku przez nauczycieli języka niemieckiego i niezmiennie cieszy się popularnością wśród uczniów, którzy muszą wykazać się znajomością geografii, historii, literatury krajów niemieckojęzycznych.

W tym roku dodatkową trudnością był fakt, iż materiały konkursowe były opracowane w języku niemieckim, w tym języku uczniowie rozwiązywali też test. Najlepszą znajomością realiów kulturowych wykazała się Zuzanna Banasiak z kl. 3TR, II miejsce zajął Dawid Kościelniak z kl. 3TI, a III – Wojciech Misiura z kl. 3TE.

Laureatom gratulujemy.

W ZSTI odbył się kolejny konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego „D-A-CH-Kenner”.

Konkurs jest organizowany co roku przez nauczycieli języka niemieckiego i niezmiennie cieszy się popularnością wśród uczniów, którzy muszą wykazać się znajomością geografii, historii, literatury krajów niemieckojęzycznych.

W tym roku dodatkową trudnością był fakt, iż materiały konkursowe były opracowane w języku niemieckim, w tym języku uczniowie rozwiązywali też test. Najlepszą znajomością realiów kulturowych wykazała się Zuzanna Banasiak z kl. 3TR, II miejsce zajął Dawid Kościelniak z kl. 3TI, a III – Wojciech Misiura z kl. 3TE. Laureatom gratulujemy.

Blisko stu uczniów z trzech czwartych klas ZSTI w sobotę bawiło się na balu studniówkowym w mszańskiej restauracji „Foksal”. Tym samym oficjalnie rozpoczęto odliczanie stu dni do matury.

Na pierwszy dorosły bal tegoroczni maturzyści zaprosili grono pedagogiczne wraz z dyrekcją szkoły. - Tak niedawno jeszcze zastanawialiście się jaką szkołę średnią wybrać, szukaliście miejsca, gdzie będziecie mogli jak najlepiej rozwinąć swoje umiejętności, zdobyć jak najlepsze wykształcenie, a tu za chwilę już matura, ale póki co jeszcze czeka was studniówka. Czeka się na nią właściwie od pierwszej klasy. Kojarzy się ona z dorosłością, piękną suknią, wytwornym garniturem, wydaje się nocą jedyną w swoim rodzaju, jedyną, kiedy można nie pamiętać o tym, czego jest zwiastunem. – powiedział otwierając bal dyrektor szkoły, mgr inż. Andrzej Dębski. - Po balu będzie trzeba wziąć się do jeszcze bardziej wytężonej pracy, by uzyskać jak najlepsze wyniki, będzie trzeba też już całkiem na serio pomyśleć o swojej przyszłości, a lata spędzone w szkole staną się tylko wspomnieniem – mam nadzieję, że dobrym wspomnieniem, wspomnieniem do którego niejednokrotnie wraca się z łezką w oku – mówił dyrektor, życząc udanego balu i wspaniałych wyników na maturze.