Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej

34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4, tel. (18) 33 19 040

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

Bieżące wydarzenia

W ubiegłą sobotę sfinalizowaliśmy wielkopostną akcję pomocy Polakom ma wschodzie – nadaliśmy 3 paczki z żywnością i środkami czystości dla naszych rodaków z Gródka Jagiellońskiego koło Lwowa.

W ZSTI wiosna rozpoczęła się po sztubacku – i wcale nie chodziło o żarty, ale o wystawę „Teczka sztubaka – pokolenie Niepodległej”. Ekspozycja oparta jest o materiały edukacyjne pozyskane w ramach projektu realizowanego przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Akt Nowych oraz inne podmioty wspierające organizację obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Materiały te pozwalają przenieść się w świat dwudziestolecia międzywojennego – prezentują zarówno sylwetki wybitnych postaci tamtego okresu, jak również przedmioty i dokumenty związane z epoką. Wystawa udostępniona w sali historycznej cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

W ramach działań włączających ZSTI w obchody Roku Jubileuszowego odbył się również konkurs poświęcony postaci Józefa Piłsudskiego – głównego architekta wydarzeń roku 1918. Pasjonaci historii musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi biografii Marszałka, jego działalności oraz związków z Limanowszczyzną. Stres rywalizacji osładzały… kasztanki. Najlepiej z zagadnieniami poradziła sobie Monika Krawczyk z klasy III TOR, drugie miejsce zajął Bartłomiej Cetera z klasy IV TOR, trzecie miejsce zdobył Fabian Gacek – przewodniczący samorządu szkolnego. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci gier z Biblioteki Narodowej, pozyskanych specjalnie na tę okazję przez organizatorkę wystawy i konkursu – Panią Kalagę.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowego ducha i wiedzy historycznej.

Dzisiaj rozpoczynają się największe targi edukacyjne w Małopolsce. Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej uczestniczy w imprezie już po raz drugi i prezentuje się aż na dwóch stoiskach - w branży administracyjno - usługowej przedstawia ofertę technikum organizacji reklamy, a w branży elektryczno-elektronicznej - technikum elektrycznego. Partnerem ZSTI jest Studio Fotograficzne Majka z Mszany Dolnej oraz F.H.U. AGMAR również z Mszany Dolnej, zajmąca się konserwacją oświetlenia terenów publicznych. 

Uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości można na wiele sposobów. Przekonują o tym uczniowie ZSTI, którzy tydzień temu przystąpili do projektu opracowanego przez jednego z nauczycieli matematyki „100 zadań na stulecie”. 24 uczniów (7 - z kl. 2SZa, 6 – z kl. 1SBa i 11 -  kl. 1SBb) będzie przez 100 dni codziennie rozwiązywać jedno zadanie.

Chcesz świętować nadejście wiosny? Poznaj w jaki sposób robili to sztubacy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jeśli nie wiesz kim jest sztubak, przyjdź 21 marca do sali historycznej [16stka] i zapoznaj się z tematyczną ekspozycją pt. „Teczka Sztubaka – pokolenie Niepodległej”. Będziesz mógł zobaczyć plecak z epoki, pierwsze banknoty, wzory przedwojennych gazet, album gimnazjalistki prezentujący modę i zwyczaje, a nawet popularną wówczas „zośkę”. Dla chętnych będzie możliwość obejrzenia filmu „Od Komendanta do Marszałka”.

Dodatkową atrakcją jest możliwość udziału w konkursie poświęconym postaci Józefa Piłsudskiego, do którego może przystąpić zarówno sztubak jak i belfer. Konkurs ma formę testu i odbędzie się o godz. 10 - tej. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc przewidziane są „historyczne” nagrody.

W Roku Jubileuszowym  - Roku Niepodległej wiosna też ma znaczenie symboliczne – świętujmy ją z historią w tle.